Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

anahadasa, esti eroaua mea.7000km? gravi cu asa burta!
mie mi-ar placea sa va vad in aeroportul ala!

laura 25, cat ai alaptat? exclusiv, ma refer, nu combinat cu san.

Adi, mami de ana si ioachim


Am alaptat pana dupa 1 an, 4 luni exclusiv, apoi am inceput diversificarea cu cereale. Dar eu nu am reusit sa ii alaptez la san pe amandoi. Bianca s-a nascut cu 1600g si nu m-au lasat in maternitate sa o pun la san, pretextand ca e prea mica sa suga si ar obosit, nu ar lua in greutate. Pentru ea m-am muls cu pompa si i-am dat in biberon. Le-am mai dat si eu lapte praf uneori(de obicei ultima masa de seara, de gura sfatuitorilor care ziceau ca asa vor dormi ma bine, ceea ce nu s-a intamplat, tot de 'tz' ori pe noapte se trezeau), mai ales fetei, pt ca aveam uneori momente cand nu mai rezistam psihic sa ma mulg. Acum stiu ca am gresit ca nu am insistat mai mult sa o invat si pe ea sa suga la san. Atunci mi se parea ok asa, imi era mai usor cumva ca o putea lua sotul sa o hraneasca cat eu ii dadeam baiatului. Regret insa ca nu m-am straduit mai mult sa ii alaptez direct la san pe amandoi. Lapte am avut destul pt amandoi. Insa mulsul m-a terminat psihic la un moment dat (ma simteam ca o vaca) si pe la 8-9 luni am inceput sa ii dau fetei mai rar, nu fiecare masa de la mine.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Va doresc o noapte linistita tuturor familiilor gemeniste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALEXA, multumim la fel! Sa aveti parte de o noapte fara treziri !
Eu in seara asta am experimentat ceva cu mancarea picilor. Va povestesc maine despre ce e vorba.

Noapte buna tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Laura, exact asta mi se intampla si mie, uneori seara sunt extenuata, sau dimineata biata de somn, nu mai fac fata cu amandoi si atunci mi-e asa comod sa fac o sticluta de lapte praf si sa-l plasez sotului pe Matei, iar eu sa ma relaxez doar cu Natalia! Si eu imi repet in fiecare zi: 'azi nu mai dau lapte praf' pt ca, probabil, s-ar satura cu ce am eu..., dar oboseala asta bat-o vina! Iar sa ma mulg sa am o rezerva, nu-mi place, psihic, am eu o gargauna, mi se pare ca laptele matern e facut sa fie papat din san, nu din sticluta...
Adi, burta mea nu prea era mare in vara, aveam doar 12 sapt, oricum am fost un pic inconstienti, acum n-as repeta escapada!Faza cu aeroportul trebuie filmata, daca tot ne hotaram sa mergem!
Viss, azi maine faceti anisorul, a trecut repede si frumos nu?
Roxxy, am vazut pozele si data trecuta, si acum, printesele sunt tare frumoase! Iti doresc mult succes cu alaptarea, mai ales ca ai asa mult lapte, insista!


Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Buna zia mamici si viitoare mamici!
ca multe dintre voi, si eu citesc postarile de mult timp... dar a fost lene mare sa fac cont
In curand fetele mele vor avea un an- completez sirul mamicilor de 8 si 9 martie. Ma voi intoarce la serviciu, asa ca le-am mutat in camera separata. Problema e ca in fiecare noapte au un fel de plans/tanguit, un aaaaa, care inceteaza doar cand vin sa le pun suzeta. Si uite asa naveta toata noaptea. Ma intreb daca o fi de la dintisori- avem 7, respectiv 6..? sau sa viseze urat..? sau sunt prea obisnuite cu suzeta, si cand o scapa, plang? voua vi s-a intamplat, ce parere aveti? Era cat pe ce sa renunt si sa ma intorc in camera lor sa dorm, dar sotul m-a convins sa nu
...si eu sunt dintre fericitele ale caror copii nu au avut niciun colic, si nicio noapte nedormita..pana la aparitia dintilor. Si e si mai greu de acceptat ca de 3 luni incoace o tinem intr-un voiaj noaptea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Pierdusem un copil, am revenit: erau amandoua in pat, si deodata nu mai vad decat una: cealalta cazuse intre pat si perete, unde sunt perne special pentru a sta in calea lor. Si era cu capul in jos, si doar fundutul i se mai vedea..si nu zicea nici pas...Uf..
Asa...sa ma laud si eu cu ratustele mele, poze din ianuarie-sper sa se vada.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.317302161640907.64724.100000833763378&type=1&l=1970a4475e
Sugubina, mi se pare ca seamana mult cu ale tale, si ma regasesc
de multe ori in povestirile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Arta ai mei au aproape 2 ani si 2 luni. Pe motiv de masa noaptea pe la 2-3 la dragos am parasit dormitorul lor si m-am reinstalat in cel conjugal cam dupa 1 an jumatate. De atunci si pana acum sunt extrem, dar extrem de rare noptila fara naveta de cel putin 4-5 ori intre dormitoare. Motivul nu imi e foarte clar, vor decat sa ma auda si se linistesc, nu intervin deloc . De cand cu frigul afara m-au solicitat mai des pt ca se descopera si nu stiu sa se reacopere si la un moment dat cred ca le este frig, in sac nu au mai vrut deloc (pana acum 2 zile cand am luat alt model si Eva il accepta, Dragos e introdus cand doarme)Suzeta are doar Eva, daca o pierde si-o cauta fara probleme. Uneori mai viseaza pt ca "vorbesc" in somn, gem, gafaie, plang, rad...un dinte rebel, o crampa, foame, sete sau pur si simplu chef de joaca-asta e cel mai cool la 3 noaptea sa ne harjonim si hohotim, bau-bau, tup-tup..

Asa fac ai mei, nu e regula generala asa ca nu te speria. Sunt fete aici care au nopti integral dormite de la 8-9 luni ale bebeilor, deci se poate si altfel
A fost mai greu cand m-am intors la srv si in loc de trezire pe la 8 am inceput sa ma trezesc la 6 , dar dupa 2 saptamani eram ok cu noul program....m-am obisnuit si nu resimt oboseala ziua, dar am moment critic intre 12-2 noaptea, daca ma trezesti atunci sunt tare nervoasa si "lovita"


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Vazut poze by Arta....tare frumose sunt micutele

sunt identice?....mie asa imi par...

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
vreau si eu o parere. AM facut eco de 13 sapt si bitestul, la acesta inca nu am rezultatul.
la eco..un bebe are 5.9 cm altul 6.5 si 59 g..ma intereseaza daca translucenta nucala e ok...unul 2.1 mm altul 2.2 mm. Ce parere aveti mamicile, sau gravidutele care au facut aceasta eco. E ok?
multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Multumesc, Gabitza! Sunt diferite fetele, din saculeti diferiti.
Deci sa nu sper prea mult intr-o acalmare a situatiei..:-(
Noi nici masa de noapte nu prea am avut, desi au fost premature si micute (2.100 si 2.150). Le culcam pe la 12-1 am, si se trezeau pe la 5.30-6.00 sa manance...chiar am fost norocoasa.
De somn cand voi relua serviciul imi fac griji...dar probabil, cum spui tu, ma voi obisnui. Desi nici acum, daca nu-mi aduce sotul o cana mare de cafea la pat, nu pot nici deschide ochii dimineata

Mergi la inceput