Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ca sa vedeti cum e cu incapatanarea parintilor si cu modelul luat de copii: sambata am fost la cumparaturi si am luat ceva cereale noi ce si-a dorit cea mica. Nu mai mancase inca din astea. Gen pernite umplute cu ciocolata. Ii era tare pofta dar deja mancase cateva dulciuri si urma sa mancam de pranz. Desi se rugase de mine "te rog, te rog, te rog mami, numai una, sa gust..." si desi de obicei cedez, ca ce e acuma un capat de tara asta, sambata am fost pe principiul ca prea mult cedez(asa ca ai grija buflea, nu cred ca e bine sa gandesti asa) am zis nu. Ea insista, eu spuneam nu si la un moment dat m-am saturat de tracasare si am zis ca "daca am zis nu, nu ramane, degeaba insisti".

Tot cea mica voise huba-buba(stiti voi, gumele alea de mestecat super balonabile) si a primit un pachet. Cea mare, pofticioasa si ea desi nu mai mananca de ani de zile guma de prunci i-a cerut celei mici sa ii dea si ei o guma. Cea mica nu si nu. Cea mare insista, o ruga. Cand ce-mi aud urechile: "daca am zis nu, nu ramane, degeaba insisti!" Nah, explicatii ca situatiile au fost diferite, blabla. Sigur ca cea mica mi-o tranteste ca asa i-am zis si eu, blabla. Pana la urma a cedat, ca deh, eram eu, mama si sora-sa cu gura pe ea. Insa eu am mai invatat o lectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ca-s pe fir si ai scris deodata cu mine buflea: da, am si eu discutii pe teme educationale cu al meu dar rar ca in principiu suntem pe aceleasi metode. Dar mie mi se pare OK ca a vb cu copilul dimineata, nici nu se vb cu un copil obosit, in plina criza. Il lasi sa se linisteasca si apoi il iei si vorbesti cu el. Eu/noi nu prea suntem cu pedepsele dar o zi fara tv e clar ca nu face rau. Am mai facut si noi, recunosc.

Buflea si a mea mica manaca rau de tot, eu ma bucur ca papa iaurt, branza uneori, carne ma cert cu ea sa bage in gura...din astea. Mananca cereale, la scoala sandwich numai cu unt(sunca sau branza o scotea si o aducea acasa, mama nu i-a mai pus). Sambata a stat sotul de vorba cu ea, a promis ca va manca si sunca si branza saptamana asta. Si cate o bucata mica de carne. Sa vedem.

Dar iti spuneam ca asa a fost si cea mare. Acum rad de ea, cum intra in casa (in vremea cand eram acasa peste saptamana) si ma vedea zici ca era ca in desene animate, alea in care nu stiu ce caine vede doi pui rotisati(sau era Tom din Tom si Jerry?). Era ca programata: cum intram pe usa, ma pupa si ma intreba: ce mancam in seara asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, daca fii-mea ar vrea sa manance numai prostioare, as merge cu ea la medicul pediatru sa ii explice de ce nu trebuie sa le manance. Daca pe mine nu m-ar crede, cu siguranta ca in medic ar avea incredere.
Crizele de nervi nu sunt acceptate. Nici macar nu o las sa se desfasoare. Doar nu suntem salbatici sa urlam cat ne tine gura !
Pedepsele sunt restrictiile sau interzicerea a ceva ce ii place. Ii plac revistele pt copii - o saptamana, fara ele. Are o preferinta pt niste desene - o zi sau mai mult, fara ele.
La momentul asta, e suficient sa ii zic copilului sa inceteze, ca nu este needucata si inceteaza.
Nu stiu cat are baietelul tau, fii-mea are aproape 8.
Dar asta nu inseamna ca nu se mai revolta, in special cand nu ii cumpar ceva ce isi doreste ea. Dar crizele de nervi nu le tolerez. Este foarte important pt dezvoltarea ei psihica sa inteleaga ca nu se rezolva nimic in viata cu nervi.
Si eu ma mai contrez cu barbata-miu pe tema metodelor de educatie, dar de obicei hotarasc eu.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

allinta, cum adica nu tolerezi crizele de nervi? Si ce faci?

Uite de ex. eu ma mai enervez, strig, ma linistesc, imi trece. Asta fac si copiii, uneori. Ii las in pace, le trece. Pe mine nu ma pedepseste nimeni cand fac crize, pe ei de ce i-as pedepsi? Dupa ce se calmeaza, discutam. La fel cum discutam si cand ma calmez eu. Eu ii tratez pe copii cum sunt si eu tratata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mihaela, ii spun sa inceteze ca nu este frumos sa urle. Daca are ceva sa-mi reproseze, sa o spuna pe ton normal.
Fii-mea nu mai face crize de nervi de pe la 6 ani. Eu am fost cu ea la psiholog si m-a invatat cum sa procedez, a discutat si cu ea, a evaluat-o.

Asa cum am scris deja, asta nu inseamna ca face tot ce ii zic eu. Se revolta cand nu fac ce vrea ea, cand nu-i cumpar nu stiu ce jucarioara.
Principalul este ca ei sa se simta iubiti si acceptati. Dar fara urlete.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Inteleg allinta. Cred ca eu nu stiu ce sunt acelea crize de nervi. Ale mele se mai enerveaza, bodoganesc incet in barbie, mai plang, pleaca in camerele lor. Cand le trece, coboara si discutam. Eu la astea le spun crize. De urlat nu le-am auzit niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cea mica e chiar prea inchisa in ea, trebuie sa trag cu clestele cand are cate o suparare. O vad ca e suparata si nu spune nimic...coace in ea.

Saptamana trecuta nu voia sa vb la telefon. Nici cu mine, nici cu sotul. Asa ca sambata am "acostat-o" la o discutie. Pentru ca sambata chiar a fost vorbareata, mai mult decat e ea de obicei. I-am spus ca mi-ar placea sa vb asa si la telefon, ca fetele vorbesc cate in luna la telefon si tot nu se satura. Pana la urma a recunoscut ca e putin trista ca suntem plecati. Si e modul ei de a se manifesta, dar o cunosc deja.
Oricum comunicarea cu ea, cat sunt plecata, e tot monosilabica. Ma bucur de we sa stam de vorba...si astept vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mihaela, la fetitele tale, sunt doar manifestari de nemultumire, nu crize de nervi.
Pe cand baietelul lui Buflea face crize repetate si refuza si mancarea adevarata. Eu cred ca ar trebui sa mearga macar la o sedinta la un psiholog, care sa ii invete pe parinti cum sa reactioneze in situatiile de genul asta, dar, mai ales, sa inteleaga motivele pt care baiatul se comporta astfel.
Eu cred ca baietelul este suparat pe parinti. Poate ca nu ii acorda suficienta atentie ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mihaela, fetitei ii este dor de tine cat esti plecata, de aceea nu vorbeste cu tine prea mult. Dar stii asta foarte bine.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Iata cateva sfaturi :

Ce facem cand copilul tipa :

Prima recomandare importanta este sa nu il ignori. Este de datoria ta ca parinte sa il inveti sa aiba un comportament adecvat. Daca il ignori nu va sti diferenta dintre un comportament acceptabil si unul inacceptabil. Copilul are nevoie sa cunoasca limitele pana la care poate merge, daca vrei sa devina un adult fericit, independent si responsabil.

* Trebuie sa-l inveti ‘de ce sa nu mai tipe‘. Nu este eficient sa ii spui sa inceteze sau, mai grav, sa inceteze ca altfel o sa pateasca ceva rau.

* Trebuie sa ii dai un motiv pentru care sa nu mai tipe. Ii deranjeaza pe ceilalti. Ce s-ar intampla daca toata lumea ar tipa? Iti poti imagina asta?

* Este foarte important ca in momentul in care ii explici de ce nu trebuie sa tipe sa nu ridici vocea.

* Trebui sa fii consecvent. Unii copii continua sa tipe chiar si dupa explicatii. In momentul in care copilul a vazut ca ai cedat, va continua sa tipe si cu alte ocazii.

* Nu il ignora nici inainte de a incepe episodul de tipat. Multi copii tipa din cauza ca nu sunt bagati in seama si vor atentie, nu numai cand vor o anumita jucarie. Vorbeste cu el, angajeaza-l in activitatile pe care le faci. La cumparaturi, de exemplu, te poate ajuta luand produse din raft, punandu-le in cos sau pe banda de la casa.

* Unii copii tipa din cauza oboselii. Inainte de a iesi la cumparaturi, in parc sau la restaurant cu copilul, asigura-te ca e odihnit si linistit.

* Nu te stresa daca oamenii din jur se uita dezaprobator la tine. Nu inseamna ca nu esti un parinte bun, dar trebuie sa te concentrezi pe copil si pe nevoile sale in acel momet si sa ramai calm.











allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput