Timpul liber

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am fost educata invers.
Mama mea mereu muncea si facea si dragea si mereu imi repeta ca viata trebuie traita si sa nu fac asa ca ea ca e pacat de timp :-) Ma intreba daca vreau sa invat sa gatesc de exemplu, dar daca spuneam ca nu, ma asigura ca ma voi descurca la nevoie, pt ca nevoia te invata :-)
Asa ca pt mine nu are mare importanta sa poti manca dp jos, pt ca avem mese :-)
Nicio extrema nu e buna insa. Asa ca eu inca am de cautat calea de mijloc...

Si ca sa raspund la topic: timpul liber il petrec cu fi`mea, iesim pe afara cu trupa de prietene, mergem cat de des putem la teatru, mergem si primim vizite ale prietenelor astfel copiii se joaca si noi stam la o cafea; cand eu personal am timp liber - imi place sa tricotez - de obicei seara cand si fi`mea mestereste la birou cate ceva.
Si recunosc ca daca putem, facem ce ne place. Daca sunt vase de spalat si merg de exemplu desenele noastre preferate la tv, aleg sa ma tolanesc langa copil si catel si sa ma uit :-)

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Optiunea cu menajera aici... e cam scumpa. Nu stiu cat costa in tara sa ai femeie in casa, dar aici - pentru o vizita de 4-5 ore a unei cucoane care spala, curata si pune lucrurile la loc in toata casa - pretul este in jur de 100$/ vizita.
Da, o data la 3 luni ma aranjeaza si pe mine, dar sa platesc pe cineva 100$/saptamana, nu ma tenteaza absolut deloc. Prefer sa pun banii astia intr-un cont separat pentru studiile fetei mele cand va fi mai mare fiindca aici scoala nu-i gratuita.
Asa ca ma organizez cum pot si-mi fac curat singura.

As vrea sa fiu si eu un pic Speedy Gonzales. Chiar am citit mai devreme pe net azi niste reguli despre cum sa faci curatenie rapid si temeinic. Prima din ele spunea ca cel mai usor este sa incepi cu stersul prafului si datul cu aspiratorul de sus pana jos in casa, apoi sa pui lucrurile la loc, dupa care sa speli dusumelele. Cu alte cuvinte, incepi cu o chestie si ... nu te lasi pana nu ai terminat cu asta in toata casa. Abia dupa aceea treci la urmatoarea etapa.
Ah, si spuneau ca e mai indicat sa incepi curatenia cu salile de baie si toaletele. N-am retinut de ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Eu sunt fan plimbari. Daca am timp liber sigur il petrec in miscare . De la plimbari in parc pana la plimbari prin mall, daca vremea nu permite iesirea in aer liber. Daca sunt acasa si chiar e imposibil de iesit, ma apuc de aranjat/curatat casa, prepar o prajitura la care poftesc de mult sau sun prieteni sa vina in vizita.

Mergi la inceput