Nasterea la spitalul Malaxa - Bucuresti

Nasterea la spitalul Malaxa - Bucuresti | Autor: buburuza1979

Link direct la acest mesaj

Deschid acest topic in speranta ca exista mamici aici pe forum care au nascut de curand la Malaxa.

Stiu ca maternitatea este noua, deschisa de cateva luni. Medicii sunt majoritatea cei de la fostul Caritas.
Sunt curioasa de conditii, experiente si "preturile" actuale acolo...
Urmeaza sa nasc in martie acolo si as vrea sa stiu ce voi gasi...

Orice informatie e binevenita!

mami de zmeurel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Slava Domnului, de cand pandesc sa apara subiectul acesta!!!
Eu urmeaza sa nasc in iunie acolo si nu stiu nimic despre conditiile de acolo, stiu doar ca e proaspat renovata, atat. Oricum eu am sa merg sa o vizitez inainte ca sa ma familiarizez cu locul. La fel am facut si la prima nastere dar atunci am nascut la spit judetean ilfov.
Astept cu nerabdare, poate avem noroc si apar mamici care au nascut acolo.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si eu voi merge sa o vizitez, dar as fi vrut informatii "la cald" daca are careva!

am inteles ca saloanele sunt de cate 3-4 locuri iar bebelusii vor sta non-stop de la inceput cu noi.

alte info nu am deocamdata...


mami de zmeurel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

chiar nu este pe forum nici o mamica care a nascut la Malaxa?

mami de zmeurel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

este acelasi spital cu cel de boli de nutritie si diabet?



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Vai ce trist, chiar nicio mamica nu a nascut la aceasta maternitate?
Buburuza iti doresc nastere usoara, poate iti faci mila sa intri sa imi dai si mie ceva detalii te rooog!!!
Pupici

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Ylari chiar azi am fost acolo la control si am apucat sa vad maternitatea.
la prima vedere pot sa zic ca e foarte curat, e nou totul proaspat renovat, e liniste, putina lume pentru ca nu functioneaza in regim de urgenta si acolo vin doar mamicile urmarite de doctorii respectivi sa nasca. nu am vazut "fuste colorate"!
sunt cateva saloane cu 3 paturi in sistem room-in, 2 rezerve cu 2 paturi la 100 lei pe noapte si o rezerva cu un pat la 100+ lei pe noapte (aici am uitat sa intreb pretul exact).

sala de travaliu e si ea foarte curata, cu 4 paturi "bune" nu tepene sa te doara oasele. salile de nasteri si ele micute si curate!
astea sunt la etajul 2. la etajul 1 sunt cele pentru cezariene unde sunt salile de operatie, terapia intensiva si 2 saloane pentru lauze.

toate sunt sistem room-in cu bebelusul in camera non stop!

mie sincer mi-a placut ce am vazut si cel mai mult mi-a placut ca e foarte curat si liniste! nu e aglomeratie si se cam respecta programul de vizita asa ca nu e plimbareala pe acolo.

de tarife nimeni nu vorbeste asa ca la capitolul asta nu am "date".

saptamana viitoare voi naste prin cezariana acolo... asa ca dupa ce ajungem acasa si ne "acomodam" o sa intru sa iti mai dau detalii proaspete!

sarcina usoara in continuare! ce medic de acolo te urmareste?

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

Ylari chiar azi am fost acolo la control si am apucat sa vad maternitatea.
la prima vedere pot sa zic ca e foarte curat, e nou totul proaspat renovat, e liniste, putina lume pentru ca nu functioneaza in regim de urgenta si acolo vin doar mamicile urmarite de doctorii respectivi sa nasca. nu am vazut "fuste colorate"!
sunt cateva saloane cu 3 paturi in sistem room-in, 2 rezerve cu 2 paturi la 100 lei pe noapte si o rezerva cu un pat la 100+ lei pe noapte (aici am uitat sa intreb pretul exact).

sala de travaliu e si ea foarte curata, cu 4 paturi "bune" nu tepene sa te doara oasele. salile de nasteri si ele micute si curate!
astea sunt la etajul 2. la etajul 1 sunt cele pentru cezariene unde sunt salile de operatie, terapia intensiva si 2 saloane pentru lauze.

toate sunt sistem room-in cu bebelusul in camera non stop!

mie sincer mi-a placut ce am vazut si cel mai mult mi-a placut ca e foarte curat si liniste! nu e aglomeratie si se cam respecta programul de vizita asa ca nu e plimbareala pe acolo.

de tarife nimeni nu vorbeste asa ca la capitolul asta nu am "date".

saptamana viitoare voi naste prin cezariana acolo... asa ca dupa ce ajungem acasa si ne "acomodam" o sa intru sa iti mai dau detalii proaspete!

sarcina usoara in continuare! ce medic de acolo te urmareste?

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!



Sa iti dea Dumnezeu sanatate, ce vesti minunate!
Alaltaieri am fost si eu la control la dra mea si aflasem de rezerve dar nu stiam si preturi.
Te pup, nastere usoara si asteptam cu nerabdare si alte vesti.
Multi pupici!!!!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Eu am nascut in decembrie la Malaxa, prin cezariana. Deci descrierea mea se va referi strict la acest tip de nastere, ca nu stiu cum merge treaba la nasterile vaginale.

Intr/adevar, maternitatea e impartita pe 2 etaje, la 1 cezariana (adica salile de operatie, sectia de terapie intensiva si saloanele pt lauze), iar la 2 salile de nastere si saloanele pt nasterile vaginale. Totul este curat si nou, fiind renovat de aprox. 6 luni, dar nu va asteptati la cine stie ce finisaje mirobolante. Oricum, baia e la comun, cel putin la et 1 e o singura baie, cu un wc, o chiuveta si un dus. Atat.

Salonul de terapie intensiva are 5 paturi, toate electrice, noi, dar veti sta acolo (pentru cine naste prin cezariana si nu are complicatii) maximum 24 ore. Asistentele de la ati sunt relativ amabile, ca si infirmierele, dar numarul lor este incredibil de mic. Cum nu exista nicio sonerie la pat ( ca fiind ati, in salon ar trebui sa existe PERMANENT o asistenta ) cam stai si rabzi pana reusesc ele sa vina sa-ti faca un calamtnt. Banuiesc insa ca lipsa de personal e o problema in toate spitalele nu doar la Malaxa. Dupa socotelile mele, cred ca sigur sunt mai multi medici decat asistente si infirmiere. Nefiind spital universitar (sau cel putin maternitatea nu e), nu exista rezidenti, asa ca asistentele fac si munca pe care in alte spitale o fac rezidentii (foi de observatie si alte hartogarii(.
Saloanele au cate 3 paturi, iar sistemul este, asa cum s-a zis, de rooming-in OBLIGATORIU. Adica indiferent cum tesimti la 24 de ore de la cezariana (iar eu m-am simtit destul de rau) esti obligata sa iei copilul langa tine, fara a avea posibilitatea de a fi ajutata de vreun insotitor, cum se mai practica prin alte spitale (nici macar contra cost). Asta a fost un minus care pe mine m-a deranjat foarte tare. Copilasii primesc supliment de lapte praf, ceea ce (cu riscul de a fi criticata), eu consider ca esre un plus, mai ales la cezariana, unde lactatia se instaleaza mult mai tarziu.

Asistentele de la copii sunt majoritatea ok, de fapt tot personalul mediu a fost surpinzator de amabil. Bineinteles, amabilitatea a crescut dupa ce am dat ceva , dar nu vreau sa fiu nedreapta: nu mi s-a cerut si, repet, volumul de munca al asistentelor si infirmierelor este absolut titanic, deci efectiv merita sa le dai. Eu am dat cate 5 sau 10 lei, in functie de ce serviciu mi s-a facut. Totusi, dupa ce iesi de la ati, te vezi foarte rar cu asistentele, mai ales daca ai si copilul cu tine, asa ca nu prea mai ai de ce sa dai.

