Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Copil care nu mai vrea la gradinita :( | Autor: xxxwoman

Link direct la acest mesaj

Of of...
Am o problema cu al meu pitic de 4 ani jumatate... Copil integrat de la 11 luni in sistemul de stat - cresa, gradinita pana la pranz in primul an (nu am prins locuri la program prelungit) iar acum la program 8 - 16.00... Incerc sa ex[un pe larg ca sa aveti toate datele si sper sa primesc un sfat.

In toamna am schimbat grupa si Andrei beneficiaza de 2 educatoare care se rotesc intre ele (una pana la pranz, a doua de la pranz la 4) n-am inteles prea bine de ce pentru ca fiecare are grupa ei de program prelungit 8 - 17.00 in doua clase alaturate.
Problemele au inceput prin decembrie, cand Deiu a inceput sa faca pe el la somnul de pranz de la gradinita... Efectiv ajunsesem inainte de sarbatori cu o saptamana-doua sa ii iau in 3 zile din 5 pijamaua la spalat...E un copil rasfatat dar nu exagerat, am discutat cu el de nenumarate ori, intelege...

Am luat-o pe toate partile... Doamnele imi spuneau ca sigur s-a intamplat ceva acasa, vreo schimbare majora, poate surioara mai mica (mica mica, dar are deja un an jumatate sora-sa, nu mai e chiar o noutate) sau ca e bolnav.... Pediatra mi-a spus ca ea la copiii sub 7 - 8 ani nu da tratament medicamentos pentru asa ceva... Cu copilula m tot vorbit, si imi repeta la infinit ca face pipi inainte de somn (in unele zile) sau ca nu i-a venit sa faca pipi (in altele....) - indiferent de situatie tot aveam zile in sir in care aveam accidente...

Am discutat cu educatoarele... mi-au spus ca stiu problema, tocmai de aceea il trimit si imediat inainte de a se baga in pats a faca pipi... Il trimit, ok, dar si face? Am dedus ca nimeni nu merge cu el la toaleta sau daca merge vreuna sau ingrijitoarea, nu stiu efectiv ce face copilul in cabina...El acasa nu are probleme, merge singur la baie, e ok... Am prins intr-o discutie cu doamna o frantura de "lectie" - "Mergi acum la baie ca dupa aia nu mai iesi, sa nu deranjam ceilalti copii!" Nu mi s-a parut o atitudine tocmai potrivita, dar hai sa spunem ca inteleg - sunt 20 la somn, iese unul ii deranjeaza pe restul probabil... Desi nu stiu cum se simte un copil caruia ii spui ca faci acum sau nu mai iesi din clasa...

Am discutat cu el, fara amenintari, fara certuri, desi de multe ori imi venea sa explodez - mai mama, fa si tuun pipi mic inainte de somn, chiar daca nu-ti vine, macar unul mic... Azi am facut, maine n-am facut ca erau toate toaletele ocupate, din discutii in discutii in ultima saptamana jumatate, dupa 3/5 zile cu pipi - deci ultimele 10 zile n-a mai facut in niciuna din zile ("n-am vut sa te supal mami").

Problema e acum dimineata... Nu mai vrea la gradinita si pace... Iesim de fiecare data cu amandoi, Diana merge la cresa, el la gradinita... de regula fiecare duce cate unul dimineata, desi sunt dimineti in care trebuie sa merg si eu cu amandoi pentru ca lui Andrei nu-i place cu taica-su dintr-un motiv sau altul... Eus unt mai apropiata de ei, ma cobor la mintea lor... cam cum face orice mamica fara ajutor de la bunici sau terti... ma implic... Tot week-endul ne-am jucat, incerc sa-i angrenez pe amandoi in diverse activitati chiar daca se mai cearta pe creioane colorate sau cine stie ce masinute din colectie... Andrei imi turuie ca vrea la scoala, ca el s-a plictisit de gradi, sa nu-i mai iau carti de colorat, ca el vrea sa invete sa citeasca....

Dimineata show - ca el nu merge la gradi ca vrea sa se uite la desene... ca merge dar sa vin sa-l iau la pranz, ca nu vrea sa doarma la gradi, etc.... Tot drumul l-am dus marait, incluiv eu aveam o stare de agitatie... L-am luat pe toate partile... incerc sa-i explic ca nu pot sa-l iau dar vin la 4.. Nu merge si pace. Momentan imi permite programul flexibil si faptul ca pot sa lucrez de acasa sa-l iau la 1, dar ce ma fac pe termen lung?

Educatoarea mi-a spus sa fac un efort sa-l iau o perioada inainte de somn ca altfel copilul o sa ajunga sa urasca gradinita.... Tot ea incerca sa-l linisteasca spunandu-i pe nume, un alt nume.... Destul de deranjant pentru mine, chiar daca inteleg ca in clasa sunt 32, iar ea era doamna de la grupa "cealalta", deci una dintre cele 2 educatoare....Desi parca dupa 5 luni de gradinita....

In fine, azi merg la 1 sa-l iau - i-am promis si lui asta.... Maine o sa merg la 1, saptamana asta o sa merg la 1... Dar pe termen lung ii fac bine? O sa reusesc sa-l mai integrez vreodata in programul de-acolo? Nu de alta dar intre 8 si 12.30 nu reusesc sa fac mare branza din treburile mele, iar cu un copil dupa mine pe drumuri nu pot sa umblu in fiecare zi...

Dati-mi un sfat, o sugestie.... Cum as putea aborda problema cu el? Nu-mi povesteste ca e certat sau pedepsit la gradinita, nu e un copil recalcitrant, nu are conflicte cu alti copiii... Nu stiu unde-i hiba.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Parerea mea este ca se intampla ceva la gradi, si ar trebui sa asculti varianta lui, sa descoperi ce l-a deranjat.Proabil,mai mult ca sigur, ceva se intampla la ora de somn. Poate ca educatoareletipalael sau il obliga sa meargala toaleta..cine stie.
Copii mai si inventeaza asta sigur iti spun dar un sambure de adevar tot vei gasi si mergi pe fir mai departe.
Pe fimiu, tot de 4,5 ani, educatoarea banuiesc ca l-a pedepsit sau ceva de genul asta, pentru ca refuza sa mai mearga.Mi-a spus Matei ca l-a facut porumb sa-l manance vacutele. educatoarea binenteles ca a negat dar ceva s-a intamplat.Voi afla,insa pana atunci,am discutat cu copilul si l-am asigurat ca deca ceva il deranjeaza, voi interveni, astfel incat sa-l asigur pe el de "un spate".
Acum merge si imi spune mereu: mami, daca ma supara,iti spun tie, da?
deocamdata functioneaza asa,mai tarzu am sa vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la noi hiba lui "nu vreau la gradi" a fost ca nu ii placeau activitatile, mai exact nu ii placea ca nu prea aveau timp de joaca, lucru confirmat si de educatoare..au multe de facut conform programei, sunt multi copii in grupa (20) si practic mare parte a timpului stau la masute si coloreaza. coloreaza zilnic, iar lui matei nu ii place ABSOLUT deloc treaba asta.

mai intai am incercat sa coloram si acasa, sa nu ii fie straina activitatea asta, dar apoi, cum povestesti si tu de baietelul tau,matei s-a aratat mai interesat de invatat litere/cifre, asa ca nu coloram decat atunci cand ni se cere expres treaba asta de la gradi..si a trecut de la sine etapa cu miorlaila matinala zilnica.

am mai observat ca daca e mai obosit mai are tendinta sa negocieze mersul la gradi (mai ales acum cat stie ca eu sunt toata ziua acasa, in prenatal..), dar daca e odihnit bine merge bucuros la gradi.

treaba cu pipi pe el insa e altceva, mai ales ca se intampla des din ce zici tu. acasa nu face niciodata pe el, noaptea asu in timpul somnului de pranz in week-end?




meg,dematei(9.02.2007) si cu 34+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Asta incerc sa fac, sa-l ascult pe el... L-am intrebat - Te-a certat doamna? Nu! Te-ai certat cu ceilalti copii? - nu! Te-a certat ca ai facut pipi pe tine? - Nu!....

Undeva e o problema dar nu reusesc sa o descopar... O sa mai vorbesc cu el sa vedem... In general noi doi ne intelegem, multe lucruri incerc sa ii explic la nivelul lui si pricepe....

Vineri mi-a transmis doamna sa joi, cu o zi inainte avusesera show cu el ca nu voia sa doarma de pranz (nu m-a sunat nimeni atunci sa-mi spuna sau ceva... au incercat ele sa gestioneze situatia). Andrei m-a tot rugat sa vin sa-l iau de pranz, eu i-am zis ca incerc sa vedem - daca pot vin, daca nu vin imediat dupa somn.... Si am lasat-o asa...N-am insistat pe chestia asta si nici el nu sa aratat afectat ca n-am venit saptamana trecuta... Vineri cand mi se povestea despre situatia de joi mi-a transmis educatoarea ca a trebuit sa-l ia putin mai tare spunandu-i ceva de genul - daca nu te culci acum o sun pe mama sa nu mai vina sa te ia deloc... Vrei sa ramai ultimul la gradinita?

Chiar daca au program pana la 5 sau 5 jumatate, eu sunt acolo de regula la 4, 4 si 10, imediat dupa ce deschid gradinita ... n-am lasat niciodata copilul sa ma astepte... Mai ales ca am de ridicat doi, incerc sa imi rezolv toate problemele pana atunci si sa fiu disponibila de la 4 incolo pentru ei...

Nu stiu, ele tot spun ca e ceva de-acasa, ca e prea rasfatat... Nu e un copil rasfatat din punctul meu de vedere... are cam ce isi doreste in limitele posibilitatilor noastre, si chiar am momente cand ma mir cat poate intelege de fapt el si cum ia problemele.. De pe la 6 luni are un animalut de atasament cu care doarme si acum seara.... Nu e dependent, dar imi mai zice sa-i arunc "dodo-ul" daca l-a uitat pe jos (au paturi suspendate, el cu sora-sa....). Mi-a zis de Craciun ca vrea sa-i aduca mosul un urs mic, maro, sa doarma cu el ... Ok, i-a adus mosul... nu-l iubeste cine stie ce dar tot asa, la somn uneori il mai ia acolo, langa el... Am incercat sa-i duc ursul la gradi la somn... adica lasat la dulap (ca asa-s regulile) si luat doar la orele de somn in ideea sa aiba ceva de-acasa... un lucru familiar...Mi s-a permis o zi, dupa care mi s-a spus ca nu au voie cu jucarii din afara, ca daca vine Sanepidul cu controale, ce-ar insemna sa aiba fiecare copil cate un plus in brate....Ca e prea alintat...

Acu na... o fi fost greseala mea ca nu l-am dezobisnuit in vreun fel cu totul de animalutele astea? Repet - acasa nu le cere insistent sau ceva... mentioneaza uneori ca le vrea...La gradinita nu a cerut eu ursul, i l-am dat eu tocmai pentru ca am considerat ca l-as putea ajuta

Am imbulinat-o, ca si cea mica e la cresa cu Ursul ei roz... Alte probleme n-au dar cred ca am facut eu copii prea sensibili....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:



treaba cu pipi pe el insa e altceva, mai ales ca se intampla des din ce zici tu. acasa nu face niciodata pe el, noaptea asu in timpul somnului de pranz in week-end?


Acasa nu se intampla la somnul de pranz (hai sa spunem ca fenteaza o zi din doua de week-end, adica nu doarme o zi la pranz) niciodata. Mereu face inainte - e ca un ritual. Noaptea facea si se trezea maraind imediat dupa aceea... Noi avand un program tare aiurea, cu mult lucru pe calculator si tot asa, stam foarte mult seara, dupa ce adorm ei ... ajungem sa ne culcam la 1, 2 in fiecare noapte. Astfel, ne-am obisnuit sa-l trezim pe la 12 - 12 jumatate sa mai faca un pipi. Il ducem la baie - eu sau tati, de cele mai multe ori constient, face si revine la somn....Nu mai face pe el pana dimineata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai putea incerca sa afli ce se intampla la gradi, organizand un joc, asemanator unei piese de teatru, in care rolurile baietelului si al educatoarelor sa fie jucat de niste papusi/jucarii de plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

xxxwoman, nu cred ca trebuie sa-ti reprosezi ca ai facut copiii sensibili.
Firea copilului nu poti sa o comanzi....
Ca parinti ne straduim sa-i sprijinim sa nu le fie greu...
Probabil ca s-a intamplat ceva la gradi...ei reactioneaza la ceva ce s-a intamplat.Totul e sa afli ce s-a intamplat.

Si al meu e mai sensibil si abia de cateva saptamani mi s-a obisnuit la gradi.Slava Domnului ni s-a schimbat o educatoare si acum e bine.
Al meu a avut astfel de reactii, cand era prima educatoare. A tipat la el si a doua zi nici nu a vrut sa se dea jos din masina. Abia dupa cateva zile am aflat ce s-a intamplat si am inteles reactia lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Asta incerc sa fac, sa-l ascult pe el... L-am intrebat - Te-a certat doamna? Nu! Te-ai certat cu ceilalti copii? - nu! Te-a certat ca ai facut pipi pe tine? - Nu!....

