Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Si inchei cu un spectacol pe care l-am gasit la Place des arts;

http://pdajunior.com/fr/evenements/2011-2012/russie

Cand am luat bilete( miercuri) inca erau locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Eu vreau sa va spun ca mai vin cu o mamica proaspat venita in Ca, la intilnire. Au venit acum o luna asa ca Elad puteti schimba impresii.
Hotariti-va la ce restaurant mergem dar sa-mi spuneti si mie prin email ca iarasi sint plecata si nu o sa am timp sa mai intru pe Dc pina ma intorc, please....

Oana, hai vino si tu!

Elad, tu pe unde stai ca poate te culeg si pe tine daca tot trec sa o iau pe amica de care v-am spus?

M-am reapucat de zumba, hurrah si miine vreau sa incerc spinning. Unde esti maru sa imi spui cum e? Stiti cum e cu ingrasatul porcului in ajun, eh asa si eu dar cu slabitul lui Porcinet.

Elad, multa incredere ca se poate. Si eu as merge pe investitie de viitor dar numai tu stii ce e mai bine pt voi. Engleza o vorbiti bine?

Ana, ce mai face Tudor?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mikiion, nu trebuie sa ne contrazicem; eu am fost la scoala intre ianuarie 2005 si iunie 2006, din 2007 platesc, si uite cum arata contul meu, mai am 6500$ de dat, am avut cam 12000$; e drept ca baratu-meu a lucrat tot timpul asta, deci eu am primit mult mai putina bursa si mai mult pret;


Solde actuel ($) Intérêts ($) Solde capital et intérêts ($)
6 508,05 0,82 6 508,87

Date de rappel Date d'échéance Taux d'intérêt annuel en vigueur (%) Taux de crédit annuel incluant l'assurance (%)
01 MAR 2017


Mihaela , inca e in vacanta:), incepe vineri saptamina de scoala..ma bucur ca vii la intilnire!


Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimitete

Eu vreau sa va spun ca mai vin cu o mamica proaspat venita in Ca, la intilnire. Au venit acum o luna asa ca Elad puteti schimba impresii.
Hotariti-va la ce restaurant mergem dar sa-mi spuneti si mie prin email ca iarasi sint plecata si nu o sa am timp sa mai intru pe Dc pina ma intorc, please....

Oana, hai vino si tu!

Elad, tu pe unde stai ca poate te culeg si pe tine daca tot trec sa o iau pe amica de care v-am spus?

M-am reapucat de zumba, hurrah si miine vreau sa incerc spinning. Unde esti maru sa imi spui cum e? Stiti cum e cu ingrasatul porcului in ajun, eh asa si eu dar cu slabitul lui Porcinet.

Elad, multa incredere ca se poate. Si eu as merge pe investitie de viitor dar numai tu stii ce e mai bine pt voi. Engleza o vorbiti bine?

Ana, ce mai face Tudor?


Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."


Oana nu e disponibila, va spune ea cind se intoarce de ce, noi corespondam pe teme de vacanta si s-a intrerupt brusc corespondenta, dar draguta cum e mi-a trimis un email scurt sa se explice, desi numai de asta nu-i ardea. Antonia si restul lumii sint ok, ca sa nu va ingrijorati.

Chiar m-am gindit cind a zis Ela ca pe fetita ei o cheama Antonia, ca ce tiza draguta are pe forum...

Mimitete, ma bucur ca poti s-o iei pe prietena ta, pentru mine era rau peste mina asa ca nici nu i-am spus... Ce e aia spining??? Te invirti pina iti zboara aripioarele din cauze de forta centrifuga? :)))

Ramine resto de la Cineplex, ladies? Pe Cote Vertu?

Ladies, unde cumparati voi peste? Si de care? Ca pe mine ma usuca somonul congelat de la Cosco...

Ana, poate incerc anul asta cu imponet ala... Imi aduc aminte de piciorul tau in ghips.. ce vremuri... ce bine e sa ne cunoastem, nu? Imi amintesc ca citeram postarile tale si imi placeau asa de mult ca colindam prin albumele tale sa te vad... Cind te-am vazut am avut impresia ca te cunosc :))) Hihihi, numai ca sa-mi confirmi tu ca da! :))) E mica lumea!

Ela, fetitele au cinci ani. Eu pe Addie o sa o aduc cind nu e asa frig si facem iesiri duminici in parc si atunci chiar e un bun moment sa vii cu ea. Mai avem o prietena mica, fetita Dianei, sper sa revina pe forum, mamica, nu fetita, Sonioara, nascuta de-odata cu Addie... pacat ca nu erai in Canada gravida, a fost tare placut sa fim gravide deodata...

Noapte buna, Sezatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Rox, ar fi super sa vina Isa ...sper sa gasiti un loc friendly si pt copii ...cat-decat.

