Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Ilida nu e rau, nu te mai panica

Eu Andrei ii dau piersici si caise de la borcanas ca nu gasesc proaspete si nu a patit nimic si e si mai mica decat Tudor.

ma bucur ca totul a decurs OK la control

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)



si eu as vrea sa ii dau as. Dar ce marca folosesti? ca nu prea ma pricep si nu am gasit simple doar combinate...

mercic

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011



gasesti de la hipp simple, caisele sunt bio, pe piersici nu am vazut sa scrie deci banuiesc ca nu-s. eu ii dau din amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Fetele, am si eu o intrebare, daca se poate. Noi am inceput diversificarea pe 25 ianuarie. I am dat: mar, banana, brocolli si morcov (doar suc). Si desigur cereale. In afara de 1 zi parca, pana azi inclusiv avem doar masa de dimineata, in rest toate mesele sunt LM.

Intrebarea mea e: cand sa incep sa i dau doua mese pe zi? Si cand 3?

Va Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



am inceput cu a doua masa cand manca 95% din timp altceva la prima masa inlocuita (adica atunci cand la pranz a mancat constant legumele am inceput cu fructele de dimineata). are si acum zile cand refuza sa pape altceva la masa si vrea laptic, deci nu mananca de fiecare data portia de legume/fructe, dar oricum ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Fetele, am si eu o intrebare, daca se poate. Noi am inceput diversificarea pe 25 ianuarie. I am dat: mar, banana, brocolli si morcov (doar suc). Si desigur cereale. In afara de 1 zi parca, pana azi inclusiv avem doar masa de dimineata, in rest toate mesele sunt LM.

Intrebarea mea e: cand sa incep sa i dau doua mese pe zi? Si cand 3?

Va Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



eu am inceput div in jur de 15 ianuarie.
pana acum avem mar, banana ca fructe. para nu a tolerat.dovlecel de placinta nu a tolerat.
de o sapt, adica din data de 31 ianuarie, i am introdus initial supa din cele 3 legume, morcov, telina, pastarnac si apoi piure din ele.
alta leguma nu i am introdus.
maine as vrea sa i introduc mango.

noi in mom asta avem:
ora 8.30 LP
ora 10.30 mar copt cu cereale din mei sau ovaz, uneori mar cu para.
ora 13.oo LP
ora 14.30 piure din cele legume: morcov, telina, pastarnac
ora 17,00 LP
ora 20.30 LP
ora 22.30 LP


nu pot sub nicio forma sa scap de mesele de lapte. si fiecare masa are 220 ml.
nu mai bea 300 in sf. dar oricum are 5 mese a cate 220 ml de lapte.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....






pai eu lui alex ii dau laptele la desert (pe bune, ar manca lapte oricand, oricum, oricat ).
deci noi avem asa:
9 - fructe
13 - legume
17 - branzica + fructe (in general la 17 ii dau borcanase)
21 - LP (220)
la 1 noaptea - LP
daca e o noapte ca azi noapte la 6 iar LP. noi inca mai avem nopti cu 2 mese, nu de alta dar iar se trezeste URLAND si nu se linisteste pana nu primeste bibe. chiar: aveti ceva idei/variante la LP de noapte?????? nu de alta dar azi noapte s-a trezit la 23, dupa ce mancase la 21, si numai eu stiu cum a trecut inca o ora pana la 24 cand i-am dat laptele (din disperare de cauza ... ca la 3h nu prea imi place )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Fetelor raportam si noi un DINTISOR si al doilea e pregatit sa iasa.A iesit fara febra,scaune moi si alte chestii.Doamne ajuta sa iasa toti asa (cuminti)



felicitari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Arianna, eu cred ca, canutele cu pai, sunt pentru varste mai mari....


O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



Corry....eu am incercat canitele ale 2 in speranta ca poate asa o pacalesc sa bea si ea putin lapte
nu vad de ce alea cu pai nu ar merge acum




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)





pai nu merg cele cu pai acum pentru ca nu stiu sa traga din pai
dani a invatat pe la un an si un pic. na ... poate la voi va merge mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Eui am luat mei decorticat de la Plafar ca nu prea am incredere in cerealele acelea speciale pt bebelusi. Ma gandesc ca mai adauga ceva in ele ca sa tina. Altfel cum ar tine atat de mult? In fine...problema este ca nu stiu cu ar trebui sa le gatesc pt puiul meu. Ele sunt sub forma de boabe. Sa le rasnesc sa le fac faina? Aveti idee?
Da, Alina, le faci faina cu rasnita de cafea si le gatesti inainte de a le servi, cum am exemplificat in cap trecut, cu mamaliga. Poti sa faci si altfel - fierbi boabele ca pe orez si apoi dai la robot si faci pasta, pe care o adaugi la lapte/fructe/legume. Succes!