Undeva e o problema dar nu reusesc sa o descopar... O sa mai vorbesc cu el sa vedem... In general noi doi ne intelegem, multe lucruri incerc sa ii explic la nivelul lui si pricepe....

Vineri mi-a transmis doamna sa joi, cu o zi inainte avusesera show cu el ca nu voia sa doarma de pranz (nu m-a sunat nimeni atunci sa-mi spuna sau ceva... au incercat ele sa gestioneze situatia). Andrei m-a tot rugat sa vin sa-l iau de pranz, eu i-am zis ca incerc sa vedem - daca pot vin, daca nu vin imediat dupa somn.... Si am lasat-o asa...N-am insistat pe chestia asta si nici el nu sa aratat afectat ca n-am venit saptamana trecuta... Vineri cand mi se povestea despre situatia de joi mi-a transmis educatoarea ca a trebuit sa-l ia putin mai tare spunandu-i ceva de genul - daca nu te culci acum o sun pe mama sa nu mai vina sa te ia deloc... Vrei sa ramai ultimul la gradinita?

Chiar daca au program pana la 5 sau 5 jumatate, eu sunt acolo de regula la 4, 4 si 10, imediat dupa ce deschid gradinita ... n-am lasat niciodata copilul sa ma astepte... Mai ales ca am de ridicat doi, incerc sa imi rezolv toate problemele pana atunci si sa fiu disponibila de la 4 incolo pentru ei...

Nu stiu, ele tot spun ca e ceva de-acasa, ca e prea rasfatat... Nu e un copil rasfatat din punctul meu de vedere... are cam ce isi doreste in limitele posibilitatilor noastre, si chiar am momente cand ma mir cat poate intelege de fapt el si cum ia problemele.. De pe la 6 luni are un animalut de atasament cu care doarme si acum seara.... Nu e dependent, dar imi mai zice sa-i arunc "dodo-ul" daca l-a uitat pe jos (au paturi suspendate, el cu sora-sa....). Mi-a zis de Craciun ca vrea sa-i aduca mosul un urs mic, maro, sa doarma cu el ... Ok, i-a adus mosul... nu-l iubeste cine stie ce dar tot asa, la somn uneori il mai ia acolo, langa el... Am incercat sa-i duc ursul la gradi la somn... adica lasat la dulap (ca asa-s regulile) si luat doar la orele de somn in ideea sa aiba ceva de-acasa... un lucru familiar...Mi s-a permis o zi, dupa care mi s-a spus ca nu au voie cu jucarii din afara, ca daca vine Sanepidul cu controale, ce-ar insemna sa aiba fiecare copil cate un plus in brate....Ca e prea alintat...

Acu na... o fi fost greseala mea ca nu l-am dezobisnuit in vreun fel cu totul de animalutele astea? Repet - acasa nu le cere insistent sau ceva... mentioneaza uneori ca le vrea...La gradinita nu a cerut eu ursul, i l-am dat eu tocmai pentru ca am considerat ca l-as putea ajuta

Am imbulinat-o, ca si cea mica e la cresa cu Ursul ei roz... Alte probleme n-au dar cred ca am facut eu copii prea sensibili....


Sigur e de la gradi! Poate a fost o situatie in care educ si-a pierdut rabdarea (nu-i i-au apararea) si copilul a ramas marcat. Nu este de acceptat ce i-a spus educ! Cum adica "te parasc mamei si nu mai vine dupa tine, sau te lasa ultimul!?". Si care-i treaba cu jucariile? Alex a mers o gramada de vreme la gradi cu jucarii si n-a avut nimeni treaba lor, acum zice ca are destule acolo. Vorbeste cu educ, ele sunt de bai!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

L-am ridicat de la gradinita.... Isi face somnul de frumusete acasa acu.

Nici nu stiu cum sa abordez problema cu educatoarele sa nu se simta ofensate... Si eu simt ca acolo e o oarecare problema...Cum sa le abordez pana la urma sa nu par deplasata - nici macar nu sunt genul fara studii, ci cu facultati de psihologie la activ, si asta ma mira cu atat mai mult. Eu niciodata n-am folosit metoda asta cu speriatul copiilor - pedepsele sunt de genul - nu stragi jucariile nu iesim afara, nu papi nu primesti desert dar nimic de genul - nu esti cuminte nu te mai iubesc! Si slava Domnului, am si situatii in care simt ca o iau razna cu amandoi cand au zile mai agitate....

