Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Talida multa sanatate.
Noi inca ne tinem bine, chiar daca in week-end sotul a fost bocna de racit. Conjunctivita, viroza respiratorie, amigdalita . Pe ceea mare am trimis-o la soacra, iar eu si Luca am incercat sa stam cat mai departe de el. Pana acum totul e in regula, speram sa nu ne ajunga.
Legat de propolis mie medicul de familie mi-a dat in timpul sarcini propolis cu vitamina C. Citisem, candva, ca nu e ok la bebe daca alaptezi, dar am uitat , si cum eu ii dau Paulei dimineata, cand simt ca ma deranjeaza gatul pun si la mine 5 picaturi.
Intrebarea mea: daca Luca nu a avut pana acum probleme(scaune moi, urticare, alte semne de alergie) pot sa iau in continuare sau ma opresc? Ca si sambata cu raceala sotului am luat si eu cateva pliculete de Propolis C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anda82
Fetelor cu ce combinati voi dovleacul placintar(si sub ce forma copt, fiert)?

toate fetele




Eu il dau copt+ mar sau para sau banana.Ieri i-am dat dovleac+mar+para si a avut mare succes!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




de care dovleac??de ala portocaliu??
Ramona nisi al meu nu vrea sa pape legume..fructele le adora dar cand ajungem la legume..asta e trebuie sa avem rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Crudiutalida multa sanatate..eu inca sunt racita .gripata..am luat paracetamol,ceai cu lamaie hemeogene 9,ceai de ceapa,azi am fost la doctor si am depunere pe amigdale ..mi a dat Decasept..cam atat ai voie daca alaptezi( poate mai sunt si altele eu iti spun doar ce am luat eu)multa sanatate si sa de a Dumnezeu sa nu se molipseasca si bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Am fost azi si cu Ianis la doc..nu are rosu in gat .Mi a zis sa i adm Vibrocil picaturi..sa i curat nasucu de 4 ori pe zi si aerosoli cu ser fiz..i am explicat ca mi plange la aerosoli si atunci mi a zis ca mai bn sa nu ii mai fac decat sa il chinui pe el ca oricum nu are nimic grav
Cam atat..pe mine ma doare gatu si tusesc in rest mi au trecut frisoanele si febra si sunt muult mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Buna seara!

Multumim, Laura!

Noi azi am papat prima oara para...i-a placut. ii mai dau si maine 2-3 lingurite si dupa aia i-o dau in combinatie. eu asa am hotarat sa mergem. Cand introduc fruct nou merg 2 zile cu el singur, cu 2-3 lingurite, daca e ok a 3-a zi il combin. Am remarcat ca marul nu ii place dc e mai uscat, ii place sa i-l fac mai lung, cu zeama de la steamer, mai ales in amestec cu banana. Pe la 7 luni o sa incep cu legumele... O sa inebuneasca pediatra mea




Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Oana, eu le fac la cuptor fructele, de fapt doar azi am incercat sa i fac mar copt si l am tinut 15 minute si a iesit tareeeeeeeee!!!!
Tu cat timp tii para si marul la cuptor? Daca le faci la steamer, e mai rapid?
Bafta multa in diversificarea asta!!! Vorba cui a zis o: inainte de a incepe era atat de simplu!!! Nu va grabiti fetelor!!! Ca mai mare e bataia de cap!!!
Mie efectiv imi vine s o tin doar la tzate pana la un an si cu asta basta!! Ramona, ne luam de o aripa amandoua!!!
Si vorba ta, altele dintre noi deja dati carne si multa papa, si eu si Ramona ne chinuim aici pe baricade!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anda82
Fetelor cu ce combinati voi dovleacul placintar(si sub ce forma copt, fiert)?

toate fetele




Eu il dau copt+ mar sau para sau banana.Ieri i-am dat dovleac+mar+para si a avut mare succes!




de care dovleac??de ala portocaliu??
Ramona nisi al meu nu vrea sa pape legume..fructele le adora dar cand ajungem la legume..asta e trebuie sa avem rabdare

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)

Nu!Uite aici cum arata! http://www.google.ca/search?hl=en&q=butter+squash&rlz=1R2ACAW_en&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1376&bih=625&pdl=3000&wrapid=tljp1327608461048024&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=mbIhT6K8POTq0gHZmPnWCA

E mult mmai dulce si mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Am fost azi si cu Ianis la doc..nu are rosu in gat .Mi a zis sa i adm Vibrocil picaturi..sa i curat nasucu de 4 ori pe zi si aerosoli cu ser fiz..i am explicat ca mi plange la aerosoli si atunci mi a zis ca mai bn sa nu ii mai fac decat sa il chinui pe el ca oricum nu are nimic grav
Cam atat..pe mine ma doare gatu si tusesc in rest mi au trecut frisoanele si febra si sunt muult mai bine

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Sanatate multa la amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Talida multa sanatate.
Noi inca ne tinem bine, chiar daca in week-end sotul a fost bocna de racit. Conjunctivita, viroza respiratorie, amigdalita . Pe ceea mare am trimis-o la soacra, iar eu si Luca am incercat sa stam cat mai departe de el. Pana acum totul e in regula, speram sa nu ne ajunga.
Legat de propolis mie medicul de familie mi-a dat in timpul sarcini propolis cu vitamina C. Citisem, candva, ca nu e ok la bebe daca alaptezi, dar am uitat , si cum eu ii dau Paulei dimineata, cand simt ca ma deranjeaza gatul pun si la mine 5 picaturi.
Intrebarea mea: daca Luca nu a avut pana acum probleme(scaune moi, urticare, alte semne de alergie) pot sa iau in continuare sau ma opresc? Ca si sambata cu raceala sotului am luat si eu cateva pliculete de Propolis C.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Sanatate multa sotului si sper sa va fereasca pe voi
Nu stiu daca propolisul face rau sau nu,sorry!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Buna seara!

Multumim, Laura!

Noi azi am papat prima oara para...i-a placut. ii mai dau si maine 2-3 lingurite si dupa aia i-o dau in combinatie. eu asa am hotarat sa mergem. Cand introduc fruct nou merg 2 zile cu el singur, cu 2-3 lingurite, daca e ok a 3-a zi il combin. Am remarcat ca marul nu ii place dc e mai uscat, ii place sa i-l fac mai lung, cu zeama de la steamer, mai ales in amestec cu banana. Pe la 7 luni o sa incep cu legumele... O sa inebuneasca pediatra mea




Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Oana, eu le fac la cuptor fructele, de fapt doar azi am incercat sa i fac mar copt si l am tinut 15 minute si a iesit tareeeeeeeee!!!!
Tu cat timp tii para si marul la cuptor? Daca le faci la steamer, e mai rapid?
Bafta multa in diversificarea asta!!! Vorba cui a zis o: inainte de a incepe era atat de simplu!!! Nu va grabiti fetelor!!! Ca mai mare e bataia de cap!!!
Mie efectiv imi vine s o tin doar la tzate pana la un an si cu asta basta!! Ramona, ne luam de o aripa amandoua!!!
Si vorba ta, altele dintre noi deja dati carne si multa papa, si eu si Ramona ne chinuim aici pe baricade!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Miha eu marul il fac la cuptor la 220-240 grade si in max 15 min este gata, atunci cand crapa coaja , si apoi il bag la blenger si il dau ori simplu, ori cu mango, piersica , caisa , si il mai amestec cateodata cu cereale mic dejun (de la nestle) spor la papica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anda82
Fetelor cu ce combinati voi dovleacul placintar(si sub ce forma copt, fiert)?

toate fetele






Eu il dau copt+ mar sau para sau banana.Ieri i-am dat dovleac+mar+para si a avut mare succes!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




de care dovleac??de ala portocaliu??
Ramona nisi al meu nu vrea sa pape legume..fructele le adora dar cand ajungem la legume..asta e trebuie sa avem rabdare

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)

Nu!Uite aici cum arata! http://www.google.ca/search?hl=en&q=butter+squash&rlz=1R2ACAW_en&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1376&bih=625&pdl=3000&wrapid=tljp1327608461048024&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=mbIhT6K8POTq0gHZmPnWCA

E mult mmai dulce si mai bun!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Loredana alt site cu dovleac nu ai gasit? Ca la asta imi . Ma duc sa dau iama in frigider


Mergi la inceput