Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Alma avem acelasi numar de saptamani, poate printesele vor veni in aceasi zi.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
27 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Sugubina - mutumesc mult pentru pont, am sa incerc si asa
Pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor nu stiu ce sa ma fac cu pisoii mei ca de o luna nu mai mananca, ma chinui sa le dau, dureaza min 30 min, c hiar 1h pana mananca si abia mananca un 100-130 ml; intotal pe zi un 400-500 maxim si tocmai ce au facut 4 luni si mananca la fel cat mancau in ianuarie la 2 luni

aveti idee ce as putea sa le dau ca sa manance si ele mai multicel? sa incep sa le dau niste vitamine ceva?
le dau protectis pt stomac, am incercat si bifido baby, dar au dat in diaree si nu le mai dau, am mai luat si 2 cutii
le mai dau vigantoul, fier 5 pic si calciu

laptele l-am schimbat din Lactana in Aptamil si tot la fel mananca
cam balosesc, o incepe sa le dea dintii? desi sunt cam micute



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, parerea mea este sa nu fii disperata! Atat copiii mei, cat si ai altora, in jurul varstei de 3 luni au o perioada de 3 saptamani-o luna in care cam fac "greva foamei" . Am inteles ca e extrem de des intalnit fenomenul, l-am trait si noi, disparand de la sine la fel cum a aparut. Nu e cazul sa schimbi laptele, dimpotriva, asa m-a sfatuit medicul. La noi 3 saptamani a durat greva . Cu medicul te-ai consultat? Ce zice?
Cat priveste salivatia abundenta, sa stii ca nu e neaparat din cauza dentitiei; Luca a salivat abundent de la 3 luni si primul dintzisor a aparut la 9 luni jumate .

Vitamine eu as evita pentru ca stiu copii care au luat vitamine de mici pentru ca li se parea mamelor ca nu mananca bine si absolut toti sunt supraponderali la 2-3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

nu stiu ce sa zic, au deja 1 luna de cand ma rog de ele sa manance, uneori dureaza si 1h sa manance un 80-100 ml; si nu-mi e neaparat ca nu mananca si nu se ingrasa, desi luna asta nu au luat decat un 200-300g; mi-e mai teama sa nu se deshidrateze, ca eu apa nu le dau, dar cred ca treb sa incep acum ca s-a incalzit.

le-am facut analize (uneia urocultura si celeilalte copro, ca asa au facut) si nu au virusi si chestii, deci sanatoase sunt si snt vesele, zambesc, rad, ganduresc; dar totusi ne luptam rau cu masa, pe cea mica o hranim mai mult dupa ce adoarme decat treaza

ce sa zica si doctorul, nu stie nici ea ce sa zica
nici eu nu le-as da vitamine ca mi-e teama ca le schimb metabolismul si le fac niste grasane, si asa Ema e destul de grasuna, dar Eva e balerina rau

asta e, mai astept un timp, nu ca as putea face altceva
cred ca voi incepe diversificarea, acolo macar un suc de fructe ceva;
am sa le programez la vaccinul de 4 luni si la pediatru la vizita lunara, si sa vad ce mai zice


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Anna - sa stii ca si eu am trecut prin perioade de genul asta. Este drept ca nu a durat chiar asa de mult. Dar sa stii ca si acum sunt mese cand nu vor decat 80 -100 de lapte si nu insit, ii las sa pape cat vor ei. Bine cei, drept nici nu imi fac griji pt ca sunt destul de grasuni si cum ti-am spus sunt doar momente, iar dupa aceea revin la normal.
Ce ma mira este ca totusi gargaritele tale au luat dupa parerea nea destul de putin intr-o luna :(. Ai mei intr-o sapt iau 200 de grame.
Cat priveste vitaminele si eu as evita.
Ce am observat eu este ca atunci cand au fost fff raciti, pediatrul noastru printre altele ne-a dat si peritol, 1ml seara. In acele perioade am observat ca mancau ffff bine si chair si dupa.
Pupici multi si sper sa treaca cat mai repede perioada asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Multumesc pentru sustinere, fetelor ! Sper sa nu mai avem palpitatii de acum incolo.

Salexa, da avem DPN foarte apropiat, e posibil sa ne intalnim prin spital. Tu te-ai gandit deja daca vrei sa apelezi la rezerve speciale (cu plata)? Daca nu, am vazut ca cel putin la etajul doi, unde stau gravidele, nu lauzele, saloanele si rezervele (de stat) sunt alocate cate unui medic. Deci pacientele unui medic stau impreuna. Tu de obicei unde mergi la consult?

Eu merg de obicei la Academica. Doar ieri am fost in spital pentru injectia cu dexametazona. Mi-au luat si probe din toate partile si mi-au facut si doua ecografii (doua dr. diferite, a doua era dr. Petrache care cunostea cazul meu si a tinut sa vada si ea cu ochii ei evolutia bridelor). Cred ca bridele mele amniotice sunt foarte interesante.

Impresiile despre spital (Polizu, pentru cine a intrat mai tarziu), dupa 3-4 ore cat am stat pe acolo, sunt in general bune. Am inteles ca etajul III, unde stai dupa ce nasti, e renovat. Eu am fost doar la etajul II. Unde am fost eu arata un pic jerpelit, dar dupa ce treci de prima impresie iti dai seama ca se merge pe principiul "rupt, dar curat". Gresia e veche si crapata pe alocuri, paturile din saloane sunt din acelea vechi, de fier, si s-a cam dus vopseaua de pe ele, dar saloanele sunt luminoase si curate. Am observat ca aveau si TV si aer conditionat, aspecte care pe mine personal nu prea ma intereseaza. In plus, salonul in care m-au bagat pentru injectie avea si baie proprie (la 6 sau 7 paturi) si frigider.
Nu stiu daca toate sunt asa. Am inteles ca mai sunt si rezerve de 2 paturi. Cred ca cel mai bine e sa o intrebam pe dr. cand ne apropiem de finish.

Oamenii mi s-au parut super ok. Nu stiu daca era fiindca eram pacienta dr. Oprescu, fiindca eram un caz interesant sau fiindca asa se poarta in general, dar de la tanti care mi-a dat halatul pana la toti doctorii care s-au perindat pe la ecograf, toata lumea mi s-a parut amabila si zambitoare. Iar injectia a fost mai putin dureroasa decat piscatura pentru luat sange. Precizez ca nu am dat absolut niciun leu nimanui, fiindca in dezorientarea mea ametita imi lasasem toate lucrurile cu sotul. Credeam ca intru, mi se face injectie, plec si nici nu mi-am dat seama ca el nu va avea voie sa vina cu mine.
Ah, da, am inteles ca este destul de strict si programul de vizite,ceea ce are avantaje si dezavantaje: nu pot sa vina ai tai oricand vor, dar nici nu e tot timpul salonul plin de oameni veniti in vizita, lucru important pentru o proaspata mamica plus 2 pui.

Imi cer scuze fata de restul gemenistelor pentru postul lung , poate ar fi bine sa discutam in privat sau la alt topic despre spital. Ma gandesc ca or mai fi si alte gravide gemeniste si nongemeniste interesate de subiect.

La subiectele despre alaptare, diversificare, clontisori etc. nu pot contribui deocamdata, dar va urmaresc cu drag si incerc sa-mi imaginez cum va fi si sa invat din experienta voastra .


Alma 27+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

alma_alma, eu am fost internata de curand la POlizu, la et 3 si iti pot confirma ca este de curand renovat. Intr-adevar paturile sunt din acelea de fier. SE face curatenie zilnic, chiar de 2 ori. Personalul este cumsecade, dar bineinteles ca se asteapta sa fie rasplatite pentru asta. NU exista aer conditionat in salon, dar exista frigider. Baia este comuna, iar televizorul este adus de paciente de acasa. Eu am stat in salon cu 6 paturi, dar noaptea doar 3 erau ocupate. TRece timpul altfel cand sunt mai multe in salon plus ca afli informatii pretioase despre mersul lucrurilor din spital.

23 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

alma, am stat si eu la Polizu cam 10 zile, pe la inceputul lui Nov anul trecut, internata inainte sa nasc, eram numai gravide; parca la etajul 2, salon cu 7 paturi al lui Calinescu si pot zice asa
- era curat, aveam baie in camera, tv si frigider
- paturile sunt oribile, de fier si lasate, au niste gauroiae in ele de-ti rup cocoasa; eu mi-am adus o saltea de acasa si tot era naspa
- asistentele sunt profesioniste, stiu sa fac injectii, perfuzii chestii si dragute, le dai un 10 lei acolo si e ok, nu asteapta neaparat
- programul de vizite e destul de strict, dar mai intri si in afara lui, oricum eu personal cred ca programul de vizite ar trebui respectat; gandeste-te cum e sa fie salon de 7 paturi si sa vina 2-3 persoane la fiecare, pai se face una autobuz plin. Eu personal n-as da voie la vizite la bebelusi decat sotului si maxim parintilor si asta pt maxim 1-2 ore; prea multa lume oboseste lauza/gravida, sa nu mai zic de un bebelus abia nascut pe care vine toata lumea gramada sa-l vada, cu toti virusii de afara si alte chestii, pot astepta 3 zile si sa vina acasa; parerea mea ar fi ca si acasa sa astepte un 2 saptamani asa pana sa vina toata lumea
- am vazut si eu rezervele alea cu 1-2 paturi care mi se pare ca sunt 55-65 eur/zi, nu e o suma asa mare; n-am apucat sa-mi iau ca n-am mai nascut la Polizu, nu m-am inteles cu doctorul si am plecat la Municipal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Mamicute si gravidute de gemeni vin cu intrebare si anume,azi am facut ecografie ,vizibil un singur embrion de 2 mm.Dr zice ca am 5 fara o zi eu crede-am ca am 5 saptamini si o zi ....punctia a avut loc pe 29 februarie,ET pe 5 martie,bateHcg pe 19 martie ( 14 zi de la E) care a avut valoarea de 1000 si ceva usor peste ....
Dr zice ca unul sigur e acolo,e posibil spune sa fie si al doile acolo dar e prea mic...si pt asta facem ecografie peste o saptamana.Intreb si eu dar nu ttebuia sa se vada ca o pata neagra la ecograf daca era sa fie si al 2-lea bb sau e prea devreme si pt pata aceasta,sau se poate sa ie intr-un sac embrional si numai unul sa se vada si celalat nu ...nu stiu ce sa cred.....in fine trebuie sa raman optimista ca unul 100% e acolo si l-am vazut...
La voi sau vazut la prima ecografie gemeni de la inceput sau pe rind,sau cum ati aflat....sau in functie de cum creste asa i-ati vazut pe rind.....sunt foarte curioasa,nici nu cunosc nimic despre sarcinile cu gemeni
Aseara am singeat un pic maro subtire tulbure si un pic rosu,fara cheag decit ma durut burta ,a duratbo ora durerile de burta.....nu am pierdut pe tampon decit cind
mergeam la wc. si in vagin urme .....azi la ecograf Dr zice ca in uter e ok nu se vede ceva singe adunat ,el zice ca e de la transformarea prin marirea uterului ....important e ca acuma numai singerez sa oprit repede.
O zi buna si un weekend frumos va doresc.

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput