Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)

Bobocei de Sept-Oct 2012 (2) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

(1)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!



Suntem un de 22 pline de speranta!Mai asteptam alte burtici sa ni se alature!

Burtici de septembrie 2012




sansb-UM 27.11.2011-DPN 02.09.2012 cu
g_rainbow-UM 30.11.2011-DPN 05.09.2012 cu Gabriela (29 ani)mami de Lucas (14.10.2010) si 2 ingerasi in ceruri (08.12.2008, 17.08.2009)
bob pixel-UM:08.12.2011 -DPN 13.09.2012 cu
stella87-UM:08.12.2011 -DPN 13.09.2012 cu
danageodoiu - UM:15.12.2011-DPN:20.09.2012cu ,Dana(32) din Brasov,mami de Simina (25.03.2010)
nu mai stiu- UM 15.12.2011-DPN: 20.09.2012cu , Andreea
Irimell- UM 16.12.2011- DPN 21.09.2012cu , Raluca (38)
mari.danciu UM 16.12.2011 - DPN 21.09.2012cu
Anaomaria- UM 18.12.2011-DPN 23.09.2012 cu
donna79- UM 18.12.2011-DPN 23.09.2012cu Donna(32), mami de Tudor-Gabriel (04.10.2010)
Mirabelac- UM 18.12.2011-DPN 23.09.2012cu ,Mirabela(33), Iasi
didi-anda-UM xx.xx.2011-DPN :25.09.2012cu
PaulaFrida-UM:01.12.2011-DPN: 25.09.2012cu
anidaz-UM:17.12.2011-DPN:29.09.2012cu , Adina-Nicoleta(34),Lipova



Burtici de octombrie 2012




anda82-UM.xx.xx.2011- DPN 02.10.2012 cu
Cristiina -UM.27.12.2011- DPN 02.10.2012 cu ,Cristina, Arad
moni81- UM:26.12.2011-DPN 02.10.2012 cu , Monica(30) mami de Noemi Alexandra (29.04.2010)
corinuka_g-UM 29.12.2012 -DPN 05.10.2012 cu una...doua...sau trei ,FIV Ungaria,Corina, Cluj



Asteptam date de la lulutza_1980,Brigitte07,Marisa-Ana,underqueen,VIOIKA76



Un gand bun pentru : mrenescu- Maria

______________________________________________________________________


Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________

Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt


______________________________________________________________________

Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
______________________________________________________________________

Cont comun: sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM
______________________________________________________________________

Linkuri utile

www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">echografie
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">cand vine barza
www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc" target="_blank">In burtica pe saptamani
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori beta hcg
www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate-site-ul unei prietene dragu!
www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme" target="_blank">Retete compensate si gratuite pentru gravide-Norma 2012/pag.368

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Sa fie intr-un ceas bun!
lulutza_1980, sansb, mari.danciu, va rog sa ne spuneti datele pentru a va putea trece in listuta cu burtici,
Brigitte ai facut test?Cum este?Vreau sa te trec in listuta dar cand ne dai raspunsul,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
eu de ce nu-s pe lista?????? care-i problema????
citesc tot, incerc sa fiu alaturi de fiecare, am fost prima careia i-a placut "bobocei" si iote! nu-s!
corina, cluj (se vede oricum), um 29 dec, dpn 5 oct (le-am mai scris)

5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Multumesc fetelor de la alte odisee pentru ca m-am inspirat de la ele,,mai ales de la sept-oct-2011!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, burtici! Bine ne-am gasit in casuta noua!!!

Corina, nu te supara, daca nu ai lasat datele in capitolul trecut, lasa-le acum (UM + dpn) si sigur completeaza anidaz sau alta fata priceputa la mestereala tehnica (eu recunosc ca sunt in pom si pomu-n aer ).

astazi nu cred ca am o zi buna, le cam alternez din cate observ. Deja sunt ametita si am usoare greturi. Ma gandeam de dimineata, ce diferenta majora intre ambele mele sarcini: la prima eram o floricica, nici in vis nu aveam greturi, aveam si stralucirea aia a a gravidutelor de care se vorbeste. Acum...ma simt ca un pamatuf...si totusi sunt fericita ca sunt si-mi iubesc dragonelul chiar daca sare cu picioarele pe stomacul meu



Bebe dragonel la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Corina, n-a fost cu intentie ,dar am corectat repede gresala,ma intrebam unde e fata cu FIV si nu gaseam ,chiar cautam datele in capitolul trecut dar n-am gasit decat DPN-ul asa ca am revenit aici si deja le-ai scris,mersi si scuzele mele,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Pisicuto(eu asa am sa-ti spun daca nu te superi, ca tare-mi place pisica din avatar)ce frumos vorbesti despre puiut,azi se pare ca si mie imi dau tarcoale niste semne de greturi dar ,pentru bebe suportam orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:


ma duc pana la clinica sa incerc sa-mi gasesc un dr...va explic mai multe cand ma-ntorc...
bob sper sa te simti mai bine
va pupic


5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anidaz

Pisicuto(eu asa am sa-ti spun daca nu te superi, ca tare-mi place pisica din avatar)ce frumos vorbesti despre puiut,azi se pare ca si mie imi dau tarcoale niste semne de greturi dar ,pentru bebe suportam orice.


Hihi, daaa, spune-mi pisicuta, miau, motanel, cum vrei tu, ADOOOOORRR pisicile

Cand mi-am facut contul aici, eram la prima sarcina si pe bebe il alinam eu "Bob", ca era mic cat un bob cand l-am vazut prima oara si sotul, fiind mai tehnic, i-a zis "Pixel". Si asa i-am zis toata sarcina si toata lumea stia ca pe chiriasul din bulina mea il chema "Bob" (chiar daca nu se stie daca nu cumva era "Boaba" ). Dincolo la aspirante, fetele "Bob" imi spun si imi port numele cu mandrie, ca a apartinut unui bebe taaare dragut, cu niste urechiuse mici si nasuc turtit

asa, in alta ordine de idei, am sunat la clinica, aveam un control pe 20 feb si am cerut si eco, nu l-am mai vazut pe bb de 2 sapt deja si se mai aduna inca 2. Stiu ca e acolo si da din cracutzii lui/ei mici, dar vreau sa vad daca ni s-a resorbit hematomul.

Bebe dragonel la bord !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata
am venit si eu sa-nscriu la clubul de burtici
am fost si la eco si l-am vazut pe
UM:01.12.2011,DPN: 25.09.2012(n-are legatura UM-ul cu DPN-ul ca era tare dereglat cm-ul meu)

Felicitari tuturor burticilor,sa aveti sarcini usoare cu bebelusi sanatosi si la termen

pe toate si va doresc o zii faina




Graviduta fericita 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Bine ai venit Paula,,imediat te trec in listuta!Sarcina usoara si la termen iti doresc!

Mergi la inceput