Ela, daca te aranjaza pot sa iti dau eu un lift , ca tot mi-am luat vinerea aia libera :) , deci nu sunt contratimp si o sa-mi fi in drum.

fetele, hotarati-va la resto si comunicati ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

buna seara,
Simonna: da, am verificat link-urile ... si este un punct de plecare (nu imi aduc aminte daca ti-am multumit diana12 ... )... am sa trimit un CV chiar daca experienta mea de fizician in Romania e pe departe de ce au ei nevoie si de ce ar trebui sa fie un fizician medical ... acum realizez de ce simteam ca sunt intr-o fundatura ...imi vine sa plang cand vad ce poate si ce ar trebui sa faca un fizician adevarat ... si ce faceam eu, uf.
Da, momentan traim din banii din Romania si din alocatia celei mici ... am fost obisnuiti sa traim modest si chiar sa strangem tare cureaua ... am prins si ultima perioada cu taierile de salarii de la stat ... asa ca aici avem experienta.
Planuri cu scoala si bursa ne-am facut din tara ... doar ca am realizat ca ar trebui sa fac ceva sa imi si placa, sa duc si la bun sfarsit, sa obtin dupa si un job, sa ... sa ... si m-am pierdut in detalii, si imi e o frica de groaza de pret. Plus ca am descoperit ca nu stau asa bine cu franceza pe cat credeam ... iar nivelul de engleza e si mai nasol ... si m-am descurajat si mai tare. Cand inveti doar teorie si nu practici ... e mai greu sa comunici, iar daca mai ai si emotii in a te exprima intr-o limba straina ... iese o combinatie periculoasa. Am sperat ca fizica imi va deschide niste oportunitati ... sa pot aplica macar pe job-uri ... dar cand vad nivelul cerut realizez ca nici in facultate nu am studiat tot ce cer ei de la un fizician. Am experienta in masurarea nivelului de zgomot, cartografierea lui si interpretarea hartilor de zgomot. Deocamdata am gasit doar niste grupuri de cetateni care prin actiunile lor lupta contra unui mediu poluat fonic. In rest sunt in cercetare ... .
Nu vreau sa merg la o scoala doar sa am din ce trai ... am venit sa invat ceva, din care sa fac o cariera, o meserie. Simteam din tara ca dupa facultate chiar daca am lucrat ca si fizician nu am evoluat profesional ... si vreau sa schimb lucrul asta.
Din ce vom trai peste 2 luni ... nu stiu, probabil din francizarea sotului si din alocatia copilului (asta ar fi varianta de astazi, ideea ca traim de pe o zi pe alta ... e adevarata). Poate de aici si dorinta de a ne lua bilete ... in caz ca nu mai avem din ce trai macar sa putem pleca in tara ... nu imi e roz deloc in tara, dar am la parinti un acoperis pentru cea mica ... poate acum intelegeti de ce nu visez mult si nu imi doresc altceva decat sa ma trezesc dimineata cu zambetul pe buze pentru cea mica si sa imi gasesc si eu un loc aici ... chiar daca mai greu decat altii.
Asa a aparut ideea cu ajutorul social ... sotul fiind la francizare eu cu cea mica acasa (in perioada pana ma suna de la francizare m-am gandit sa mai am grija de un copil ... si mai caut variante).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Simonna ... realizez ca nu ti-am raspuns la tot ce m-ai intrebat, asa ca am sa continui in acest mesaj.
Multumesc... sa fie sanatos baiatul si sa va aduca multe bucurii.
S-or juca ei mai incolo ... domnisoara mea e in zodia gemeni si e tare neastamparata deja.
Cred ca ameteala mea vine si din faptul ca am de unde alege ... daca imi iese cu fizica - merg pe fizica, daca nu am varianta cu bioingineria (un drum mai greu, neavand experienta deloc in domeniu dar in plina dezvoltare si cercetare), daca nu iese cu nici una ma reprofilez. Poate de asta imi e si asa de greu sa ma hotarasc ... cand ai 2 variante tot timpul te gandesti daca cealalta nu ar fi mai buna (mi-am facut-o cu mana mea cand am acceptat, picata fiind la medicina, sa merg cu cele doua facultati in paralel).
Informatiile despre genie biomedical ... le-am aflat direct de la Ecole polytechnique, de la Ordin ... dar si experienta unui cunoscut al unui cunoscut ce si-a facut echivalarea facultatii de electronica si telecomunicatii (domeniu terminat si de sot ... tot fara practica in domeniu, efectiva).
Ar fi pacat sa spun ca e numai lapte si miere ... in situatia de acum ... dar vreau si eu si sotul sa incercam sa facem ceva. El vrea sa faca francizare pentru a putea fi acceptat la un curs de mecanici auto ... are el o pasiune si se gandeste ca ar putea face o afacere in timp.
Iar eu vreau sa incerc ceva ... doar ca sunt tipul de om ambitios si uneori ambitia ma duce pe drumuri gresite ... de asta poate acum nu mai am atat de multa incredere in deciziile mele si tind sa reflectez mult mai mult pana ma hotarasc.
Bazele de date pot fi o reprofilare pentru mine ... am facut un pic la servici si in facultate. Totul e sa vad ce pot face cu ce am de acasa, daca mi-ar placea sa fac in domeniu ceva pentru ca realizez ca teorie e teorie ... dar practica ne omoara si aici nu merge cu teoria ci mai degraba ce stii sa faci de la "A la zero".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Ana Stroe, imi pare rau sa aud ca pe langa problemele de integrare ati avut si probleme medicale ... . Sper ca ati trecut cu bine prin toate si au ramas doar amintirile. O experienta de acest gen imi doream sa nu avem si noi in primele 3 luni ... cand nu eram acoperiti de niciun fel cu asigurarea medicala.
Pentru asta incerc sa ma bucur si eu de ce am ... sanatate ca banii pana acum m-au ocolit ... .
Am sa imi ofer "luxul" sa ma gandesc foarte bine de data asta ... e ultimul tren si daca imi scapa sa ma urc in el si de data asta ... e nasol! Sper doar sa gasesc si solutii la "luxul acesta" nu neaparat cat mai repede ci in timp util ... indiferent cat o insemna lucrul asta.
mikiion:
pretul e 700 de cad ... pe un an 7000 de cad ar trebui aproximativ rambursat dupa ce te angajezi/termini scoala? e inclusa si bursa in suma asta? de fapt nu imi e clar daca din suma pret+bursa ... rambursez la sfarsit totalul (pret+bursa) sau numai suma de la pret si bursa ramane nerambursabila?
Momentan avem o chirie de 650 Cad... si din aprilie am primit instiintare ca o mai scumpeste cu 10 dolari (deci 660 cad).
De ordin ziceam ca voi da examenele in 2 ani jumatate ... pentru ca voi avea maximul de examene 5 ... in cel mai bun caz accepta unul din cursurile mele de economie si mai am de dat 4 examene, cu cate un examen pe sesiune ... de aici imi iesise mie 2 - 2 ani jumatate.
Am sa caut domeniile in care as putea sa fac masterul si am sa ma gandesc bine la ce mi-ai spus.
mimitete: stau in NDG-CDN.
cu engleza ... inteleg dar nu vorbesc prea bine, iar sotul a studiat si engleza si franceza dar nu are ureche muzicala si nu intelege la un nivel la care sa poarte o discutie in timp real.
Simonna: intre timp am vorbit cu sotul si mi-a zis si el ca nu e o idee grozava sa o iau cu mine ... dar la vara ... cu cea mai mare placere le facem si lor cunostiinta. Sper ca nu am facut o gafa si ti-am facut fetita ... baietel.
Ktrinel: doar daca chiar iti sunt in drum ... nu vreau sa te incurc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

mimitete: astept sa o cunosc, ca de altfel pe voi toate ... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna78 spune:

Am mari emotii pentru ca va scriu pentru prima data dupa aproape un an de cand va urmaresc "din umbra". Anul trecut m-am hotarat sa emigrez in Canada si de aproape o luna am primit confirmarea ca visul mi se va implini anul acesta, sper eu undeva in vara. Mai avem de facut multe pana atunci: analizele medicale, vanzarea apartamenului... Ma voi stabili in Ontario, in Peterborough, unde ma asteapta o buna prietena. Am un baietel care va implini 8 ani pe 1 Martie, care e foarte nerabdator sa zboare cu avionul, sa vada zgarie-nori, sa vada balene...
Vreau sa va spun ca sunteti extraordinare! Am citit multe din mesajele voastre si sunt uimita de solidaritatea voastra, de legatura creata intre voi de-alungul atator ani! Am citit cum a-ti fost alaturi de Ira in 2004 cand a emigrat in Canada si am plans de foarte multe ori. Felicitari!
Mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa scriu acum intrucat sunt rascolita de mesajele lui ELA D. Nu-mi vine sa cred ca te gandesti sa te intorci in Romania! Sunt uimita ca te poti gandi la o astfel de solutie! Mesajele tale imi zduncina parca increderea in mine, in ceea ce cred eu ca voi putea realiza in urmatorii ani in Canada? E chiar asa de greu la inceput, e mai greu decat aici in tara, unde te chinui sa supravietuiesti de la luna la luna?
Si eu si sotul meu ne-am hotarat sa ne schimbam meseria in Canada. Pentru asta ne vom orienta catre job-uri platite mai prost, nici nu vreau sa visez ca vom gasi altceva, si ne vom duce la scoala in acelasi timp. Vreau sa obtinem aici o meserie care sa ne permita sa traim decent. E imposibil acest vis? Ar trebui sa-mi fie frica ca nu vom reusi? Sincer, pe mine nu prea ma sperie acest inceput greu in Canada, ma sperie mai mult gandul de a trai in Romania, de a sta in Romania cu o diploma universitara si cu un salariu de 240 euro sau somer, sau fara nici un salariu in casa, cum li se intampla unora.
Va salut!

Mergi la inceput