Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (209)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Suntem destul de aproape de centru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh
Fetelor, a intrat seful meu speriat ca nu stiu unde au anuntat ca urmeaza 6 saptamani de iarna grea, ca va ninge mult, va fi o iarna mai grea decat in '54 si sa ne facem provizii, etc. Eu vad pe net ca nu-i chiar asa. Dar merg in seara asta la supermarket sa iau orez, cartofi, oua, carne, ulei, conserve sa nu murim naibii de foame



alysh, eu nu cred in chestii din astea. in primul rand pt ca stiu cu ce modele matematice se lucreaza in prognoza meteo (sotz implicat) si ca orice prognoza pe mai mult de 48 de ore este in cea mai mare parte greshita (sau, ma rog, nu corecte in totalitate). trebuie sa zica si ei ceva, na, pe o perioada mai lunga, dar nu are cum sa fie corect. si,d ealtfel, daca verfici site-uri cu prognoze meteo pe mai mult de trei zile o sa vezi ca se schimba de la o zi la alta.

cum zivea si gabitza, arucna un destept o vorba si lumea sare. nu mai spun ca face bine la vanzari.

dar, acum, trebuie sa recunosc ca putina teama imi da si mie. pt ca pe 17 dau o fuga pana in romania. si nu numai ca mi-ar placea sa aterizez la bucuresti, nu pe la timoshoara, cluj sau constanta, dar in plus mi-ar placea sa ajung (cumva, nu stiu inca cum) si de la bucuresti (otopeni) la pitesti, la ai mei, ca doar pt ei vin. cum nu am mashina ( si daca as avea, nu m-as baza prea mult pe ea), nu imi ramane decat trenul sau autocarul(vestitele dacos, atlasib si altele).
eu nu renuntz, tot vin, tot ma duc la pitesti. dar singura mea problema este ce haine de iarna sa imi iau la mine si cat de la indemana sa le pun, sa fiu sigura ca daca raman pe autostrada sau prin vreo halta de tren sa pot sa le accesez. oare pantalonii de schi si apreschiurile or fi bune? clar sosetele de schi. si manushile tot de schi. ceva bluze termo si un pulovar gros de lana. si daca ma imbrac cu ele de aici, oare ma mai lasa sa urc in avion? daca nu, tb sa le pun in bagaj (sa fie de mana, ca s fiu sigura ca nu mi-l pierde).

si atunci, interbare intrebatoare: unde mai incap cadourile pt nepoate?

ee, vedeti voi ce probleme am eu.... pana la urma tot nitzica panica se numeshte si asta.

altfel, bucurosi, voiosi, muciosi (cei mici), cu dureri de cap (cei mari), adica raciti nene, dar pe picioare. facem cu greu fata gerului asta, dar nu va zic cate grade sunt, ca o sa ziceti ca noi suntem la tropice aici fata de romania. dar ger tot este, sa stiti. si cica in weekend-ul asta vine si zapada (asta o cred, ca e pe mai putinde 48 ore).

pup fetele cucuietele si va urmaresc din umbra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Cleo, tu vorbesti serios sa ma ofer sa-i stau cu copilul? Pai si cu al meu cine sta? Cu Victoria nu a stat nimeni! Cand am sunat-o pe C. pe cand nici nu avea copil, sa vina sa stea cu Victoria 2 ore sa dorm, ca eram racita cobza, mi-a zis ca ea merge la mall. Eu nu-mi permit nici macar sa ma imbolnavesc, cat as fi de bolnava, trebuie sa ma ridic. In plus, gandeste-te ca aseara (nu mai departe) am adormit la 10, ne-am trezit la 12 jumate sa ii dau Victoriei amidon, apoi ne-am trezit la 4 jumate, tot ptr. amidon, apoi am trezit-o iar la 8 sa manance, pana nu-i scade glicemia... suntem amandoua super obosite, tu chiar crezi ca e cazul sa mai aduc un copil aici, sa am eu grija de ea, cand ei stau amandoi cu curu' pe couch si unu se joaca pe tv, alalaltu' la computer (spus de ea, nu de mine)... ok, unu merge la lucru, dar celalalt ce face??? Sa-i ajut? Nici gand. Eu aici am tras linie, egoismul si rautatea imi sunt peste limitele intelegerii. Cadouri ptr. cea mica, si atat. Un cadou de ziua ei si unul de Craciun. Hai ca am spus destule.
Si da, la magazinul de un dolar, cartea e un dolar, + 13% taxe

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

Suntem destul de aproape de centru.

Te iubim, printesa Victoria!!!


scz, nu stiu de ce retinusem ca e pe la Republica

dar ce-am spus eu e real (despre zonele rezidentile din jurul bucurestiului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Alysh, ceva provizii oricum nu strica sa ai prin casa, ca totusi nu o fi urgia prevazuta de unii, dar vreme urata este pina la urma. Uita-te in fiecare zi la prognozele pe 24-48 de ore, ca sunt totusi destul de corecte.
Uita-te si aici: http://vremea.meteoromania.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Alysh, ceva provizii oricum nu strica sa ai prin casa, ca totusi nu o fi urgia prevazuta de unii, dar vreme urata este pina la urma. Uita-te in fiecare zi la prognozele pe 24-48 de ore, ca sunt totusi destul de corecte.
Uita-te si aici: http://vremea.meteoromania.ro/


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)



gabitza, pe site-ul dat de tine, dealtfel site oficial al meteo romania, vad, zice (cel putin cand am deschi eu, daca nu or fi schimabt intre timp) ca vineri ar fi (citez): "max -6 / min -3".
pai daca nu stiu sa compare doua numere negative, atunci ce sa mai am icredere ca stiu sa dea prognoza meteo? sau poate o fi extra informatie care nu e accesibila la prima citire.



edit: carcotasha din mine: acum am vazut, ca cica max -6 ziua si minima -3 noaptea. adica sa fie mai "cald" noaptea decat ziua? asa o fi. dar oricum, la prima privire, tot pare ciudat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Cleo, tu vorbesti serios sa ma ofer sa-i stau cu copilul? Pai si cu al meu cine sta? Cu Victoria nu a stat nimeni! Cand am sunat-o pe C. pe cand nici nu avea copil, sa vina sa stea cu Victoria 2 ore sa dorm, ca eram racita cobza, mi-a zis ca ea merge la mall. Eu nu-mi permit nici macar sa ma imbolnavesc, cat as fi de bolnava, trebuie sa ma ridic. In plus, gandeste-te ca aseara (nu mai departe) am adormit la 10, ne-am trezit la 12 jumate sa ii dau Victoriei amidon, apoi ne-am trezit la 4 jumate, tot ptr. amidon, apoi am trezit-o iar la 8 sa manance, pana nu-i scade glicemia... suntem amandoua super obosite, tu chiar crezi ca e cazul sa mai aduc un copil aici, sa am eu grija de ea, cand ei stau amandoi cu curu' pe couch si unu se joaca pe tv, alalaltu' la computer (spus de ea, nu de mine)... ok, unu merge la lucru, dar celalalt ce face??? Sa-i ajut? Nici gand. Eu aici am tras linie, egoismul si rautatea imi sunt peste limitele intelegerii. Cadouri ptr. cea mica, si atat. Un cadou de ziua ei si unul de Craciun. Hai ca am spus destule.
Si da, la magazinul de un dolar, cartea e un dolar, + 13% taxe

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


eu ma refeream ca sa ramai cu amandoua 2-3 ore pe zi, din cand in cand, cand o avea o problema.
Ma gandeam ca ei lucreaza - nu ca sunt acasa .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Cleo, nu te cert, ca nu poti sti ce inseamna ptr. mine sa am grija de Victoria in situatia asta... dar spun doar atat: ce propui tu, e absolut NU! Eu nu as putea sa am grija de inca un copil pur si simplu ptr. ca situatia e cum e si eu trebuie sa ma asigur ca Victoria isi respecta programul: de mese, de somn, de medicatie, de tot! Ma intelegi? Are nevoie de ajutor, la mine nu o sa-l gaseasca, mai ales acum... poate acum vreo 2 luni as fi facut un efort...

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna fetelor!

deci la Kaufland era prapad, am cautat disperata loc de parcare, nimic, nimic, nu stiam ce se intampla, de obicei joia dim. nu e asa nebunie, iar in magazin nu va mai zic, lume buluc, de zici ca era ultima zi din an in care se poate cumpara mancare
Acum inteleg --- daca au auzit ce pov. Alsyh si gandesc tot asa , se explica aglomeratia aia iesita din comun

Vremea e oribila, insa nu e chiar ca sapt. trecuta cand a fost prima ninsoare puternica cu viscol nasol. Oricum traficul e groaznic, se merge asa greu

Luminel, da cat de departe e cresa?
Si eu cand eram mica, era lasata noaptea la cresa -- nu eram insa fericita, eram insa si mai mica de 3 ani, oricum eu ii reprosez mamei ca m-a lasat acolo, nu inteleg nici pana in ziua de azi, cum putea sa ma lase cu niste straini, cand puteam sa dorm in patutul meu, alaturi de parintii mei

Nadia, Alex_Sara, daca rudele astea ale voastre sunt asa lipsite de bun-simt, eu as renunta in locul vostru sa mai ma agit cu pregatiri si cumparat cadouri. Le-ati luat odata, de 2 ori, de 9 ori, daca celalalt face pe neismtitul, atunci o las balta si eu -- ca n-o avea tupeu sa intrebe de ce nu-i iau cadou, cand el larandul lui nu i-a nimic.

Belleanne, vreo insulita ceva ieftina n-ai vazut de vanzare? ca daca ne luam avion, sa avem si-o insula exotica unde sa tragem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78

Buna fetelor!



Luminel, da cat de departe e cresa?
Si eu cand eram mica, era lasata noaptea la cresa -- nu eram insa fericita, eram insa si mai mica de 3 ani, oricum eu ii reprosez mamei ca m-a lasat acolo, nu inteleg nici pana in ziua de azi, cum putea sa ma lase cu niste straini, cand puteam sa dorm in patutul meu, alaturi de parintii mei




Adriana, tu ai amintiri de cand aveai mai putin de 3 ani?!?!?! wow, eu nici de la 4 ani incolo nu-mi aduc aminte prea multe
eu nu o las pe Cristi in fiecare noapte la cresa; saptamana trecuta a fost prima oara! din cauza vremii urate; cresa e la vreo 20 min de mers pe jos (si cu ea de mana); gandeste-te ce inseamana sa mearga cu vantul si zapada in fata;
daca se indreapta vremea nu o sa o mai las (desi ma tenteaza macar o seara linistita pe saptamana; plus ca ar scapa si frate-su de sculat dimineata)

Mergi la inceput