Cu medicii, insa, am o problema. Sa ma explic. Eu am ajuns acolo printr-o cunostinta, care m-a recomandat unui doctor. Din pacate, aceasta cunostinta este asistenta medicala si, de obrazul ei, a trebuit sa dau cat mi-a zis ea sa dau, respectiv 1500 lei medicului care m-a operat, ceea ce mie mi se pare ENORM. Dar am dat de jena. Anestezistei i-am dat 300 lei (habar n-am care e pretul, atata am considerat eu), dar a fost foarte ok. Medicul care m=a operat mi=a cerut IN PLUS 150 lei, special pentru asistentele de la sala de operatii, chestie care mie nu mi s-a mai intamplat in toata viata mea. Celor doua doctorite care banuiesc ca au fost mana a doua nu le-am dat nimic. Spun ca banuiesc pentru ca nu mi le-a prezentat nimeni si nici ele n-au binevoit sa se prezinte. Dupa ce a luat cei 1500 lei, cel care m-a operat m-a mai vazut la fata dupa 4 (patru) zile de la cezariana, dar nu a venit special pentru mine, era de garda in ziua respectiva (asta ca sa nu va faceti o impresie gresita). Fiecare pacienta moare cu medicul ei de gat, ceilalti nu iti dau nicio atentie daca nu esti pacienta lor. Se bazeaza toti exclusiv pe informatiile pe care le primesc de la asistente, ele fiind cele care practic consulta pacientele zilnic. Poate or fi si medici mai constiinciosi, dar cel putin al meu asa a procedat, ceea ce mi se pare o lipsa de profesionalism greu de imaginat. Un alt exemplu: in aceeasi zi cu mine a nascut o tanara insulino-dependenta. Ghinionul ei a fost ca doctorita care a oiperat-o era doar colaboratoare, deci nu venea zoilnic acolo, doar vorbeau la telefon. Abia dupa 4 zile, la insitentele noastre, colegele de salon, s-a chemta un medic diabetolog din sectia de diabetologie a spitalului, care era la acelasi etaj . Fata mai avea putin si intra in coma, dar nu se sesizase nimeni, daor nu era pacienta lor.

Per total: curat, strict la vizite, personal mediu ok, dar extrem de suprasolicitat, multi medici care se bat pe putine paciente si de aici pot aparea probleme. Ce as face eu, daca as mai avea de ales: daca n-as avea bani de privat, as merge la un spital universitar, cu speranta (poare desarta) ca, in debandada din sistemul medical romanesc, frica de dom profesor ii face pe oameni mai atenti la greselile posibile. Da tot n-as avea nicio garantie. Mergeti la Malaxa doar daca aveti incredere f mare in medicul vostru (de fapt asta e valabil pt orice spital).

Nastere usoara tuturor!

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

hai ca am revenit dupa experienta proaspata.

am nascut fix acum o saptamana acolo tot prin cezariana!
ce pot sa zic... total de acord cu postul de mai sus...nu are rost sa repet, cu o singura precizare legata de doctori.

experienta mea a fost diferita! am nascut cu un doctor care m-a operat si prima data acum 3 ani la Caritas. nu stiu ceilalti cum sunt dar experienta mea a fost una pozitiva. s-a ocupat de mine, a venit chiar si in we cand era liber special sa isi vada lauzele, era disponibil 24/24 la telefon in caz de ceva. nu am avut probleme la capitolul asta.
iar tarifele mele au fost mult mai mici... dar asta probabil ca depinde si de fiecare doctor. al meu ma nastea si gratis! anestezistei (foarte buna) i-am dat 200 lei (asta am inteles ca ar fi tariful mediu ); alte mamici am inteles ca i-ar fi dat mai putin si la fel si-a facut treaba. la neonatolog tot 200; si acolo am inteles ca majoritatea dau mai putin... doctorul 1000 la externare. deci nu pot sa zic ca plicul i-a influentat purtarea faza de mine pt ca i l-am dat la plecare.
am vazut ca oricum se purta la fel si cum mine (care ma cunostea demult si a carui pacienta sunt de ani buni) si cu celelalte mamici mai defavorizate sau nu...

la mana a doua si ceilalti din sala de operatii nu am dat nimic... banuiesc ca doctorul imparte dup-aia suma cu cei care l-au asistat... asa am facut si la prima nastere.

eu am povestit strict experienta mea...
nu stiu cum e cu alti medici de acolo...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009 si Mara Ioana 15.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ahhh si inca ceva ca am uitat...
la etajul 3 (unde sunt nasterile normale) mai exista un salon cu 4 paturi care are baie in camera.
eu am solicitat sa stau acolo si nu e cu plata... e salon normal!
asa ca daca vrei baie in camera poti vorbi cu medicul tau sa stai acolo bineinteles daca nu e ocupat in totalitate!

iar la terapie intensiva intr-adevar nu stau asistentele p-acolo....stau mai mult pe hol, dar cat am stat eu acolo am prins trei ture si toate ne-au lasat numarul lor de mobil ca in caz ca e ceva sa le dam bip si veneau imediat...


mami deSerban Alexandru 15.07.2009 si Mara Ioana 15.03.2012

Mergi la inceput