Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

SALUTARE FETELOR!
MIHAELA multumim pt cafea!
Ce ma bucur ca subiectul de discutie propus va facut sa mai iesiti din "barlog" si sa mai postati.Scuzati-ma ca nu am intrat 2 zile dar mi-a plecat sotul la munca(2 sapt a stat acasa)si tare nasol mai e fara el,pt ca ma ajuta mult cu pitica.
Aseara am scris un dictamai mesajul,de pe tel mobil,ca mai mult de pe mobil intru ca imi e mai usor,si nu stiu ce s-a intamplat ca s-a pierdut,si asa m-am ofticat,dar asta e o sa reiau acum.

MIHAELA,am cumparat bentita fetitei de la Bandido,e un magazin de copii in centrul orasului,cred ca trebuie sa-l stii,aveau si roz si albe si crem.Vad ca esti din Stefanesti,deci stam relatv aproape una de alta;eu stau in Craiovei,aproape de Kaufland.
Legat de agitatia bebelusilor inainte de botez:sa stii ca si Sara mea a fost agitata,dar doar in ziua aia,si sincera sa fiu dupa botez a plans ceva,pt ca era agitata si pt ca saraca de ea nu ma cunostea asa aranjata si machiata, si se uita la mine in timp ce sugea,lasa buzita si o apuca plansul.A mai fost si faptul ca nu am avut lapte suficient pt ca nu am mancat,sincer nici nu am avut timp,a trebuit sa multumesc pe toata lumea si m-am neglizat pe mine,toanta rau ce sa fac,asa ca sfatul meu pt cele care inca nu ati facut botezul,aveti grija de voi si de copil,mancati bine ca oricum emotii o sa aveti cu carul si de la ele tot nu o sa aveti lapte ca atunci cand sunteti linistite.
Si eu am o problema cu caciulitele,frate nu corespund cu varsta si dupa ce le speli,intra la apa si nu mai sunt bune copilului.
Voi de unde cumparati haine pt bebe?Mie una mi se pat tare scumpe,pai cum frate sa da aproape 20 de lei pe un body,4 lei o caciulita si 15 lei pantalonasi,sincer nu stiu unde voi ajunge.
M-am dus ieri si i-am luat 3 body(de 6 luni,ca daca ii iau de 3 luni si le spal nu mai incape in ele,sau ii vin fixe)4 perechi de pantaloni,si un costumas cu totul si am dat 110,ca erau la reducere,cica.

ANITA,tu esti o norocoasa cu 3 kg ramase,tare as vrea sa fiu si eu ca tine.Deci tu nu te incadrezi la intrebarea pusa de mine.

IOANA,nici fetita mea nu prea accepta biberonul,dar am incercat mai multe tipuri de tetine si biberoane sa vad daca accepta vreunul,dar la ea e pe toane,o zi il ia o zi nu.Incearca si tu mai multe tipuri,chiar si din cele ffff ieftine ca nu se stie ce ii convine copilului.Suzeta o accepta?

ALINUTZA2bby,si eu manac la fel ca si tine,ca sparta si inanite nu aveam pofta asta de mancare.Toata lumea imi zice ca e de la alaptat foamea asta asa de mare.

EMILY, sa ti se indeplineasca toate dorintele si sa fie sanatosi copilasii.Voi cum mai sunteti?Nu ne mai povestesti nimic despre ei?Hai intra sa vb,noi suntem aici.

OOKA, desi mai tarziu,dar sper ca e bine si asa.Am vazut ca tu postezi la strugurasi,e tare frumos grupul de acolo,dar poate mai vrei sa mai postezi si pe aici,mai auzim si noi un sfat una alta.Deci te asteptam cu drag.

LUNY,din suflet tre sa-mi cer iertare.Scuza-ma te rog mult de tot si nu te supara pe mine.Imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii,a fost ziua ta pe 9 si eu nu ti-am urat nimic.

Sper totusi ca ma vei ierta si ca vei accepta urarile mele mult intarziatate.LA MULTI ANI,MULTA SANATATE,FERICIRE ALATURI DE MUF SI DE BONDAREL SI DE SOTUL TAU.SA FII IUBITA SI RASFATATE TOATA VIATA.

Acum in legatura cu slabitul sa stii ca ai dreptate Anca(LUNY),fac combinatii gresite intre aliminte si de asta ma ingras,si mananc si tot ce ingrasa,cum s-ar spune mi-o fac cu mana mea.
Tu nu erai grasa nici cand ai fost gravida asa ca nu stiu de ce zici ca tre sa te feresti sau sa slabesti,pe cand eu nu eram slaba nici inainte de a ramane insarcinata.
La tine nu pot sa uit poza aia in care sareai in piscina cu burtica din dotare,misto rau poza aia si asa te-am admirat si te admir in continuare.
Voi ce mai faceti?Ati facut botezul,ati fost la munte?

Va pup pe toate fetelor,scuze ca m-am intins atat dar parca simteam nevoia de un mesaj mai lung.
Va pup si va iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Pana diseara cand voi inta din nou,sper sa se indure cineva de noi sa ne faca capitol nou ca mie imi e frica ca daca ma apuc imi prind urechile rau si mai fac si alta.
Si poate vad si ceva pag scrise si pe acolo.Spor la vb fetele,pup la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matza2 spune:

salutare!
intre timp m-am mai documentat, m-am decis sa sar peste rotarix. raman pe cele obligatorii, pt ca nu ma simt suficient de informata/curajoasa sa nu le fac nici pe alea, chiar daca asta mi-as cam dori. discutia pe tema ce bagam de fapt in organismul copilului in afara de ceea ce scrie in prospect ar fi interminabila si probabil fara concluzie clara.

