Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Multumim Adina ca te ocupi te grup..foarte frumoasa primirea!
Adina, vezi ca mai e si Marisa-Ana, care a deschis subiectul, doar ca ea avea DPN in august!! Mai era si underqueen, dar n-a mai intrat pe forum in ultima perioada.

Fetele de la inceput de octombrie, eu zic ca veti fi si voi de septembrie !!!! Ca de obicei dureaza mai putin de 40 saptamani...Important e ca ne-am adunat toate la Bobocei!!

Andreea, ce fel de problemute ai? Ti-a iesit ceva la analize sau la eco?
Merg si eu vineri la control, voi avea 8s, de-abia astept sa vad daca a mai crescut ghemotocul...poate incepe sa aiba forma de mormoloc, sau poate deja incep sa se formeze manute, ca asa am citit..
Asteptam vesti

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si 7s6z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la burtici de bobocei! Doamne, ce-mi place cuvantul asta, bobocei!
am fost la clinica, m-a vazut o d-na dr de care am auzit lucruri bune, in special ca se ocupa foarte mult de pacientele dansei...m-a chemat saptamana viitoare, mi-a zis sa vedem prima data cum bate inimioara...
mi-a recomandat sa stau in pat, fiind sarcina obtinuta prin FIV, la 38 ani, la serviciu conditii de stat doar in picioare, mi-a zis sa cer dr de fam concediu medical...
am zis ca va explic mai multe: sunt clujanca si bat la usile dr de ani de zile, dupa cum v-am mai spus...sunt foarte dezamagita de dr la care am fost, dr care nu numai ca nu m-au ajutat in atatia ani, dar am urmat si tratamente gresite si proceduri anapoda, gen inseminare artificiala fara analize de secretie, tratament cu hormoni fara analize hormonale sau stimulare ovariana in cazul in care ovulam bine-mersi fara stimulare, etc...asa ca era musai un alt dr care sa-mi urmareasca sarcina, pentru ca pe cei de care va zic i-as impusca...
mi-a facut o impresie buna!
la ora 5 am programare la dr de fam care asteapta confirmarea sarcinii, scrisoare medicala, etc..
bun venit burticilor noi!
sper s-avem un capitol frumos plin de vesti bune!
va pupic


5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Ce atmosfera calda, frumoasa si vesela e de gand avem noua casuta.Arata foarte bine.

Anidaz,utrogestanul il iau oral.Luam o pastiluta si mi-a spus sa iau 2.Iar in cazul in care mi-e greata si nu pot sa il beau sa il iau vaginal.Dar deocamdata nu am probleme,doar uneori un nod in gat si cam atat.Sper nici sa nu am greturi si varsaturi si sa va fereasca Dumnezeu si pe voi.

Danageodoiu,analizele mi-au iesit foarte bune.La eco au fost ceva neclaritati.Dr a spus sa nu-mi fac probleme,dar na...cine nu si-ar face.E ceva in legatura cu saculetul nu e foarte bine conturat,ceva de genul asta.In explicatia mea,data de mine,pe intelesul meu,cred ca nu este foarte bine prins.



graviduta fericita 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna!
Scuze de deranj.
Am fost graviduta in odisea sept-oct2009.Am intrat sa va urez drum bun si sarcini usoare tuturor.

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007
povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Hello pregnant ladies!

Anidaz multumim pentru frumosul capitol. V-am spus cat imi place numele asta? ei bine, imi place la nebunieeeee!

Am fost la dr azi, la prima consultatie oficiala din sarcina, plus analize de secretie, papanicolau, trimiteri la analize de sange si urina etc.
Am primit si o trimitere pt eco generala, am sa merg martea viitoare, ma consoleaza ca mai fac o eco pana la cea morfo de trim I, ca nu mai am rabdare. Sper sa fie totul ok.

g_rainbow , mi-am recitit mesajul si suna a lauda pe fata :))), scuza-ma, nu intentionam sa ma mandresc cu bebele nascut natural, la termen si cu motz in frunte, mai curand incercam sa spun ca am niste indoieli cu privire la gravitatea trombofiliei mele (si mi se pare ca dr. U mai exagereaza... imi tot spunea ca-s mari rezistentele si dr gineco se crucea si zicea ca nu-s rele deloc). Acum nici nu vreau sa cad in extrema cealalta, tratamentul dr. U m-a ajutat sa am un bb sanatos, tocmai de asta merg si acum pe mana dansei, dar stiuu cat de greu comunica...




..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

Gravidutelor, voi aveti tensiunea normala? Eu pana nu am ramas gravida o aveam tot timpul mica...acum o am 140/90, am citit ca, daca urca mai mult de atat e deja o problema ....

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Duphastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Bun gasit in casuta noua, foarte frumos multumim pentru cine a fost asa harnicuta.
Vad ca ne inmultim aradencele imi pare foarte bine, si eu umblu la Dr Miclea cu el am nascut-o si pe Noemi.
In rest suntem bine maine mergem si noi la echo in sfarsit nu mai pot de nerabdare.
Va pupam pe toate:)


Monika mamica lui Noemi Alexandra (29.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu



Fetele de la inceput de octombrie, eu zic ca veti fi si voi de septembrie !!!! Ca de obicei dureaza mai putin de 40 saptamani...Important e ca ne-am adunat toate la Bobocei!!

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si 7s6z


Bine ar fi , asa programasem noi intial sa avem o bobocica nascuta in septembrie ...fiecare cu ideile lui

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Dufastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si


Reteta compensata?Ce e aia? N-am beneficiat decat de o singura reteta compensata in 14 ani de cand cotizez si aia cu rugaminti serioase ca nu aveam bani ,pe bune,la medicul la care merg (este bun de asta nu-l schimb) nici nu indraznesc sa-i cer reteta pentru utrogestan desi stiu ca se poate da.

Asa ca trebuie sa scotocim dupa niste legi si sa ne documentam ,daca gasesc ceva postez in lista cu linkuri utile.

Mergi la inceput