Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***390***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Multumesc pentru gandurile bune

It's over ca sa zic asa. Am ajuns acasa, am facut chiuretaj, ma simt goala.....




Of... deloc nu ma pricep la cuvinte... O sa mai incerc o data maine...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute


Nici nu trebuie Se stie, ca sa vorbesc precum manelistii

Fetelor, multumesc din suflet.
ANA, stiu ca tu intelegi pe propria piele din pacate si iti multumesc. E adevarat, f adevarat ca pana nu ai fost acolo, e aproape imposibil sa intelegi suta la suta, oricat de empatic ai fii cu persoana respectiva.

ANCA, nu retinusem treaba cu pierderea, imi pare rau. Si eu imi pun de aseara ambele intrebari si multe altele. Deocamdata nu au raspuns, poate nu vor avea niciodata. Cert este ca acum ma uit la Ana din mai multe perspctive: multumesc Cerului ca o am! Multumesc si mai tare ca nu am patit asta cu ea si ca este sanatoasa!Incerc sa iau putere din zambetul ei; nu pot sa nu ma intreb cum ar fi fost daca peste 7 luni ar fi avut o surioara/fratior

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

PISIKO, vreau sa spun si eu ca celelalte fete: in primul rand nu te invinovati! Nu din 2 pahare de vin se opreste o sarcina! N-ai fumat hasis, nu te-ai catarat pe Everest, n-ai facut tu ceva rau!

Inteleg ca te intrebi "de ce?", cred ca toate care am pierdut o sarcina ne-am intrebat asta, dar e o intrebare contraproductiva. Ca tot furam in dileme existentiale zilele astea: pe lumea asta, in viata asta nu vom afla de ce.

Va imbratisez din nou, si pe tine si pe Pisikul familiei

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Trecand cu gandul printre vesti triste, am ajuns la pisigri, insa, culmea, ca sa-i rapsund pt ceva mai lumesc.

E adevarat ca in orice loc de munca cei de sus castiga SI prin implicarea/munca celor de jos, da, INSA diferenta este prezentarea initiala si corectitudinea ei.

La un servici "normal", cand te angajezi, nu ti se spune ca vei ajunge diamant, si ca asta va fi ff simplu, doar dand niste telefoane, si ca TOTI ceilalti oamnei care nu fac asta inseamna ca sunt "limitati, fricosi, fara orizont". Ti se va spune ca asta va fi salariul tau, si cel mult, in timp, ti se va creste si poate vei ajunge si tu ceva team lider etc. Insa "raportul de forte" este pe fatza, FARA vanzare de iluzii.

La mlm-uri, ILUZIA incepe din prima clipa cand se afirma ca ACEST mlm [si doar acesta, cel la care, dintr-un mare noroc, o mare sansa , ai fost invitat la prezentatre :))] nu implica timp si cheltuiala multa, nuuu, totul vine asa.. ca prin vis, doar dai cateva telefoane la prietene, asa... similar cum le suna ina, sa zicem, pe fetele ei sa mearga la canasta, si gata, FABULOASELE profituri vor curge. Cand, in realitate, nu este asa, si unii dintre cei care au apucat sa intre in afacere vor cade in plasa incapatanarii, incrancenarii, si chiar a inlocuirii de sine [cum zicea acea Vero by ina, viata ei este Am..].

Cine intelege din mlm strict partea de folosire produse si eventual exprimarea parerii [despre produse] celor din jur, e ok. Dar, cine devine sclavul numarului de subretele si palierelor de procente nu mai este el, omul initial. I se schimva adn-ul, vorba inei :)).

Mai mult, mi se pare ff INCORECT ca pentru ACELEASI produse dintr-un ACELASI stoc/hala, sa se imparta banii DIFERIT [in functie de cate nivele superioare are afaceristul-vanzator]. De aici rezulta ca pretul final al produselor este f umflat, pe de o parte [ceea ce nu e doar la mlm-uri, e adevarat] insa, pe de alta parte arata gradul de fraierire, de iluzie, si de scop PUR material al vanzatorului acelui produs. Aaa, daca produsul s-ar afla in alt oras, si vine x si mi-ar aduce casa, e ok sa platesc in plus transport, etc. Este exact cum iau eu branza din piata, de la "ciobanii de Sibiu".

Dar, sa se imparta acele procente, ierarhic, in sus, nu mi se pare corect. Toti oamenii de pe acele niveluri superioare nu au adaugat nici o valoare produsului, au facut reclama, da, insa au facut reclama mai mult pt a racola oameni noi in sistem, decat pentru produsul in sine. Ca daca doar produsul era minunat, era suficient un bonus dat celui care face reclama la prima cumparatura a celui pe care l-a sfatuit. Faptul ca mai departe, cel sfatuit va face reclama altuia, nu mi se pare ca trebuie sa mai aduca un bonus primului. AICI este incorectitudinea, pentru ca cel de-al doilea [din exemplul meu] nu va putea niciodata beneficia 100% de "liberul SAU arbitru" [ca tot veni vorba de liber arbitru] cand va face reclama celui de-al treilea. Este un fel de sclavie [sau mai bine zis indatorare] vesnica.

La un servici normal, de ex, poti primi bonus ca aduci/recomanzi pe cineva sa se angajeze la acea firma. Dar nu vei mai primi bonus daca cel nou venit, dupa un timp, aduce pe altul in firma. Adica, cel nou venit, joaca pe particica lui, nu va trebui VESNIC sa-si "exprime" recunostinta catre primul, "donand" o parte din bonusul lui.

Am explicat clar diferenta? Sau sunt si eu ca ilinca in pasa de exprimare nelizibila?



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisik inca o data iti trimit multi , ma simt prost pt ca sincer nu stiu ce sa-ti spun

O mare pt toate tufetele care au pierdut o sarcina, vad ca sunteti cateva , recunosc ca netrecand prin asta , poate nu constientizez la adevarata intensitate o pierdere ca asta si nu pot empatiza cum trebuie si poate datorita faptului ca nu-mi mai doresc momentan un puiut

Iertati-ma va rog !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si sa vorbim acum despre... temele zilelor.

Legat de viitor, am citit toate raspunsurile, insa m-a frapat unul singur [restul erau deja si in mine, destul de similar], si anume, cel al inei. De fapt doar o parte din raspuns, cea in care spunea ca viitorul crede ca si-l cladeste singura. Eeee, iata aici rasare, ca o floare, o alta intrebare [na ca facui si "vers de vers", ca sa zic asa [:)))]]:

Oare chiar ne cladim singuri viitorul? Unde este granita intre "cum iti asterni, asa dormi" si "are Dzeu o socoteala/rost pt fiecare dintre noi, si are si grija de noi, nu trebuie sa ne ingrijoreze ziua de maine, caci cel ce isi face prea multe rezerve, e fara de credinta".

Si legat de asta, o alta intrebare: ce inseamna sa-ti faci rezerve/iei masuri pt ziua de maine? Pun intrebarea asta pt ca de multe ori merg pe strada [deci nu la calcu/forum] si imi amintesc de pisigri cum ne scria ea despre "preocuparea ei" de a pregati pe pisilinca pt viitorul ce va veni [adica fara tatal ei, cand ilinca va fi adolescenta]. Mie mereu aceasta preocupare mi s-a parut atat de departe de credinta si speranta... dar, nu mi-era straina, si o sa explic. Adica.. una e sa nu ma apuc sa fac rate pe 20 de ani bazandu-ma pe pensia vreunui mosulet de 100 de ani, si alta a sa ma apuc sa "povestesc"/"prevestesc" ca x va muri cand tu vei fi tanara, si tu mama, trebuie sa fi pregatita [adica ce inseamna, concret, aceasta pregatire? sa suferi mai putin?]

Aceasta situatie, ziceam, nu imi este straina DELOC. Parca v-am mai scris, parintii mei m-au adoptat cand ei erau mai "marisori".. Adica tata avea 46 de ani. Ei bine, NU a existat luna/poate chiar saptamana de la Dzeu sa nu il aud pe tata [de altfel sanatos si activ, ok cu serv, tot] zicandu-mi: "bai anca, TREBUIE sa iti intre bine in cap, tu, fatza de alti colegi, ai parinti mai in varsta si de asta, cand ai sa fi ff tanara, noi sigur vom muri, si tu sigur vei fi singura. Asa ca fa aia, ailalta.. etc". "Lucrurile" facute mi-au fost utile, adica sa invat, sa fac facultate, sa invat sa ma intind cat mi-e plapuma, etc. INSA ideea ca ei vor muri curand nu mi-a folosit la nimic, din contra, mi-a furat prematur din inocenta si speranta vietii. Adica, eu de mica, daca auzeam pe oricine ca il doare ceva, gata, ma gandeam ca poate are cancer si maine poimaine moare. Si eu ma "ingrijoram", iar ceilalti colegi/copii/tineri luau lucrurile asa, mai natural. Si de obicei nu era nimic grav. Dar eu ramaneam cu frica pe care o traisem ca gata, daca i s-ar fi intamplat ceva lui x. Aceasta stare "de veghe" ca oricand se poate inatmpla ceva FURA din viata noastra, fura mult. Si cred ca, macar aici, chiar si cei atei, ar putea imbraca haina sperantei, cumva, nebazandu-se pe nimic concret, tehnic, dar bazandu-se pe acea ... grija a cuiva.

Chiar si in autoportetul meu facut aici, la noi, am scris despre asta, ca observ in viata multi oamnei cu ingrijorari infinit mai mici ca ale mele, cu prevederi inexistente, si totusi, cu "ajutor" mult mai mare. E ceva ce nu pot sa nu constat. Si nu as putea zice ca acele persoane sunt norocoase/baftoase. Nu. Si atunci, cum sunt? Poate ca, intr-adevar, exista acel ceva, si unii dintre noi, chiar merita sa fie ajutati.

Sigur, problema este cu ce inseamna " a merita"? AICI e f greu. E alta tema.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Tocami voiam sa inchid calcu, am salvat linkul de la simplisor, si cand sa inchid si pagina aia imi sare in ochi o fraza:

„Drama ta este ca ai o minte strasnica - Mercedes! - dar n-ai frâna.

Hmmmm.

Noapte buna!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Novus, nu avem ce ierta. Eu din pacate nu am pierdut o sarcina, ci am...intrerupt o sarcina. Este altfel, pentru mine ACUM este foarte dureros dpdv moral si sufletesc si e o povara cu care voi trai toata viata. Nu din misticism, credinte, argumente lacrimogene anti-avort, ci din simpla si pura intrebare "Copilul ala cine ar fi fost?" si din convingerea ca, desi altfel, ar fi fost la fel de minunat ca si Pisilinca. A fost "la mila" mea, iar noua, atunci....nu ne-a fost mila, nu ne-a fost nimic altceva decit panica, ca vor afla parintii mei, care erau convinsi ca eu si Motanul eram despartiti demult. E alta poveste asta....

Anca, tu ai scris foarte clar, ca si Ilinca de altfel (si atunci cind a scris Ilinca nu m-au deranjat argumentele, m-a iritat tonul cind mi-a reprosat ca "daca eu nu am trait atunci nu exista, nu??").
Faza este ca eu nu vad MLM-ul ca fiind o afacere la limita ilegalitatii, imorala si oneroasa. O vad ca pe orice alta afacere, in care exista beneficii, conditii si clauze. Ca in orice afacere, unii dau faliment, altii traiesc din venitul tonetei din colt, unii au un magazin de familie cu 50 de produse, altii evolueaza a un minimarket.Deci, desi inteleg perfect ce spui tu, nu reusesc sa rezonez cu mesajul tau. Fara suparare !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Ma bucur ca nu te-ai suparat pisigri, [si oricum, nu am scris niciodata ilegal, nu..] dar acum, chiar mi-ai dat idee de "afacere", sa imi dati fiecare cate 1 leu pt comment la postarile mele, si apoi tot eu sa primesc 1 leu din comenturile primite de voi, de la altii, la postarile voastre ce erau commenturi la postarile mele :)).

ce ziceti, va bagati? Si culmea, e si gratis si nici nu va ia prea mult timp.. :)))

Pisigri, doar glumeam. Mie chiar imi esti simpatica.





Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

NOVUS, e ok, ca si pe MADA si pe alte fete va stiu si va simt alaturi fara cuvinte mestesugite. Iti garantez ca indiferent ca acum nu iti mai doresti un copil, daca s-ar intampla sa il ai l-ai iubi instant.
Uneori noua oamenilor ne place sa nealintam cu intrebari. Stiti cat de instant raspund acum la intrebarile cu "daca as mai putea iubi", "daca ar putea-o egala pe Ana", daca si cu parca. DA DA DA Din pacate uneori trebuie sa invatam the hard way. poate asta e lectia, nu stiu

Si mie imi pare rau sa aud de pierderi de la mai multe fete.

Din ciclul mama: m-am purtat urat cu ea, recunosc, pt ca nu am putut accepta modul ei de comportament. Imi pare rau ca am facut-o sa sufere, mai ales pt ca am realizat ca pur si simplu nu poate mai mult si de aceea nici nu o sa ii mai cer. O sa accept pur si simplu ceea ce poate sa imi ofere, pt ca stiu ca nu o face cu buna stiinta, ci cu cele mai bune intentii. Cum am ajuns la concluzia asta: dupa ce am avut o discutie in care i-am spus ca sufar, ca nu pot sterge instant cu buretele, ca doare f rau si ea mi-a spus ca da, da trebuie sa vad partea plina, sa ma bucur de Ana si altele de gen, ma suna sa imi spuna ca a ajuns acasa si ma intreaba ce facem. Eu i-am raspuns cu toata sinceritatea "plangem", pt ca efectiv asta faceam amandoi. Ea a crezut ca doar eu, dar cand a inteles ca si Pisi ma intreaba "de ce, s-a intamplat ceva?". Probabil ca mamele noastre au alte conceptii, nu stiu, este peste capacitatea mea de intelegere, asa ca incerc sa accept.

Inca o data va multumesc

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pisik, eu cred ca mama ta a vrut sa intrebe: SPER ca nu s-a intamplat SI altceva grav...

Si da, oricat de prietene si tinere pot fi mamele, ele niciodata "nu uita" sa gandeasca ca o mama.

Dar, asta este cursul vietii, cate nedreptati, umilinte si jigniri primesc eu de la vero.. , si poate, cate om fi facut si noi parintilor.... dar si ei bunicilor..



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput