Mancare care tine pt pachet

Mancare care tine pt pachet | Autor: laura72

Link direct la acest mesaj

Sotul meu s-a mutat cu serviciul la Constanta,va sta in gazda si vine acasa la sf saptamanii.trebuie sa-i gatesc ceva care tine si divers.saptamana trecuta i-am pus sarmale,salata de vinete,chec,conserve de paste,pateu.oua,salam.
acum fac ciorba de perisoare,snitele,icre,negresa.
am nevoie de idei si retete pt pachet,poate aveti copii studenti sau la Fel sotii plecati.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

iarna e f simplu pt ca se tin ok mancarurile la drum; eu si vara am transportat cate 8 ore in geanta frigorifica mancari ca mai jos:

-ardei umpluti
-sos cu carne macinata pt paste bolognese (ar avea doar sa-si fiarba singur pastele)
-mazare cu carne
-fasole verde
-iahnie de fasole
-ficatei in sos de usturoi
-carne de porc in untura (poate sa-si fiarba singur 3-4 cartofi in coaja)

in caz ca vrei sa-ti usurezi munca, poate isi gaseste in CT un loc unde sa manance zilnic un meniu complet de pranz la 13-14 ron iar cu cina si dejunul se descurca cu mancare rece.Altfel este impovarator pt tine sa fii nevoita saptamanal cand vine acasa sa gatesti en gros pt toata saptamana. Cand mai aveti timp sa stati si de vb daca tu o sa fii "ingropata" in bucatarie? Crede-ma ca eu stiu ce inseamna sa gatesti la acest nivel si zau, o data, de 2 ori pe an merge dar nu saptamanal. Practic in weekend o sa fii complet blocata in bucatarie, canmd te mai ocupi de copil si cand mai petreceti timp impreuna toti trei? sper sa nu te deranjeze mentiunea asta a mea, am vrut doar sa-ti prezint si alta perspectiva

Mergi la inceput