Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Daca e nevoie modific si eu prima pagina .

Incercam acum sa ma uit la CD-ul eu eco de ieri si stupoare!!!! e gol..am suna tla clinic asi astept rapsuns dar nu cred c aam sanse sa il recuperez .

Ylarieu am fost la Herghe ieri si a fost ok, nu e vorbaret dar nici nu am nevoie, oricum el vb mereu cu ce vede acolo ca sa scrie asistenta si tu auzi tot..iti da poze, CD (al meu nu merge :(..), raport complet..vede bine si inssita, mi-a miscat burta, a cautat de 4-5 ori in acelasi loc sa vada tot..e foarte ok..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata, burticutelor!

Clara, multumesc mult de oferta cu cartea! Am sa tin cont de ea

Shosho, din pacate aici nu pot accesa youtube-ul (cred ca le e teama sa nu le "sugrumam" reteaua, dar merge foarte ok - poate de aia ca-s precauti ), insa am sa-l pastrez si am sa ma uit la el cu prima ocazie. Multumesc mult de "cadou".

Anitta, multumesc mult de mesaj ! Hai ca iti trimit eu un SMS, si poate ne sincronizam cumva. Ar putea fi, cum zici, o setare a telefonului tau...

Anxy, eu nu prea folosesc creme in general (le cam urasc), doar geluri de dus foarte hidratante si acum pe burtica si sani minunatul ulei de migdale (Elly, tare bun pont ne-ai vandut! ). Daaar, de cand cu sarcina si frigul, mi se usuca pielea teribil. Am avut niste probleme pe coapse - cred ca le-am descoperit prea tarziu, ca deja era pielea ca un soric si crapata raaaau. Dar dupa doua zile de ulei de migdale si crema de corp, sunt ca un fundic de bebe. Eu in general urasc toate materialele sintetice (inclusiv strampii), asa ca nu am avut ocazia de experiente negative cu ele. Dar ai putea fi mai sensibila acum... (De exemplu am observat ca mi s-a acutizat alergia la ciuperci in perioada sarcinii).

Elly, chiar pupicul de la tine nu am putut sa i-l dau lui Mirciulica, insa l-am mangaiat un pic si i-am spus ca-i de la tine .

Iepurasul, multumim pentru incurajari si aprecieri. Sunt si eu convinsa ca va fi bine pana la urma, insa nu sunt la fel de convinsa ca si tine ca va fi asa de usor. Dar, luam fiecare zi asa cum e, o incepem cu speranta si cand dam de greu venim sa ne plangem la voi, ne mai documentam, intrebam si ne punem din nou speranta in alte solutii.

Relativ la vaccinuri... am vazut ca mai multe va referiti la "cele obligatorii". Nu stiu daca stiti (cu surprindere am aflat si eu), insa NICI un vaccin nu e obligatoriu in Romania. Exista o grila de cateva recomandate cu caldura si facute tuturor copiilor, insa nu sunt obligatorii. Am auzit insa ca la intrarea in colectivitate (gradinita, camin, scoala, cursuri de inot, etc.) iti cere la inscriere carnetul de vaccinuri si poate refuza sa te inscrie daca nu are copilul vaccinurile facute. Din cate am citit, este absolut ilegal pentru ca nicio lege din Romania nu spune ca vaccinurile respective sunt obligatorii si inscrierea in colectivitati e conditionata de vaccinare. De obicei, cand le demonstrezi ca iti stii drepturile, nu mai insista. Si in definitiv, daca se ajunge in instanta castigi...

Ioana, inca nu am observat nicio imbunatatire din pacate, cu toate ca deja de aseara medicamentul trebuia sa inceapa sa isi faca efectul. Se pare ca dozajul e ok deocamdata (nu stiu ce inseamna ok...cat de mult pot "suporta" eu? Ca mi-au facut ceva analize de sange ca sa isi dea seama. La el am inteles ca trece prin placenta o cantitate destul de mica si greu...cam dupa 24 de ore.) Heroes nu am jucat, dar sotul meu e mare fan. Cand are timp, evident. Eu ma joc cu o placere nebuna Stronghold Crusader... Primul, veeechi de tot, care e minunat. Urmatoarele sunt din ce in ce mai proaste.
Referitor la faptul ca familia sotului tau e foarte "medicala", e un lucru bun. Sunt mai obiectivi (cred) si mai informati decat noi, restul. De exemplu, ceea ce am citit cel mai des este ca e esential sa se citeasca prospectul vaccinului. Atat e suficient cat sa te puna pe ganduri.

Ylari, da' stiiiiiiu ca ai facut la analize! Eu ma tot chinui sa ii conving sa imi faca glicemia pentru diabet pentru ca cea care imi urmarea sarcina mi-a recomandat-o. In trimestrul II doar asta si urina. Inca nu am reusit sa ii conving . Ca nu se mai face in mod standard doar daca sunt probleme (fat mai mare - ceea ce e!, mama cu kg multe acumulate - ceea ce e!), ca bine, ca azi, ca maine, etc. Sincer, nu imi mai doresc intepaturi, ca deja sunt ciuruita, insa... poate ar fi bine totusi. Eu am mai facut urina (vorba vine... a venit o tanti ce a bagat un betigas cu vreo 8 indicatori in pahar...si atat ), si... ma gandesc sa ii conving cumva sa fac si o secretie pentru ca nu am facut NICI UNA de cand sunt insarcinata. Ma intreaba zilnic de disconfort la urinare, mancarimi, inflamatii, etc., si daca zic ca nu... nici nu vor sa auda. Mi se par tare relaxati, cu atat mai mult cu cat ma uit la lista ta enorma. Si, no, nu vreau sa incep polemica cu occident-Ro, stiti deja parerea mea, insa statisticile zic ca Franta ar avea cel mai bun sistem de sanatate din Europa. Ma gandesc, ca ceva tot stiu ei...

Sper ca o sa ma scuzati ca v-am scris asa un cearceaf de mesaj...

Diana 26+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu am dat 580 lei pentru eco ieri....insa am VRUT sa o fac la Herghelegiu neaparat.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Blanca, Addya, Miha, am uitat sa va felicit pentru puii sanatosi!

Eu am dat 300 la o clinica privata in Mures (teoretic cel mai bun doctor din oras care e si profesor de anatomie la Medicina) si sincer mi s-a parut mult, iar aici 90 de euro la alte 2 doua. Daca foloseam cardul de asigurat (pe care nu-l aveam inca ) era ... un pic sub 20 de euro. Probabil ca romanii au salarii mai mari si nivel de trai mai bun decat francezii, si de aici diferenta asta care e chiar bataie de joc...

Diana 26+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

multumesc frumos!!!
miha.sunt fff ocupata cu casuta mea care acum e aproape gata.sper sa ma mut in 2 saptamani!

andreea 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Neata si de la noi!
Si in München e un frig de crapa pietrele, cu n-a mai fost in ultimii 26 de ani. De-abia am ajuns la servici.

Vroiam sa mai precizez ceva in leg. cu vaccinurile:
- singurul pe care nu il voi face este cel de gripa, nu sunt adepta lui nici la copii nici la noi, adultii.
- Cat despre cel care se face la fetite impotriva cancerului la col, cred ca zic bine pe romaneste, nu stiu inca cand si cum se face caci pana acum n-a fost nevoie sa ma documentez In principiu mi se pare ok, dar cred ca se face mai tarziu, la 8-10 ani, parca asa am auzit.
- noi traim intr-o zona de risc la capuse, care pot da borelioza si meningita, boli foarte grave, ii voi veccina pe copii cat de curand se poate, asta insemnand din cate stiu eu pe la 4-5 ani.

Va pup pe toate si va doresc o zi buna!

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 25+Bianca

www.foto-la.de/Lucas/" target="_blank">POZE LUCAS
POZE BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anxy spune:

Si eu tot 450 la morfo la Medicover desi aveam abonament(si ar fi fost gratuita) dar nu era de mai mult de un anDar as fi dat 580 ca voi daca prindeam loc la Herghelegiu.
Addya ce frumoooooooooos! Vreau si eu casutza mai mare si pe pamant daca s-ar putea...dar mai stau pana la anu'...asta e, oricum pana la 6 luni o tinem pe pitica cu noi in camera.
Uof Diana, cred ca ai dreptate, sunt muuult mai sensibila decat inainte. Si ma tot dadeam cu baby oil si creme de vergeturi dar acum ca nu pot lamuri daca de vina sunt cremele sau materialele (culmea ca la lana si astea groase de iarna, naturale fac iritatie...le voi pune probabil cu ceva bumbac pe dedesubt) o sa ma apuc si eu de uleiul de migdale. Doar ca eu nu am citit, sau am sarit cumva ulei normal de migdale de unde? de la plafaruri?
Si apropo de analize mie nu mi-a mai facut Listeria..hmmmm o cer eu data viitoare:)))))))) puey ce facem aici?!
Diana si eu stiam ca sistemul medical francez este foarte bun si multi doctori romani pleaca acolo. Chiar am apropiati care au refacut studiile(ptr ca nu se echivaleaza daca vrei sa lucrezi la stat ci doa in clinicile private) si au numai cuvinte de lauda. Si cu relaxarea lor...ei bine eu cred ca am mai spus dar traim vremuri in care panica generala este net intensificata fata de trecut. Si poate ca e mai bine sa nu ne mai stresam din lucruri minore. Deeeeeesi secretia ar fi trebuit sa ti-o ia ptr ca la nastere naturala bebe poate lua din ciupercile, bacilii nostrii si pe ei sa ii afecteze mai mult. Iar cu Diabetul gestational...intradevar e noua descoperire din randul hai cu ce ne mai isterizam. Se pare ca intradevar se intalneste foarte des in semestrele 2-3 si ca ulterior are efecte negative mai mult asupra noastra.
Pupici la burtici!

gogosica pe druuum 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Eu am dat 580 lei pentru eco ieri....insa am VRUT sa o fac la Herghelegiu neaparat.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo




Si eu urmez in curand cu aceeasi suma. Ai facut cu Doppler? Merci ptr detalii. E aiurea ca nu se vede cd-ul, eu la Eva am aproape toate ecografiile inregistrate pe CD la dra mea care se vad perfect, morfologica am facut-o la o clinica nu mai stiu care si cica mi-au inregistrat-o pe caseta video (maica, asa era atunci) dar caseta nu se vedea iar acum oricum nu mai am video player, ca a inaintat stiinta. Lol.
Vroiam sa te intreb daca ai avut si tu posibilitatea sa vezi ecranul. Ca la dra mea ma satur cat stau cu okii in tavan cand imi face ecografiile. Imi mai arata cateodata putza sau fatza dar nimic mai mult.

Da Diana, stiu ca mi-a dat multe, asa am facut si in trim 1, asa vor fi si in trim 3. Si gandeste-te ca mai merg si la Fundeni ptr coagulare, deci, ma perforez si eu la greu.

Cu vaccinurile este un subiect sensibil, cand ma informam eu ptr Eva ce si cum sa fac ma luam cu mainile de par ce citeam si ce polemici erau, inclusiv aici pe forum. Asadar, te ingrozesti cand citesti de vaccinuri, dar nici nu ai curaj sa nu i le faci copilului, eu una nu am avut curaj. I le-am facut doar pe cele obligatorii si rotarixul ptr infectiile cu rotavirus dar asta imi pare tare rau ca i l-am facut, este adevarat ca in 4 ani am avut un singur episod cu kk imprastiat dar tare imi e teama ca vaccinul asta are legatura cu constipatia de care sufera fetita mea. Poate vb prostii, nu stiu, cert e ca asa simt eu, nu am nicio certitudine. Nu i-am facut varilixul si imi pare oarecum rau dar doar acum pe perioada sarcinii ca imi este teama sa nu se potcoveasca tocmai acum si eu nu stiu sigur daca am facut si imi este teama. Dar una peste alta mai bine parerea mea sa faca boala decat un vaccin care nu ii ofera imunitate pe viata. Asa ca si Lucas va fi imunizat, mai putin astea "optionale". Asta e decizia mea.

Pupici.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Anxy de 4 ani ne tot chinuim sa facem casa asta.in sfarsit acum e gata!mai trebuie doar o ultima tura de curatenie si apoi de aranjat perdele,mobila si tot ce trebuie.sper sa reusiti si voi sa va mutati intr-o casuta mai mare

andreea 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui addya_21

Anxy de 4 ani ne tot chinuim sa facem casa asta.in sfarsit acum e gata!mai trebuie doar o ultima tura de curatenie si apoi de aranjat perdele,mobila si tot ce trebuie.sper sa reusiti si voi sa va mutati intr-o casuta mai mare

andreea 23+


Sa o stapaniti sanatosi, sper sa incepem si noi constructia in vara asta. Acum strangem bani sa ne apucam de treaba.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput