NISTAGMUS

NISTAGMUS | Autor: cella192002

Link direct la acest mesaj

Buna parinti, sunt noua pe acest forum, nu prea stiu sa-l utilizez, vreau sa vb despre un subiect delicat cu cei care se confrunta cu NISTAGMUS.
Am o fetita de 5 luni, inca de la 3 luni am descoperit acest nistagmus in Romania, acum sunt in ita, iam fc un RMN,a iesit bine, dar cred ca e prea mica sa se vada ceva... PEV sapt viit imi da rezultatul, ar trebui sa fac si o evaluare cu un dr ortoptic(muschii ochilor) dar nu prea mai pot sta aici,trebuie sa plec in romania. parintii cu copii cu aceasta problema, ce faceti, ce analize ati facut, eu sunt din iasi, in ce orase ati mers, as vrea sa vb cu cineva pe mess, sunt disperata, id meu cella192002, sunt exercitii, operatie,spuneti-mi ceva mai mult, vad aici mamici din 2008 cu aceasta problema, ma puteti contacta, va rog!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am banuit ca baiatul meu are nistagmus,dar,din fericire,n a fost decat o conjunctivita alergica,care,pe fond anxios,l a facut pe copil sa si miste ochii exact ca si cum ar avea nistagmus.
Din ce m am documentat eu,nistagmusul e de 2 tipuri-din nastere[care apare asociat si cu alte afectiuni,in principiu neurologice] sau care apare pe parcurs,din cuuza unor probleme la urechea interna sau la creier.
Va doresc sa nu fie nimic grav!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

La noi in jurul varstei de 2 luni, am observat ca bat ochisorii...oricum eram pe faza ca la varsta de 13 zile suferise 2 accidente vasculare ischemice ...am mers la neurolog la Cluj, am facut un EEG care nu a iesit foarte bine, urma sa o urmarim non stop , apoi la 4 luni s-a instalat sindromul West...cel mai urat cosmar al nostru...
Trebuie urmarit si investigat...chiar daca la RMN nu sa vazut nimic.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

PEV de ce ? credeti ca nu va vede...oricum cand ochisorii bat vederea nu este cea mai buna...noi am facut PEV pentru ca o d-na dr. ne-a spus ca e oarba...nici gand de asa ceva acum ...nu vede perfect dar noi suntem bucurosi si multumim lui Dumnezeu.


http://anamaria-teodora.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Si baietelul meu in varsta de 7 ani,a avut strabism si a fost operat la 1,3 ani si au spus ca are si nistagmus si ca nu exista tratament.El vede destul de bine la departare,doar ca intoarce usor capul ca sa fixeze imaginea.Aproape vede si scrie si fara ochelari.Dar nu ne-a zis sa facem alte investigatii,fiind congenital!

Mergi la inceput