Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Buna dimineata si #954;#945;#955;#951; #949;#946;#948;#959;#956;#945;#948;#945; .

Carmen, aici e cald.Nici vorba de viscol pe la noi cel putin.Zilele astea au fost 9 grade insa este umezeala mare si ieri de exemplu am avut ceata.Nu vedeam la doi metri in fata de dimineata, spre pranz s-a ridicat.Sa pui poze din tren daca ai.Nu va ganditi voi sa va stabiliti acolo ? E o tara ce are si multi romani si multi greci deci nu v-ati simti singuri mai ales daca deja aveti acte.Poate o incercare ar fi buna.Am inteles ca accepta destul de usor inca straini fata de Franta de exemplu.Mie una place mai mult Grecia decat Belgia insa daca ar fi sa aleg intre Belgia si Romania nu as sta pe ganduri.In mod sigur as alege Belgia.Tu daca zici ca acum vei pleca spre Romania cred si eu ca visezi cu ochii deschisi cand mergi pe strada acolo.


Mamica11
Putem sa ne stabilim oriunde :
omu e belgian(maman) englez(tatal lui)
eu sunt romanca franceza(am nationalitatea de mult timp)
Acum venim de la plimbare si mi a zis ca daca imi place atit de mult aici sa vind si eu 2 apartamente pune si el si gata!!
Da sa vad ca eu sunt d 'aia care le cugiteaza!
Am vrut sa pun niste foto si googalul meu nu imi lua pozele...o fi innebunit...ca sa nu va spun ca de 3 zile aveam paginile acestui sit marite de 150%...infernal de citi...in fine acum am reglat cu CTRL0
Deci miine plec catre prietena mea si miercuri impreuna mergem la liile sa rezolv ceva apoi catre sf de sapt mergem la o masa in Bruxelles si am luat hotel pt o noapte ca sa nu facem drumul in acelasi zi
Tot duminica am rezervat hotel pt niste prieteni care vin de la Paris in motos sa ne vada
Georges azi si a reimprospatat pagina deci cam atit
Continui cu citirea pup MAMICA plus 4!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Buna ziua, fetele, si o saptamana buna sa avem!

Eu am inceput saptamana bine: mi-a venit in sfarsit decizia de somaj! Deci sper ca in cateva zile sa intre si banii. Evident ca vor disparea instant ca datoriile sunt mari, dar macar o sa am mintea mai linistita.
Cica saptamana asta se strica vremea tare, pe la noi chiar a inceput vantul si ploaia. Cel putin pana sambata tot asa o sa fie, deci, nta. Mamico, cred ca pestera o lasati pe saptamana ailalta.


De zis la fiecare nu prea am ce sa zic decat ca ma bucur foarte tare pentru tine, Carmaw, ca petreci super. Ma bucur pentru tine, Mamica, ca esti linistita, puiutii tai sunt bine si faceti planuri de plimbare. Ma bucur pentru tine, Oana, ca esti activa si te tine Fanoula cea frumoasa in priza.
Mi-as dori sa aflu si de la celelalte fete cate ceva (Esthera, Andreea, Theo, Alex), dar sper ca sunteti bine si absenta voastra este scuzata de evenimente frumoase din viata voastra.

Azi facem pestisori de haleala ca am gasit in sfarsit proaspeti (cum e in romana 'bakaliaros'?).

Va pupic si mi-e drag de voi!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)


Buna Anoukule ma bucur pt tine pt intrarea de fonduri te pup si succes la gatit acest peste sarat rau(eu am incercat de 3 ori acasa... era denemincat...mai apoi mai comandam prin taverne dar dupa mine e insipid nu are gust nu l mai cer)
In rest nimic nou .Pupa micutul cafegiu din partea mea!!
Numai bine tie si te astept cu alte veste bune caci ai inceput sapt f bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Oana numai bine pupicei lui FANU...o sa fie o adevarata domnisoara!
Va mai astept cind mai puteti aici caci inteleg ca in rest aveti destula treaba.
Salutari si fetelor care lipsesc motivat si sper ca e totul bine in viata lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Salutare, fetele (astea care-am mai ramas pe aici..)

Ce furtuna a tras azi noapte.. valeu! Acum e iar placut.

