Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Julia . In afara de sotul tau, cu cine mai interactioneaza mezina bine de tot? Poate chiar un copil, nu neaparat un adult... Sa vina mai des pe la voi, sa stea cu copiii si sa vina neaparat cat esti tu in spital. Stiu ca e un paliativ jalnic, dar asta imi vine in minte acum, daca buni nu poate ajunge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Pai...nimeni. Pentru ca locuim la 40 km de Viena, la tara ( asa ne-am dorit pentru copii, e liniste,spatiu mai mare), greu relationam cu prietenii de familie si mezina nu are inca relatii extra-familiale asa stranse :)) .
Nici cu mama nu ar fi fost solutia ideala, ca mama e excesiv de autoritara, nu mai are rabdare cu ei, insa cel putin as fi stiut ca sunt bine hraniti, spalati, supravegheati ( as mai avea cel putin 2 sapt timp, in care speram sa observ legalea unei relatii intre ei).
Ei, om scoate-o noi la capat, 'a hi cumva'... dar nu-i usor pana trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hai, mai Julia. Nu te mai gandi la moarte. O sa fie bine. Tot cezariana si tu? Sincer, chiar daca va fi greu pentru sotul tau sa stii ca eu cred ca asta e solutia optima pentru ceilalti copii. Banuiesc ca isi va lua liber de la serviciu ca altfel nu are cum. Si trece repede. Te vei intoarce acasa cat ai clipi si incet incet totul revine la normal. Poate la inceput sa va ganditi la ceva ajutor platit macar o ora doua pe zi

Lady, intre mandrele tale sunt 2 ani si 2 luni si intre ai mei 2 ani si 2 zile

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

of Julia, chiar la moarte sa te gandesti? e prea mult.
si eu cred ca sotul e cel mai potrivit sa ramana cu copii. pregatesti provizii din timp si rufe curate, iar el sa faca doar ce-i strict necesar. fi increzatoare ca va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Moartea ca posibilitate, nu ca probabilitate... Desi e, totusi, certitudine, pentru fiecare din noi, mai devreme sau mai tarziu!

Gata, uneori ajuta pana si punerea pe hartie a unor ganduri, gotta be strong. Multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Buflea, abia astept sa vad daca iese la vot culoarea sentimentelor. Acum eu citesc Libertate. E foarte misto. E si putin psihologica, exact cum imi place mie.

Aham, sa nu-mi spui ca ti-a placut - ca eu te pusesem pe lista "uratelor de la Clubul de citit" - inca nu mi-a trecut, da, da - v-am iertat dar nu am uitat .

Baiii ...am vrut sa-mi corectez greselile de orto dupa recomandarile Miannei (multumesc !) si cica nu mai pot sa modific mesajul dupa 20 de ore ...ce naiba e asta ? Adica sa ramana pentru posteritate gradul meu de analfabetism ? Nu-mi place asta, zau nu-mi place ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Julia stiu ca nu agreezi prezenta mea si necum sfaturi de la mine,dar cred ca totusi nu ar trebui sa gandesti atat de negativ.Adica e doar o nastere...esti o femeie iubita,sotul te iubeste,copii te iubesc si ei,vei aduce pe lume inca o minune...Stii de ce ti-e frica de aia nu scapi.Asa ca mergi optimista la spital,gandeste-te ca teintorci repede cu bebelusul sanatos...si veti fi fericiti...cum adica te poate inlocui cineva?Eu cred ca esti plina de hormoni.Dar vei veni repede acasa si gata.E doar o etapa.Punct.
Nastere usoara.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Julia, gandurile tale negre imi amintesc ca dupa ce am nascut, eu chiar am facut un mic testament cu indicatii pretioase pt fii-mea.
Ii explicam cum sa reactioneze in diverse situatii din viata.
Deja ma vedeam moarta si ingropata, iar copilul fara mine. Inca o
Din fericire, a trecut; era doar o stare depresiva, data de oboseala ingrijirii unui nou nascut.
La tine s-au strans multe, dar stai linistita, nu vei muri curand.

Stiam ca in occident sunt asistente, care pot veni acasa pt a da o mana de ajutor mamicilor. Exista vreo organizatie mama si copilul ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ei,no... Nu vorbesc de sinucidere, de omor, ci de posibilitatea mortii, sub incidenta unor complicatii medicale. Sa nu-mi spuneti ca voi nu v-ati gandit niciodata la varianta asta, la ce s-ar alege de familie, de copii, daca s-ar intampla ceva cu voi!

Asta imi aminteste de un subiect de care pomenea Fomalhauti la un moment dat, daca ai dreptul sa alegi legal un posibil tutore pentru copii, in cazul in care parintii mor, din varii motive.O sa-l caut, sa vad ce s-a scris acolo!

O fi si din cauze hormonale, nu zic nu! O femeie gravida e unica, din multe puncte de vedere... :)) Oricum ar fi, nu vreau sa fac subiect tabu din asta, e parte din viata si trebuie luat in considerare si aspectul acesta, macar din cand in cand.

Eumada, multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta


Stiam ca in occident sunt asistente, care pot veni acasa pt a da o mana de ajutor mamicilor. Exista vreo organizatie mama si copilul ?


allinta


Stiu ca in Germania sunt, dupa ce mi-a povestit o prietena experienta ei. La noi e putin diferit, pentru ca sotul lucreaza, insa e mai mult de la domiciliu, pe computer, deci nu stiu daca ne-am incadra intr-o varianta de acest gen.

Allinta, !

Mergi la inceput