Azi de exemplu l-am gasit pe covorul de joaca - ceilalti copii in patuturi... L-am luat pe hol la schimbat, dau cu ochii de cealalta educatoare care iesea de la grupa cealalta si se uita mirata - "chiar ati venit! Am crezut ca glumeste ca veniti sa-l luati!"

Nu domnule, nu glumeste - are incredere in mine, ca daca ii promit ceva ma tin de cuvant, nu se intampla sa mint copilul in situatii din astea.

Avea in mana un mar (gustarea de ora 16.00) caruia ii scosese codita, si o muta dintr-o mana in alta... Pe-asta tre s-o aruncam la cos... pai zic, stiu, o s-o aruncam afara...
"da, ca n-am dus-o la cosul de gunoi in clasa ca mi-a zis doamna sa stau pe covor...."

Eu inteleg disciplina, dar nu inteleg genul de militarie - sa nu te misti, sa nu iesi din cerc, sa nu.... sa nu... :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Si noi am avut anul trecut o perioada de pipi pe ea, nu numai la somn. Fusese greseala mea, dar mi-am dat seama destul de tarziu, dupa vreo 3 zile de pisulit, in care am mai si mustrat-o din cand in cand, am dus-o la pipi la ore fixe, etc, tot arsenalul de metode ...

Ce gresisem: a certat-o educatoarea intr-o zi ca nu e atenta, ca nu sta locului, chestii d-astea, absolut normale pt un copil la grupa mica iar io, in loc sa spirijin copilul, am pus paie pe foc dand dreptate educatoarei si certand-o si eu pe deasupra, si de fata cu educatoarea si alti copii

Abia dupa ce am cugetat mai bine la toate aspectele mi-am dat seama unde am gresit. Si in primul si in primul rand mi-am cerut scuze de la copil, i-am spus ca am gresit si ca o rog sa ma ierte si ca nu o s-o mai cert de fata cu educatoarea si alti copii si ca nu ma supar deloc nici daca face pe ea, nici daca nu sta lipita de scaun, nici daca nu-i atenta, ca si altii sunt la fel si ca stiu sigur ca atunci cand o sa vrea si o sa poata o sa le faca.

Apoi m-am dus la gradinita in pauza de pranz ca sa prind ambele educatoare si ingrijitoarele, le-am rugat sa stam un pic de vorba, le-am povestit ce si cum, si le-am rugat sa ma ajute sa indreptam situatia. Pe educatoare le-am rugat sa n-o mai certe de fata cu copiii si sa-mi spuna in particular daca face nazbatii, iar pe ingrijitoare le-am rugat s-o insoteasca la baie, macar o perioada, sa se asigure ca a facut pipi, sa n-o certe, sa nu bage "folclor de gradinita" cu "mami nu te mai iubeste, nu mai vine" si alte uratenii d-astea...

S-a rezolvat in fix 2 zile toata situatia, dar doar pentru ca am depistat incidentul declansator.

In schimb, anul asta, prietena ei cea mai buna a avut o faza de enurezis si s-a datorat unei infectii urinare. Deci trebuie eventual investigat si o problema fizica.

Discuta ca de la parinte la parinte cu educatoarele, acorda-le credit ca te pot ajuta sa depasesti acesta problema si sper sa treceti cu bine de acest episod . Poti chiar sa le rogi, pentru o scurta perioada sa-i permita copilului tau sa nu doarma la pranz ci doar sa stea intins in pat, la odihna. La noi copiii mari nu "trebuie" sa doarma, e deajuns sa respecte somnul celorlalti (e tot gradinita de stat).



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

E ceva la gradi clar.
Posibil sa-l fi certat la somn ( si nu numai ) si atunci el nu mai vrea sa doarma.

Cu educatoarele .... nu-ti fie jena si nici teama. Nu ai vrea sa-ti dai seama cit de smechere sint.
Imediat se acopera una pe alta si imediat baga faza: e ceva acasa!!!
Si tu te gindesti ca or stii ele ce spun, ca doar de aia au studii si lucreaza de atita vreme cu copii.
Sint extrem, extrem de smechere si una-doua arunca pisica in curtea ta, facindu-te sa te simti si prost.
Iti spun din proprie experienta.

Faptul ca face pipi in pat nu e a'buna.

Trebuie sa insisti foarte mult, pina iti va povesti copilul ce s-a intimplat. Cu joaca, cu mita, cu vorbit frumos, cu pacaleala, cu vorbit cu alti parinti ... insa tb sa-ti povesteasca.

Mergi la inceput