Carmaw
, 'bakaliaros' nu e sarat deloc, cred ca tu te referi la cel congelat care e intr-adevar cumplit. Mie imi place ca are carnea dulce si N il mananca cu mare placere.
Sa stii ca ar fi super pentru voi daca ati ramane oriunde altundeva in afara de Grecia. Vin vremuri rele pe aici si daca aveti optiuni.. eu as zice sa le incercati.
Mamica, mie imi plac activitatile de la cercetasi si cand o sa creasca N, sigur o sa-l inscriu. Organizeaza si tabere, dar astea vara si nu numai la munte. Vara trecuta au fost si aici in Skiathos. Imi place ca ii responsabilizeaza (pun masa, strang masa) si totul se petrece cu foarte multe jocuri. In general, participa la evenimente locale, curata plajele, ajuta la reciclare, invata o gramada de chestii.
Eu sunt la cei mai mici si e super amuzant. Le facem teatru de papusi, jucam noi in diverse piese, construim chestii.. E frumos, mie-mi place.
Oana, nu cred ca iti faci fata razgaiata daca o alinti si o iubesti. Nu cred in razgaiala. Pur si simplu esti mama ei si petreceti super impreuna.

Si ca sa ma dau mare cu fi-miu.. a invatat culorile! V-am mai zis eu ca are mama geniu Si a dat intamplator de niste Lego d-alea marunte marunte pe care nu vroiam sa i le dau ca nu mi se pareau potrivite pentru varsta lui, dar.. sa vezi ce-i merg mainile la firimiturile alea..
Gata cu lauda ca mai am si treaba.

Pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Salutare, fetele (astea care-am mai ramas pe aici..)

Ce furtuna a tras azi noapte.. valeu! Acum e iar placut.

Carmaw
, 'bakaliaros' nu e sarat deloc, cred ca tu te referi la cel congelat care e intr-adevar cumplit. Mie imi place ca are carnea dulce si N il mananca cu mare placere.
Sa stii ca ar fi super pentru voi daca ati ramane oriunde altundeva in afara de Grecia. Vin vremuri rele pe aici si daca aveti optiuni.. eu as zice sa le incercati.
Mamica, mie imi plac activitatile de la cercetasi si cand o sa creasca N, sigur o sa-l inscriu. Organizeaza si tabere, dar astea vara si nu numai la munte. Vara trecuta au fost si aici in Skiathos. Imi place ca ii responsabilizeaza (pun masa, strang masa) si totul se petrece cu foarte multe jocuri. In general, participa la evenimente locale, curata plajele, ajuta la reciclare, invata o gramada de chestii.
Eu sunt la cei mai mici si e super amuzant. Le facem teatru de papusi, jucam noi in diverse piese, construim chestii.. E frumos, mie-mi place.
Oana, nu cred ca iti faci fata razgaiata daca o alinti si o iubesti. Nu cred in razgaiala. Pur si simplu esti mama ei si petreceti super impreuna.

Si ca sa ma dau mare cu fi-miu.. a invatat culorile! V-am mai zis eu ca are mama geniu Si a dat intamplator de niste Lego d-alea marunte marunte pe care nu vroiam sa i le dau ca nu mi se pareau potrivite pentru varsta lui, dar.. sa vezi ce-i merg mainile la firimiturile alea..
Gata cu lauda ca mai am si treaba.

Pup!!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)

fetelor scriu de la prietena mea...e ff bine sa i inscrieti pe cutezatori la cercetasi.
da anoukule sunt in faza de calcule...cum e mai bine,mai confortabil ca vin batrinetile.
pup anouku cu micutul N Grigorescu si pup mamica dar si toate fetele
-------------------------------------------------------------------
Vad ca iar am suparat pe cineva de nu mai scrie nimic...hai mai intrati si da ti mi curaj sa ma duc miine prin viscolul francez
Am glumit....pup fetele mele ca doar stiti ca asa sunteti nu?
SEARA PLACUTA...rALUCUTA TOT FACE CEVA PRIN BUCATARIE Ma duc s o ajut.
pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna seara tuturor.Am inteles cu cercetasii, bine ca v-am intrebat.Inseamna ca cei pe care i-am vazut eu asta vara cu vaporasele erau in tabara si daca sunt pe varste probabil ca grupele mai mari merg in tabere de aceea am vazut eu doar copii de gmnaziu.O sa ma interesez cine face la noi aici si unde anume pentru grupa lui de varsta.
Carmen,pai daca aveti asa multe posibilitati chiar ca trebuie sa te gandesti serios ce alegi si sa iei o hotarare inteleapta.Bine, e greu sigur asta astazi cand peste tot totul este imprevizibil dar nu imposibil.Oricum, de vandut ceva in Romania nu prea e timpul bun acum cred pentru ca preturile sunt foarte jos (ca si aici de altfel) si probabil ca nu scoti nici investitia initiala.Eu cred ca acum este mai bine sa fii cu chirie in Europa decat sa vinzi si sa iei ceva in alta parte.
Cu bakaliaro asa e cum a zis Anouk, cred ca tu vorbesti de cel sarat ce nu se gateste de fapt decat dupa cel putin 24 de ore de tinut in apa si schimbata apa de 5-6 ori insa ea a cumparat proaspat.Asta este dulce si bun, nu are oase decat o sira gelatinoasa ce nu inteapa si este de altfel primul peste ce intra in diversificare la cei mici.Cel sarat acum se mai gateste in general acum doar de Evanghelismos este "paradosh" (mai greu cu cuvinte grecesti scrise cu alfabet latin:)Sa ne mai scrii ce ai gatit cu prietena ta cand ai timp.Pozele pe gmail le pui foarte usor am vazut .
Nu cred ca este nimeni suparat insa uneori fiecare are timp sa deschida uneori nu.Si eu sambata si duminica de ex ai vazut ca nu reusesc, astazi la fel de dimineata inca am calc.deschis pe radio dar nu am apucat pana acum sa aprind ecranul.Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

fetelor noapte buna.
mamica esti inteleapta te aprecieez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Poftiti la !

Pe aici e o vreme groaznica, bate vantul tare tare, sunt 0 grade si ploua sau ninge (nu sunt foarte lamurita inca).
Tu azi calatoresti, Carmaw? Nu e zapada si urat pe acolo? Am vazut ca faceau greva ieri la aeroporturi in Franta. Drum bun sa ai si sa-ti rezolvi treburile repede.. ca sa ai timp de shopping.
Mamica, ca vorbeam de peste, preferatul nostru este ceva care in engleza se numeste 'monkfish' (pe la voi cred ca 'peskadritsa') cu capul urias si hidos. Buuuuun tare! Si nu are nici macar un os in afara de sira spinarii. Iar din capete iese o supa delicioasa.

Hai, mai fetele, mai ziceti ceva. Estheraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

iuuuuhuuuuu.. v-a inghitit zapada pe toate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Nu ne-a inghitit zapadadesi ne-am fi dorit sa se asterne .Ninge si la noi dar slabut nu cred ca se pune sau mai stiu eu, poate daca nu se opreste la noapte.
Sper sa ninga indestul cat sa nu aiba maine scoala copiii ca altfel tare frig va fi dimineata.
Asa e, Franta si Belgia sunt in frig cred ca i-au cam inghetat picioarele la cumparaturi lui Carmen dar asta e se pare ca mai tine frigul o perioada.Carmen cu cat imbatranim cu aia ne mai inteleptim...
Anouk, da si noi mancam peste din asta insa ii spunem Fanari chiar nu stiam ca ii zice si altfel.In satul in care am stat inainte chiar se prindea des pentru ca pescuiau la adancime (cu trate din nefericire ) si aveam toate marimile deci inclusiv mici pe care ii prajeam.Aici insa vad ca sunt doar bucati mari si in laiki si in pescarii ceea ce e bine slava Domnului, cel putin nu au tupeu sa-l afiseze pe cel pescuit ilegal ma gandesc.Supa de peste din capul de fanari si noua ne place.
Astazi Anastasia mea s-a dus saraca la scoala in starakia (si ningea putin deja) pentru ca am uitat sa iau cizmele in casa de pe balcon aseara si un catel istet i-a furat o bucata. A cautat Alexandru toate alanele din jur(astea sunt specialitatea lui de altfel) si i-a gasit-o pana la urma intacta si nevatamata insa le-am bagat la spalat la 30 de grade dupa care m-am temut sa le bag si la uscator deci acum este plecata la muzica tot in starakia cizmele fiind pe calorifer inca.Voi a-ti pus vreodata incaltaminte la uscator?Nu sunt piele sunt sistemul asta nou UGG dar stau si ma gandesc daca rezista . De la masina de spalat au iesit ca noi insa nu e temperatura asa de mare.
Cele de piele nu le mai vrea nu pricep de ce dar asta e.Poate i le facem cadou cutului data viitoare pe cele de piele de buna voie.

Mergi la inceput