in privinta kg-lor - eu din 20 am ramas cu 3,5, avand grija cu:
- dulciuri - putine, si daca sunt macar sa fie facute de mine, si evitat e-uri
- paine mai mult dimineatza mananc
- dupa 6-7 nu mananc, chiar daca ma trezesc noaptea de cateva ori
- uneori imi iese si faza cu neamestecatul proteinelor cu carbo, dar numai uneori din pacate :D

de sala nu ma apuc deocamdata, nu cred ca face fatza corpul si la alaptat si la tras de fiare/aerobic. in schimb, am o carte de streching pe care am folosit-o cu succes si in sarcina plus mers pe jos, ca uite - vine in sfarsit primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

buna fetelor
Mihaela ...ma refeream ca matei sub nici o forma nu-mi accepta biberonul,numai sanul il vrea si ma gadam sa mai fac mici escapade si sa-l las la mama dar fara nici o sansa,suzeta nici pe aia decat daca o tin eu si daca nu o tin o scuipa....la baiatul cel mare a fost bine si cu biberonul deoarece mai iesiam si eu cate un pic la magazin sau sala dar cu matei nimic nu ma poate salva:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Buna.
La multi ani Ooka. Scuze pentru intarziere.
La multi ani Emilyjeuly.
Tot ce va doriti si multa sanatate.
Multumim pentru cafea, Mihaela.
Am vazut ca discutati despre vaccinuri. Noi am hotarat sa mergem pe schema gratuita de la stat. Pediatra noastra a zis ca este ok, asa ca nu ne-am mai batut capul sa cautam altceva.
Noi pana la botez mai avem, il facem in prima saptamana de dupa Paste, pe 21. E mai bine asa. Am zis sa nu il facem cand e frig, apoi era postul Pastelui si stiu ca nu e foarte bine sa il faci in post, asa ca a ramas atunci. Si daca era Pastele cu o saptamana mai devreme il faceam pe 15, cand facem 6 ani de la cununia civila.
Fetelor poate imi dati si mie din nou user-ul si parola de la contul de pe gmail, ca sa mai pun pozici cu flacaul meu.

34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Si eu am ales varianta gratuita de vaccinuri pt ca si pediatra si sora mea care e asistenta medicala la pediatrie mi-au recomandat-o ca fiind la fel de buna ca cea cu bani. Nu mai stiu cine intreba de progresele bebelusilor nostri,Sara mea gangureste toata ziua,tipa si incearca sa se ridice de pe perna,e o frumoasa si sper sa reusesc sa incarc cateva poze cu minunea mea sa vedeti si voi cat e de frumoasa.Va pup,o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

salutari! eu nu ma pricep sa fac un capitol nou..
black, si cine mai doreste sa invete asocieri corecte intre alimente, astfel incat sa nu faci foamea si sa mananci gustos si sanatos iti recomand 'traiesc, deci ma abtin' a nutritionistei Bilic, eu o am si pe langa explicatiile de rigoare sunt propuse variante de mancaruri ptr toate cele 3 mese. Cred ca o gasesti si pe net s-o downloadezi... de curand a mai scos o carte despre dieta, sfaturi inclusiv pt copii mofturosi,ce sa mananci in timpul si dupa sarcina etc..as vrea s-o cumpar si p-asta ar e cam scumpa, o caut pe net cand o sa am timp.. detalii pe site http://doctorbilic.ro/wp-content/uploads/Carte.pdf daca vrei, maine incerc sa-ti fac un rezumat cu cateva exemple..
arleza, draga de tine! iti multumesc pt ganduri si urari, si normal ca nu m-am suparat pe tine, Doamne fereste.. stai linistita!
tu ai dreptate ca nu-s supraponderala, dar de ingrasat, oh.. m-am ingrasat si eu in sarcina!! am dat jos in prima luna vreo 8 kg, dar mai am de dat macat 6.. ideea e ca pana la 3 luni nu fac mai nimic.. din contra.. mananc efectiv fara limite de cantitate, ingrozitor de mult, si in special dulciuri.. am noroc de metabolism bun de nu ma ingras, in ritmul in care mananc eu, ar fi fost de inteles sa pun 10 kg, ce sa slabesc?!.. dar Doamne ajuta, macar nu se misca deloc cantarul..
si eu ma lupt cu biberonul, nu-l prea accepta, de fapt, aproape deloc.. asta e, bine ca am lapte, nu e mare lucru pana la urma, mai bine asa.. Botezul, pe 17-18 martie, atunci vom merge si la munte

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Neata!Hai ca dau eu cafeaua si ceaiul in dimineata asta. Fetelor de o sapt ma doare geenunchiul stang de nu mai pot,aseara am fost la farmacie si simteam ca nu mai ajung acasa.Ma gandeam sa merg sa fac o radiografie dar azi de dimi a inceput sa ma doara si celalalt genunchi.Nu stiu ce am de ma doare,am incercat cu tot felul de creme,masaj,degeaba.Ma gandeam apoi ca o fi de la coloana ca eu am discopatie lombara,dar stiam ca trebuie sa te doara tot piciorul nu numai genunchiul. Eu am mai facut si o prostie,dupa botez la 3 noaptea cand m-am intors acasa eu cu bebe,am mers desculta prin zapada,eram si infierbantata de la dans si cand am pus picioarele jos am simtit ca mor,dar nu ma mai puteam incalta asa ca am mers din parcare pana in casa desculta prin zapada aia multa si rece.O fi si de la asta?Voi ce credeti? Nici eu nu stiu sa fac cap nou,poate stie vreo fata din cele care intra,pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matza2 spune:

salut!
arleza - si pemine ma dor genunchii, cand ma asez/ridic. de la kg-ele multe in timp scurt din sarcina, se resimt aritculatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Super, Luny, thanks!

Mergi la inceput