Totul despre inscrierea copilului la scoala in2012

Totul despre inscrierea copilului la scoala in2012 | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Clasa pregatitoare sau clasa I? este intrebarea care in framanta zilele acestea pe toti parintii copiilor cu varste intre 6 si 7 ani. Si asta pentru ca noua lege a invatamantului propune o schimbare in ceea ce priveste organizarea invatamantului primar. Daca pana acum acesta cuprindea doar clasele I - IV, incepand din anul scolar 2012 - 2013 el va cuprinde si clasa pregatitoare sau clasa 0. Lucrurile par a fi destul de simple, legea impunand anumite reguli, dar oferind parintilor si posibilitatea alegerii in anumite situatii. De aici probabil si complicatiile aparute, pe principiul  mult zgomot pentru nimic, specific parca societatii romanesti din ultima vreme. Citeste www.desprecopii.com/info-id-7774-nm-Clasa-pregatitoare-sau-clasa-I.htm" target="_blank">Clasa pregatitoare sau clasa I, Totul despre inscrierea copilului la scoala in 2012

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muso spune:

Deci lucrurile stau cam asa:

Astfel, copiii care implinesc 7 ani pana la 31 august 2012 inclusiv vor fi inscrisi in clasa I, iar copiii care implinesc 6 ani pana la data de 31 august 2012 inclusiv vor fi inscrisi in clasa pregatitoare.
Copiii care implinesc 6 ani intre 1 septembrie 2012 si 1 decembrie 2012 inclusiv pot fi inscrisi in grupa mare, la gradinita (fara a fi nevoie de vreo evaluare) sau clasa pregatitoare, la cererea parintilor, numai daca prin evaluare s-a stabilit ca pot parcurge cu succes clasa pregatitoare.

Au ramas pe dinafara acestui grafic o parte de copii care nu se incadreaza intre aceste date, reespectiv in ce clasa merg copii nascuti in decembrie si care in decembrie 2012 implinesc 7ani, acesti copii nu se regasesc in nici o grila, vor trage de ei toti da in clasa 0 ba 1.

Alta prb e cea a testarii copiilor, cine va face aceste testari si mai ales unde, acasa, la scoala, pe strada in parc, ptr ca ptr un copil de 6 ani e destul de greu sa-l duci la un cabinet medical sau in orice alt loc unde sa-i spui ca va fi testat daca va merge la scoala sau la clasa pregatitoare, iar acei oameni care vor face aceste testari sunt psihologi pediatri?
Sincer e o intreaga nebuloasa si o dezorganizare, va fi un haos de nedescris, deja multi parinti isi muta copii cu viza de flotant la bunici ai alte cunostinte ptr a se putea inscrie la o scoala preferata dar de care nu apartin teritorial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Citat:
citat din mesajul lui Muso

Deci lucrurile stau cam asa:

Astfel, copiii care implinesc 7 ani pana la 31 august 2012 inclusiv vor fi inscrisi in clasa I, iar copiii care implinesc 6 ani pana la data de 31 august 2012 inclusiv vor fi inscrisi in clasa pregatitoare.
Copiii care implinesc 6 ani intre 1 septembrie 2012 si 1 decembrie 2012 inclusiv pot fi inscrisi in grupa mare, la gradinita (fara a fi nevoie de vreo evaluare) sau clasa pregatitoare, la cererea parintilor, numai daca prin evaluare s-a stabilit ca pot parcurge cu succes clasa pregatitoare.

Au ramas pe dinafara acestui grafic o parte de copii care nu se incadreaza intre aceste date, reespectiv in ce clasa merg copii nascuti in decembrie si care in decembrie 2012 implinesc 7ani, acesti copii nu se regasesc in nici o grila, vor trage de ei toti da in clasa 0 ba 1.

Alta prb e cea a testarii copiilor, cine va face aceste testari si mai ales unde, acasa, la scoala, pe strada in parc, ptr ca ptr un copil de 6 ani e destul de greu sa-l duci la un cabinet medical sau in orice alt loc unde sa-i spui ca va fi testat daca va merge la scoala sau la clasa pregatitoare, iar acei oameni care vor face aceste testari sunt psihologi pediatri?
Sincer e o intreaga nebuloasa si o dezorganizare, va fi un haos de nedescris, deja multi parinti isi muta copii cu viza de flotant la bunici ai alte cunostinte ptr a se putea inscrie la o scoala preferata dar de care nu apartin teritorial.


Informatiile tale sunt depasite. Uite noutatile aici : http://www.ismb.edu.ro/Subpagini/pregatitoare/clasa_preg.php

Edit: acum am vazut. Si articolul pus in primul post nu e corect. Intre timp s-au mai schimbat multe.


Articolul din primul post e facut exact dupa metodologia din linkul dat de tine... care e exact aceeasi cu cea de pe site-ul ministerului, datata din 19 ianuarie... deci nu vad unde e schimbarea.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Ar trebui updatat articolul, au aparut multe clarificari intre timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Dragilor, clarificarile sunt de fapt explicatii ca sa inteleaga lumea anumite lucruri si sa nu se mai panicheze. Nu s-a schimbat nimic din metodologie, pur si simplu Oana Badea, de la minister, a explicat in conferinta de presa ce inseamna niste lucruri la care unii parinti au sarit ca arsi cand le-au citit. Legea nu se schimba de pe o zi pe alta. Prin urmare, pentru asa-zisele clarificari e e nevoie doar sa citesti cu atentie metodologia, care, repet, e aceeasi, nu s-a achimbat.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

De exemplu s-au acceptat si copiii nascuti in 2007 - a fost "clarificare" venita prin adresa de la minister, nu declaratie a Oanei Badea... iar in metodologia initiala sunt acceptati copiii nascuti pana la 31 dec 2006. Ulterior segmentul de varsta s-a schimbat in "Īmpline#351;te 6 ani dup#259; 1 septembrie 2012", asa cum apare si pe fisa de inscriere. E un exemplu de informatie care apare pe site altfel decat e de fapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Buna ziua!

Multumesc pentru toate informatiile foarte utile pentru mine!
Am totusi o intrebare pentru ca eu nu gasesc inca o rezolvare: copilul meu e supradotat! Ce fac cu el? Il bag la clasa 0 sa se plictiseasca si sa faca lucruri pe care el le stie deja?
Chiar nu se poate face o evaluare?

Va rog, daca poate cineva sa ma lumineze si pe mine...


Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis
Am totusi o intrebare pentru ca eu nu gasesc inca o rezolvare: copilul meu e supradotat! Ce fac cu el?

Dificila situatie. Pentru ca jumatate din parinti isi considera copiii supradotati. Concurenta acerba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am si eu copil..de clasa zero pt anul asta
dar ce l-as mai tine la gradi





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Dupa cum spuneam nu eu ci psihologul in urma evaluarii s-a exprimat asa!! Eu il pot considera istet dar nu am termen de comparatie...

Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis
Dupa cum spuneam nu eu ci psihologul ...

Nici nu spuneai, si nici psihologul n-a aparut la acest subiect.

Mergi la inceput