Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata ...m-am scos ! Am cerut aprobare de la Gurul organizator al petrecerii sa aduc fasole batuta cu nachos. Am primit ok pt fasole batuta - cica nachos nu sunt bune dar mi s-a sugerat mamaliga in locul lor. WTF ? Ati mancat vreodata mamaliga cu fasole batuta ? Vegetarienii astia sunt ciudati rau tot ...

In fine, nu comentez - mamaliga stiu sa fac, fasole batuta stiu sa fac, ceapa si usturoi cica sunt cele mai indicate la curatzarea matzului ... asa ca sunt all set !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ioi buflea, dar de mirosuri nu le spui nimic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Mianna ai zburat? Am o prietena care a ramas ieri in Bucuresti desi trebuia sa fie in Stockholm deja...cica Wizz a fost singura companie care nu a zburat...au pierdut banii pe legatura ce o aveau din Roma, ca nu e zbor direct.




zburat, am bifat 3 zboruri in 3 zile maine e ultimul (pe saptamana asta, of course).

nu ma pricep la tipurile de avioane, da' chestiile alea roz de la wizz parca-s destul de mici. n-aveau nicio sansa. Clujul a fost destept si-a anulat cursa de dupa-masa, astfel incat la cea de seara sa foloseasca avion mare (cel putin asta presupun c-a fost rationamentul). cu toate astea a fost cea mai nasoala aterizare din cate-am experimentat pana acum, si am destule in palmares. normal la aterizare coborarea se face relativ brusc, vezi cum se apropie pamantul. acum s-a facut cumva in trepte, dupa care ramanea un timp la o anumita treapta, parca incercand sa-si pastreze echilibrul. ne-a tinut cateva minute bune la 1000 si ceva de metri altitudine,. si-am facut greseala sa ma uit pe geam - vedeam luminile bucurestiului cand pe un geam, cand pe celalalt; nu-i o senzatie tocmai placuta. iar la aterizare, cand a oprit, efectiv il misca vantul.

azi a fost parfum - senin, soare, nicio adiere de vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sa va spun ce zbateri ma penetreaza de cateva zile.

Sambata suntem invitati la un "cleansing dinner" - adica un dinner vegetarian, din ala fara lactate, fara peste, fara oua, fara nimic care provine dintr-un animal ... Barbata-meu a si declarat ca el inainte de dinner se duce la McD . Problema este ca toata lumea invitata (5 familii) aduce cate ceva de curatzat matzul ... se tot schimba niste emails pe aici cu tot felul de salate ciudate, bauturi de legume ...ce sa va spun, sunt umilita ...si trebuie sa merg si eu cu ceva acolo. Vreau si eu o idee de ceva vegetarian, care sa se faca repede si sa aiba gust ... mi-e cam jena sa pun intrebarea asta la Bucatareli ...



guacamole! n-ai idee daca-i eficient la curatat, da-i bun rau (adica mie-mi place; am facut de ziua mea si-am fost singura care am mancat, dar nici macar nu l-au gustat, asa ca n-au de unde sa stie daca le-ar fi placut ori ba).

chiar, cand ajung in primul hipermarket (de cand n-am mai scos masina + zborurile de care povestesc aici incepe sa mi se faca dor de ele ) tre' sa-mi iau niste avocado.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, merge mai bine decat iti inchipui.
Am mancat si eu asa la niste vegetarieni, prin America.
Am mai mancat si mamaliga cu pasta de masline.

Insa, mamaliga nu era facuta in casa, era cumparata (polenta ii zicea).
Era mai tare, cilindrica si o taiasera felii rotunde.
Cumparata de la Trader Joe si arata cam asa:
http://1.bp.blogspot.com/_ZaT1tJ8YFLc/TUnaRezkoAI/AAAAAAAAAOw/TeRY3bfcck8/s1600/P1050165.JPG

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Oare o taiasera tot cu sfoara, ca la bunicii nostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Gata ...m-am scos ! Am cerut aprobare de la Gurul organizator al petrecerii sa aduc fasole batuta cu nachos. Am primit ok pt fasole batuta - cica nachos nu sunt bune dar mi s-a sugerat mamaliga in locul lor. WTF ? Ati mancat vreodata mamaliga cu fasole batuta ? Vegetarienii astia sunt ciudati rau tot ...

In fine, nu comentez - mamaliga stiu sa fac, fasole batuta stiu sa fac, ceapa si usturoi cica sunt cele mai indicate la curatzarea matzului ... asa ca sunt all set !


da' niste zeama de varza murata sau de muraturi, nu le duci ?
stii cu ce-ar mai merge sa-i dai pe spate ? ciorba de fasole in coaja de paine...
http://www.petitchef.ro/retete/ciorba-de-fasole-servita-in-trocute-din-paine-fid-951949

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Insa, mamaliga nu era facuta in casa, era cumparata (polenta ii zicea).

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Polenta ii spune la mamaliga/faina de malai in italiana, din cate stiu eu. La noi polenta se vinde ca faina de malai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Gata ...m-am scos ! Am cerut aprobare de la Gurul organizator al petrecerii sa aduc fasole batuta cu nachos. Am primit ok pt fasole batuta - cica nachos nu sunt bune dar mi s-a sugerat mamaliga in locul lor. WTF ? Ati mancat vreodata mamaliga cu fasole batuta ? Vegetarienii astia sunt ciudati rau tot ...

In fine, nu comentez - mamaliga stiu sa fac, fasole batuta stiu sa fac, ceapa si usturoi cica sunt cele mai indicate la curatzarea matzului ... asa ca sunt all set !


da' niste zeama de varza murata sau de muraturi, nu le duci ?
stii cu ce-ar mai merge sa-i dai pe spate ? ciorba de fasole in coaja de paine...
http://www.petitchef.ro/retete/ciorba-de-fasole-servita-in-trocute-din-paine-fid-951949

Baiiiii - ai dreptate, dar se face greu, adica nu greu, dar dureaza si n-am chef sa ma strofoc prea tare si n-am chef sa ii eclipses pe aia care aduc tot felul de salate de spanac. Mai bine as face asta pentru acasa - mi-ai facut o poftaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Stiu ce zice Viviana cu polenta aia ca salamul ... am vazut-o dar nu am gustat niciodata - desi cred ca arata mai bine taiata asa rotund si cu salata de fasole pe ea. Italienii din cate stiu o prajesc ...

Mergi la inceput