Timpul liber

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

milinca....tocmai pt ca si eu am trait in afara tarii vreo 2 ani si ceva si cam stiu despre ce vb....dar na, nu e mai cool sa arati ca tu stai peste hotare si ce ocupata esti tu si noi astea din Romania frecam menta?! in fine, atata poate, atata scrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

De ce nu exista si ca "nu am timp liber"?!



Pentru ca sondajul este initiat de o persoana care locuieste in Romania.
Daca locuia in afara tarii, acea persoana sigur nu avea prea mult timp liber, si atunci ar fi creat un subiect-ancheta despre lipsa acuta de timp liber - cum o gerati?


Schimba-ti locul de munca atunci, ca nu e de bine. Degeaba ai bani daca nu ai cum sa ii cheltui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui milinca

si inca ceva anca 74, cauta sa vezi exact ce inseamna " a gera",


Ceva imi spune ca stiu... nu bine, ci chiar foarte bine ce inseamna a gera deoarece vine din limba franceza - gérer, limba pe care eu personal o vorbesc poate mai bine dacat romana la ora actuala.
Dar ca sa nu zici ca te imbrobodesc, uite aici ce scrie in DEX:

GERÁ, gerez, vb. I. Tranz. (Rar) A administra pe socoteala si in locul altuia. [Var.: girá vb. I] – Din fr. gérer.

Prin urmare, cand am scris aici lipsa acuta de timp liber - cum o gerati?, normal ar fi fost sa fi inteles ca ma referam la cum administram/ geram/ (ne) descurcam (cu) /(ne) gospodarim noi, cei din afara tarii, (cu) lipsa acuta de timp liber.

Pe langa acest off topic, tin sa mentionez ca eu personal sunt genul perfectionist si nu mi se intampla mai mult de 1-2 ori pe an sa las vasele murdare in chiuveta cand plec la serviciu, nici rufele nespalate in cosul de rufe. Am facut o fixatie - care aduce foarte bine cu OCD - in privinta ordinei si curateniei in casa.

Probabil anii aia 3 pe care i-ati petrecut in State, domnisoara draga, au fost la studii sau in vizita pe capul cuiva.
In mod sigur nu aveati job si copii de crescut in acelasi timp.
Altfel, pe cuvant de onoare, ca va ridic statuie pentru atare organizare de timp ultra performanta, si am sa va rog chiar sa-mi impartasiti si mie secretul.

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Schimba-ti locul de munca atunci, ca nu e de bine. Degeaba ai bani daca nu ai cum sa ii cheltui.



Scumpa domnisoara XIO, venind de la tine acest sfat prietenesc, marturisesc ca am sa-l pastrez cu sfintenie in minte si cu proxima ocazie am sa fac ceva in sensul asta.
Momentan, insa, economia merge execrabil peste tot in lume, iar eu ma estimez norocoasa ca am un job.
Dar nu dispera in ce ma priveste! Am de gand sa-ti urmez sfatul litera cu litera, iar cand voi reusi sa-mi schimb jobul asta cu unul mai permisiv din punct de vedere timp, o sa anunt vestea cea buna cu surle si trambite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai asa sa faci, Anca, ca altfel ajungi depresiva in cel mai scurt timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Nu te ingrijora pentru mine, ma chérie. Depresia este tot o stare pe care numai cei cu prea mult timp la dispozitie si-o permit s-o etaleze pe la nasul celorlati pe post de boala.
Cum mie-mi lipseste timpul liber cu desavarsire, nici nu clipesc bine ca ... a trecut ziua, saptamana, luna, anul.
Time flies when you’re having fun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Anca74 eu sunt tare curioasa ce faci toata ziua. De la 6 dimineata pana pe la vreo 22:00 noaptea. Stii de ce sunt curioasa cum iti petreci orele? Pt ca mereu repeti cat esti de ocupata. Fara rea vointa. pura curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milinca spune:

anca 74, am fost in state si am muncit, nu am stat pe capul nimanui, si nici in concedii ,sau alte variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Ai avut cu tine familia, copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Anca74 eu sunt tare curioasa ce faci toata ziua. De la 6 dimineata pana pe la vreo 22:00 noaptea. Stii de ce sunt curioasa cum iti petreci orele? Pt ca mereu repeti cat esti de ocupata. Fara rea vointa. pura curiozitate.


Dar tu, en_kvinna, ce faci toata ziua? Programul tau cum arata?
Si eu sunt foarte curioasa sa vad cum reusesc unii sa aiba timp liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Dar eu nu inteleg de ce refuzi sa raspunzi. E atat de greu sa zici fac asta si asta si asta. Si am inteles. Zau ca nu m-ar interesa daca nu ai repeta la diferite subiecte cat esti de ocupata.Cum reusesc sa aibe unii timp liber?? In week-end, ori cateva ore in timpul serii, in concedii, etc. In fine, nu mai conteaza.

Mergi la inceput