Cineva zicea de mango: in principiu nu se da pana la 8 luni, ca poate fi alergenic (face parte din familia fisticului si a nucilor caju). Daca dati pana in 8 luni, neparat la steamer sau cuptor, ca e greu de digerat altfel. Dupa, se poate da si ca atare, dar bine copt.

Legat de numarul de mese ale bebelususlui - depinde de stadiul diversificarii, schema de diversificare si apetitul bebelusului. Orientativ, OMS recomanda inceperea cu o masa la 6 luni, ca treptat sa se ajunga la 2-3 mese pana la 8 luni, ca apoi la 3-4 mese intre 9-11 luni, in completarea laptelui! Intre 12-24 luni se mai adauga 1-2 mici gustari intre mese, dupa caz, necesitate si pofta. Dar, din nou, astea sunt recomandari, nu e nimic batut in cuie - fiecare copil are ritmului lui si fiecare mama are ideile ei fixe. Dupa mine diversificarea merge mana in mana cu flexibilitatea, perseverenta si rabdarea!

Apa, am mai raspuns, se poate da la copilasii diversificati, dar indiferent de sursa trebuie fiarta pana la 1 an. Se poate da pana la 50-60 ml/zi. De preferat nu din biberon, ca acesta sa ramana dedicat laptelui.

Borcanelele sunt OK cum s-a spus, deoarece ind mancarii de bebelusi e f reglementata si inspectata, sau cel putin asa e standardul special dupa care merg firmele mari, de aceea va recomand sa mergeti pe firme cunoscute. Si sa fie fara aditivi (cel mult sa aibe vit C/acid ascorbic, care previne oxidarea). Organice de preferat bineinteles, daca tot dam lucruri care nu sunt in sezon sa fie macar mai curate.

Navicula, laptele UHT e lapte ultra-pasteurizat. E bun cam cat de bun e si orice alt lapte din comert, in sensul ca e controlat si safe. Insa exista controverse stiintifice legate de laptele pasteurizat in general, pt ca desi produsul devine sigur dpdv microbiologic, la asa temp inalte (ultra-pasteurizare) se distrug enzimele si elemente probiotice benefice, si se product modificari de structura semnificative ale proteinelor si grasimilor, modificari pe care unele studii le gasesc raspunzatoare de nr. crescut de alergii si intolerante la lapte. Insa, trebuie gasit un compromis, daca nu ai o sursa "curata" de lapte de la tara, pe care sa-l fierbi singura (eu nu am curaj sa dau lapte nefiert copiilor), e de preferat un lapte pasteurizat din comert.

Philip manaca cateva linguri de legume dimineta (am experimentat pana acum cu borcanele de cartof dulce, dovleac, morcov si azi va avea fasole verde) si la 1 ii dau eu 50 ml lapte + cereale (mei/orz/ovaz), dupa ce il alaptez cand ajung acasa. A, si avem amandoi dintisorii de jos si noi! Saptamana viitoare avem "revizia" de 6 luni sa vedem cate kg mai avem.

Ilida, da, eu m-am sters de la data de nastere, precum vezi m-am anonimizat putin si la locatie si am sters si linkurile cu poze de la semnatura, ca nu stiu cine citeste si cum foloseste informatiile. Asa am ales, de cand a dezvaluit Felicia despre problemele cu DC.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

fetele

Noi nu suntem bine
Am fost cu Petru la spital si are o bronsiolita acuta. Si ca bonus si o diaree acuta . L-a aspirat profund, era pliiin,plin de muci verzi

Acum facem taratament acasa si sper sa se amelioreze pt ca altfel ne interneaza. sunt extrem de trista In 7 luni de viata a fost bolnav de 3 ori, din care de 2 ori a fost bronsiolita

De unde, nu stiu. de iesit nu am mai iesit, copiii de 3 sapt nu au mai fost la gradi...imi este o mila de el de mor.

Plus ca de sambata nu prea mai mananca n imic. Pana si sanul abia il ia. Ieri m-au durut sanii ingrozitor. Nu suportam nici sa-i ating.

Cand simte lingurita isi face sila si eventual vomita. Cred ca o sa facem o pauza cu orice fel de mancare.

In rest nimic nou...la fel de nedormita, ca si multe dintre voi de altfel .

Va pup pe toate!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






offf, mititelul. multa sanatate.
banuiesc ca e pe antibiotic ... diareea nu o fi si de la asta? ii dai vreun probiotic? si eu as renunta la mancarea solida, i-as da doar san. plus ca e bun ca il ajuta sa nu se deshidrateze cu diareea asta.
si putere multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Eui am luat mei decorticat de la Plafar ca nu prea am incredere in cerealele acelea speciale pt bebelusi. Ma gandesc ca mai adauga ceva in ele ca sa tina. Altfel cum ar tine atat de mult? In fine...problema este ca nu stiu cu ar trebui sa le gatesc pt puiul meu. Ele sunt sub forma de boabe. Sa le rasnesc sa le fac faina? Aveti idee?


Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


Poate te inspiri de aici: http: //wholesomebabyfood.momtastic.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Eui am luat mei decorticat de la Plafar ca nu prea am incredere in cerealele acelea speciale pt bebelusi. Ma gandesc ca mai adauga ceva in ele ca sa tina. Altfel cum ar tine atat de mult? In fine...problema este ca nu stiu cu ar trebui sa le gatesc pt puiul meu. Ele sunt sub forma de boabe. Sa le rasnesc sa le fac faina? Aveti idee?
Da, Alina, le faci faina cu rasnita de cafea si le gatesti inainte de a le servi, cum am exemplificat in cap trecut, cu mamaliga. Poti sa faci si altfel - fierbi boabele ca pe orez si apoi dai la robot si faci pasta, pe care o adaugi la lapte/fructe/legume. Succes!

Cineva zicea de mango: in principiu nu se da pana la 8 luni, ca poate fi alergenic (face parte din familia fisticului si a nucilor caju). Daca dati pana in 8 luni, neparat la steamer sau cuptor, ca e greu de digerat altfel. Dupa, se poate da si ca atare, dar bine copt.

Legat de numarul de mese ale bebelususlui - depinde de stadiul diversificarii, schema de diversificare si apetitul bebelusului. Orientativ, OMS recomanda inceperea cu o masa la 6 luni, ca treptat sa se ajunga la 2-3 mese pana la 8 luni, ca apoi la 3-4 mese intre 9-11 luni, in completarea laptelui! Intre 12-24 luni se mai adauga 1-2 mici gustari intre mese, dupa caz, necesitate si pofta. Dar, din nou, astea sunt recomandari, nu e nimic batut in cuie - fiecare copil are ritmului lui si fiecare mama are ideile ei fixe. Dupa mine diversificarea merge mana in mana cu flexibilitatea, perseverenta si rabdarea!

Apa, am mai raspuns, se poate da la copilasii diversificati, dar indiferent de sursa trebuie fiarta pana la 1 an. Se poate da pana la 50-60 ml/zi. De preferat nu din biberon, ca acesta sa ramana dedicat laptelui.

Borcanelele sunt OK cum s-a spus, deoarece ind mancarii de bebelusi e f reglementata si inspectata, sau cel putin asa e standardul special dupa care merg firmele mari, de aceea va recomand sa mergeti pe firme cunoscute. Si sa fie fara aditivi (cel mult sa aibe vit C/acid ascorbic, care previne oxidarea). Organice de preferat bineinteles, daca tot dam lucruri care nu sunt in sezon sa fie macar mai curate.

Navicula, laptele UHT e lapte ultra-pasteurizat. E bun cam cat de bun e si orice alt lapte din comert, in sensul ca e controlat si safe. Insa exista controverse stiintifice legate de laptele pasteurizat in general, pt ca desi produsul devine sigur dpdv microbiologic, la asa temp inalte (ultra-pasteurizare) se distrug enzimele si elemente probiotice benefice, si se product modificari de structura semnificative ale proteinelor si grasimilor, modificari pe care unele studii le gasesc raspunzatoare de nr. crescut de alergii si intolerante la lapte. Insa, trebuie gasit un compromis, daca nu ai o sursa "curata" de lapte de la tara, pe care sa-l fierbi singura (eu nu am curaj sa dau lapte nefiert copiilor), e de preferat un lapte pasteurizat din comert.

Philip manaca cateva linguri de legume dimineta (am experimentat pana acum cu borcanele de cartof dulce, dovleac, morcov si azi va avea fasole verde) si la 1 ii dau eu 50 ml lapte + cereale (mei/orz/ovaz), dupa ce il alaptez cand ajung acasa. A, si avem amandoi dintisorii de jos si noi! Saptamana viitoare avem "revizia" de 6 luni sa vedem cate kg mai avem.

Ilida, da, eu m-am sters de la data de nastere, precum vezi m-am anonimizat putin si la locatie si am sters si linkurile cu poze de la semnatura, ca nu stiu cine citeste si cum foloseste informatiile. Asa am ales, de cand a dezvaluit Felicia despre problemele cu DC.

Pupici,

Cristina, mami de Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"


Felicitari pentru dintisori si bafta la diversificare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, nu am mai intrat demult, deoarece am avut o perioada f incarcata.Va salut pe toate, si sper sa nu fie niciun bebic si nicio mamica bolnavioara.

Astazi am fst la dr ca nu-mi venea menstra si am avut un soc si o mare, mare bucurie cand mi-a spus ca e sarcina de 6 saptamani.INSA bucuria mea e umbrita de faptul ca mi s-a zis ca e f devreme dupa cezariana ...Nu vreau sa renunt la bebelusul meu, stiti cazuri similare care au reusit sa nasca cu bine?

Mergi la inceput