obligativitatea platii cursurilor - legala ?

obligativitatea platii cursurilor - legala ? | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Buna,

As dori sa stiu daca este legal ca angajatorul sa-ti solicite plata unor cursuri pentru formare profesionala la inceputul angajarii in caz de demisie (este adevarat ca la angajarea pe perioada determinata m-au pus sa semnez ca restitui o anumita suma daca plec mai repede de 3 ani din firma).
Ideea e ca vreau sa plec pentru ca lucram si sambata si nu ni se da nici macar liber si ca lucrez 9 ore/zi (desi la angajare am fost pusa sa semnez ca nu stau mai mult de 8 ore la munca).
Am vreo varianta sa plec dar sa nu platesc acesti bani (mai ales ca suma impusa reprezinta salariul meu pe 8 luni !)?

Si mai am o intrebare: este legal sa nu pot lua mai mult de 8 zile din co de anul trecut ? Chiar daca printr-o nota interna ni se aducea aceasta la cunostinta (si de care eu nu am fost informata) ?Anul trecut mi-am luat in septembrie 7 zile si mi s-a pus in vedere de catre seful meu, sa nu-mi mai iau pana la sfarsitul anului. Pentru ca anul trecut nu am putut lua toate zilele, am ramas anul acesta cu 13 zile reportate; oricum, aici, toata lumea ramane cu zilele de co neefectuate dar nimeni nu zice nimic.

Personal sunt intrigata de aceasta situatie in care se profita la maximum de disperarea oamenilor de a ramane fara job chiar el foarte foarte prost platit raportat la stresul care este si la timpul efectiv lucrat intr-o saptamana; ca sa nu mai spun ca nu exista cele 48 ore de repaus.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sa platesti cursurile daca pleci inainte e legal. mai ales ca ai si semnat.
Orele suplimentare trebuie compensate cu ore libere, concediul trebuie platit, daca nu este efectuat.
Pentru orice trebuie sa faci dovada. Semnezi o condica?
Ai martori? daca lucrezi pe calculator cred ca ai putea sa faci proba si cu materialle lucrate la anumite ore, dar din experienta iti spun sa nu te bazezi pe colegii care ar putea sa te sustina intr-o eventuala reclamatie....


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cunosc cu exactitate ce scrie in contract(act aditional) ca sa ma exprim obiectiv. Insa in principiu - da este legal ce scrie in contract de aceea este contract. Dar in egala masura si cele 8 ore/zi si concediile de odihna si nr de ore max. admis pe saptamana sunt la fel de valabile. In plus chiar exista posibilitatea de a nu platit acel curs daca angajatorul nu is respecta obligatiile contractuale (si din ce scrii tu e clar ca nu le respecta) motiv pentru care angajatul cf. Codului Muncii art. 81 alin. 8 poti sa-ti dai demisia unilateral si in acest caz nu se poate spune ca ai plecat de buna voie ci dimpotriva ai fost fortata de imprejurari (a se enumera nerespectarea pct. contractual asumate de catre angajator) si fiind fortata implicit nu se va aplica acel punct cu plata cursurilor.
Este o chestie mai mult juridica insa feelingul meu spune ca este chiar posibil - juridic discutand.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

miruna, cumva lucrezi intr-o banca ? pentru ca scenariul imi pare foarte cunoscut. ce pot sa-ti spun cu siguranta, in cazul unei banci, este ca acele cursuri de formare profesionala se platesc DOAR in cazul in care, dupa perioada de proba, esti angajat cu contract de munca pe perioada NEDETERMINATA si ceri incetarea contractului de munca din proprie initiativa (demisie sau acordul partilor) inainte de cei 3 ani mentionati si de tine. si chiar si asa, suma pe care ar trebui s-o restitui se calculeaza pro-rata cu perioada efectiv lucrata in cei 3 ani, respectiv cu cat te apropii de finalul celor 3 ani, cu atat suma scade.
in mod normal, pentru orele lucrate sambata ar trebui sa primesti repaus saptamanal sau, daca nu ti se da liber, sa ti se plateasca aceste ore ca si ore suplimentare efectuate in wknd. cum vi se intocmeste voua pontajul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Multumesc pentru raspunsuri; Marius, mi-ai dat o mica speranta.
Da, asa este, este vorba despre o banca si stiu ca suma scade pe masura ce mai trece timpul..
Bineinteles ca te pun sa semnezi ca nu vei sta mai mult de 8 ore la serviciu !! :) In conditiile in care programul e de 8 ore si jumatate, in plus ti SE IMPUNE sa vii cu 30 min mai devreme..se fac deja 9 ore si in plus nu poti pleca imediat ca trebuie sa faci anumite verificari zilnic deci inca 30 min, total 9 ore si jumatate pe zis, OBLIGATORIU !! Plus cateva ore si sambata.
Exact asa este, vreau sa plec pentru ca sunt nevoita !! Nu am stiu ca sa stau lucrurile in relitate !! Doar ca in hartii sunt acoperiti, normal, au experienta !

Mergi la inceput