copiii si pisicile

copiii si pisicile | Autor: roxica

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare pentru cine are pisicuta in casa dar are si copilasi...unul..doi...cum se impaca? e bine oare avind copii ( unul de 10 ani jumatate si celalalt de 6 anisori) sa creasca cu o pisica?
exista contraindicatii cumva?
fetele mele isi doresc tare mult o pisicuta sau un catelus..la catel nu m-as incumeta din cauza ca trebuie scos la plimbare, sp[alat...etc.....dar la o pisicuta m-as incumeta...dar nu stiu daca nu fac vreo prostie; ma puteti ajuta cu un raspuns?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu vad cu ce le-ar dauna? la noi situatia e comparabila si se joaca, ii da de mancare, in general au grija de el, in limita chefului si a timpului disponibil. Daca e intr-adevar o intrebare pe care tb sa ti-o pui este: TU ai timp suficient pt un animal in casa? Pt ca tu vei fi cea care va da cu aspiratorul, ii va face curat in toaleta, va merge la medic, va cumpara mancare etc.etc. Copiii vor spune numai "bine ai venit dragutza" si ce vor juca cand au chef. Cand nu, nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Eh, citesc de mult timp pe acest forum, si vei primi sfaturi de la "Doamne fereste, vrei sa omori copilul, vezi tu cand se imbolnaveste", pana la "e ok, nu se intampla nimic", asta asa, ca sa sti la ce sa te astepti

Eu nu pot decat sa-ti spun din experienta personala: am crescut cu caini si pisici (pe langa iepuri, papagali, hamsteri, pesti, chiar si o gaina am avut), la bloc, si crede-ma ca n-am patit nimic, nimic. Vrei sa-ti spun si ca doarmeau cu mine si cu sora mea in pat? Bine, acum ca am copil, nu l-as lasa sa doarma cu cainele in pat, dar am caine si nu are nimic copilul.

Vreau doar sa-ti spun ca si pisica presupune aceeasi responsabilitate ca si catelul, minus plimbatul, DAR plus schimbarea cu constiinciozitate a asternutului. Un avantaj ar fi ca poti sa delegi sarcini si copiilor, ca sunt deja maricei, deci invata si ei sa aiba grija de un animalut.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi avem caine si pisica in casa, ambii au acces in pat

Copilul se joaca cu ei, cand are chef. Cainele incaseaza sistematic jucarii in cap daca ii roade ceva. Cand era micut, o tragea pe Pisi de coada . Dar in general, se impaca bine.
Nu am avut probleme de sanatate cu copilul legate de animale.

Dar eu, intr-adevar, muncesc la greu si cheltui pe masura

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

despre statul in pat: pt ca pisica noastra sta toata ziua afara, intra in contact cu multe alte animale si mai aduce si praf, nu are voie in pat. Nu e asa de curata ca o pisica de casa (desi se spala non-stop) si umbla mult mai mult ca un catel cu care iesi la plimbare, de ex. Prinde soareci, vrabii, se lupta cu alti motani, e ca o pisica de curte, daca pot spune asa. Chiar de curand a avut o muscatura/zgarietura inflamata la ureche, ditamai buboiul cu de toate pe ea. Asta pt ca vad ca altii au voie, sa nu se inteleaga gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

La mine in familie prima pisica a venit in 1991. Eu aveam 20 de ani, fraele meu mai mic 8 (intre noi mai sunt inca 4 frati).Acum la mama si una dintre surori, stau impreuna, sunt 3 pisici si o nepotica in varsta de 4 ani, la mine a fost o pisica , ruda cu cele de la mama, care a trait 12 ani si s-a inteles foarte bine cu Alex, la alta sora care e acum insarcinata e un motan din aceeasi serie de pui cu fosta mea pisica.Nu am avut probleme cu matzele.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Inainte sa iei o pisica ar fi bine ca toti membrii familiei sa isi faca un test de alergie la pisica. Este putin probabil sa fiti alergici, dar nu strica sa va testati inainte. Alergiile sunt reale. Stiu pe cineva care a descoperit ca este alergic la hamster de-abia dupa ce si-a luat unul si, din pacate, a trebuit sa renunte la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

E bine pentru copil sa tii in casa animal.Va invata sa fie responsabil, sa aibe in grija pe cineva.Da, e mai greu cu un caine in casa.Si pisica necesita mult timp pentru curatat nisipul, covorul, schimbat apa. Mai si distruge mobila, peretii si usa. Dar daca te-ai obisnuit cu ea e ca un membru al familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bichi spune:

Cand eram mica, spre disperarea mamei mele, in fiecare luna ii duceam acasa un pisoi abandonat. Cei mai multi dintre ei, dupa ce se inzdraveneau putin, ii duceam in fata blocului si ii ingrijeam in continuare pana se faceau mari.
Totdeauna era cel putin un pisoi in casa, care normal ca dormea in pat cu mine si daca mama il lua dupa ce adormeam, ma trezeam si-l aduceam inapoi in pat.
Aveam obiceiul sa-i pup pe toti pe botisor cand dormeau, pentru ca aveau nasul "cu asperitati".
Ultima pisica, Tzitzi, a murit anul trecut de batranete, la 14 ani.
Nu am fost niciodata bolnava si nu am avut niciodata nici un fel de probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

daca nu e prea tarziu iti raspund si eu!
de anul trecut am 4 (patru ) pisici, nu am avut niciodata animal in casa doar niste papagali cand era fiica mea mica.
tot ea a inceput si cu pisicile, pot spune ca nu mi pare rau imi sunt foarte dragi n-am crezut ca am sa ma atasez atat de mult de ele .
normal nu trebuia sa am atatea, dar fiica mea a luat in foster inca doua pisici iar una a dat o spre adoptie iar pe motanel nu s-a mai indurat de el si uite asa am atatea mate n casa !
trebuie sa ai in vedere ce conditii ai in casa, daca ai balcon inchis si poti deschide un geam pe sus, daca ai baia maricica sa tii acolo ladita ...si sa ai rabdare la periat.
cand sunt in "naparlire" tre sa le periezi cam la 2-3 zile ....

sunt deparazitate intern si extern si vaccinate deci dorm cu noi in pat si pe perna si unde vor ele .
nu le las in bucatarie, mi-ar fi greu sa stau cu ele in timp ce gatesc, tre sa le pazesc in plus sunt cam rasfatate si s-ar urca peste tot.
cred ca fetele tale sunt suficient de mari asa ca nu e nici un pericol , as fi avut o retinere daca erau mai mici...sa vad asa un copil de 1 -2 ani cu mana plina de par si sa duca la gura ....nu stiu e doar o "temere" de a mea .

Mergi la inceput