Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Simi, nu ai de ce sa te invinovatesti cu diversificarea la baiat, fiecare copil e in felul lui. Eu pe Vlad l-am diversificat dupa 6 luni si pana la un an jumate nu a vrut sa manance nimic inafara se tzatzi, orice combinatie as fi facut, nici macar sucuri nu voia...nimic
Mihaela, sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Eu cred ca am inceput diversificarea undeva pe la 4 luni si jumatate dar am mers ff lent...cred ca mai bine de o luna a trecut doar cu suc de mere si morcov, si asta in cantitati f mici la inceput, apoi am mers lent cu supa in care am introdus rand pe rand legume, apoi pireuri de legume, de fructe si nu mai stiu...dar clar o sa merg pe sfaturile aceleeasi pediatre ca noua ne-a prind bine asa.
De notat nu mi-am notat atunci asa ca acum nu mai tin bine minte totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

parca e un pic mai bine cu Stefi, nu mai fornaie asa
azi noapte am mai si dormit, spre deosebire de precedentele
mama se pregateste sa plece dupa botez, nu stiu ce o sa ma fac cu 3 copii si o casa de intretinut,sot mai mult plecat...
va fi interesant
trebuie sa ma descurc cumva
a inceput sa vada mai bine, are preferinte, are mama o bluza cu pisicute si ii plac ff mult, se bucura cand le vede, le studiaza
ii plac si sticlele cand le vede pe masa, se tot uita dupa ele
e f curioasa
acum cand e mama acasa, vorbesc cu ea
cand va pleca, probabil ca o sa imi tiuie urechile

maia, la cei 5 ani ai ei, trebuie sa vedem daca o dam la grupa 0 sau mai sta un an la gradi, nu stim inca ce sa face
m
Maria, in clasa a treia, a inceput cu cangurul la mate, au niste probleme de mi se incretesc neuronii
dar le descurcam noi

semnatura tot n-am vazut pe unde e de gasit la profil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Mihaela, intri la profil, apoi editare profil (bagi parola), si apoi ai in josul paginii optiuni profil si acolo apesi pe + , ti se deschide o casuta unde scrie semnatura si acolo introduci textul pe care il vrei sa-ti apara la semnatura si apoi dai Trimite datele
Sper sa reusesti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

multumesc

mamica fericita de 3 printese Maria Teodora 26dec 2001, Maia Andreea 28 nov 2006,Stefania Gabriela 20 nov 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

ce mai faceti bun de mancare fara carne?
sunt in pana de idei
incerc sa fac o placinta cu branza dulce si spanac, am mancat acum cativa ani, sper sa imi iasa

mamica fericita de 3 printese Maria Teodora 26dec 2001, Maia Andreea 28 nov 2006,Stefania Gabriela 20 nov 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Liaaaaaaaaaa.... Ma bucur tare mult pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Diversificarea ... la noi a fost cu cantect. Copilul meu era fan san si refuza orice aliment solid. Eu incepusem sa o iau cu nervii, aruncam mancare dupa mancare si ma straduiam si mai tare. Incercam tot ce functiona la alte mamici dar degeaba. Abia dupa un an a inceput sa manance si sa fie interesat de mancare. Abia dupa un an a reusit sa termine la o masa un iaurtel Humana. Acum la bebe 2 il voi lasa pe bebe sa ceara de la noi mancare :). Si nici nu am de gand sa ma stresez prea tare ca nu mananca.

Mancare fara carne. Spanac cu ochiuri; placinta de branza cu praz; salata orientala; paste integrale cu peste; budinca cu branza si stafide; ineluse de ceapa; clatite cu dovlecel si branza telemea; papanasi fierti de gris; hummus cu bastonase de morcov; sote de legume; pizza cu legume (musai cu ceapa si brocoli).

Aaaa, trebuie sa va impartasesc o reteta minunata de cinnabon. E usor de facut si sunt delicioase. http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/25717/Rolls-Cinnabon/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Salutare fetelor!Vad ca nu e activitate deloc pe aici si tare supi sunt din cauza asta ca nu mai intrati sa vb mult si frumos ca inainte.Ma uit cu jind la strugurasi,ca sunt tare vorbarete si apropiate,vorbesc despre orice si umplu paginile si capitolele imediat iar noi nici 2 capitole nu am scris.Asa ca am o mare rugaminte la voi care mai vreti sa intrati si care vreti sa discutam pe acest forum care este de fapt casuta noastra,fiti mai active,intrebati tot ce va trece prin cap,hai sa fim si noi un grup al brumareilor si craciunitelor unit,vesel,vorberet si prietenos,va rog mult.O sa deschid eu un subiect de discutie,kg acumulate in timpul sarcinii sau in timpul alaptarii,cum e cazul meu,cum le dati sau le veti da jos?Eu la final de sarcina aveam 83 de kg,dupa o luna aveam 72,dar acum mancand ca o vaca,am pus pe mine si am 76 kg si ma doare coloana de mor si durerea se lasa pe picior in jos,ma doare si genunghiul la fel de rau.Tare as vrea sa slabesc ca de la greutate am problemele astea dar nu stiu cum sa fac pt ca de mancat tre sa mananc ca altfel nu am lapte,ca am incercat sa mananc si mai putin dar nu faceam lapte suficient si nu se sarura fata,mai ales acum ca e mai mare,mananca mai mult si mai repede.Eu as vrea sa o alaptez pana la un an,dar numai sa fiu sanatoasa ca daca nu,va dati seama nu vreau sa ajung sa fac operatie de hernie de disc.Ea nu accepta nici biberonul nimic,doar titi si noaptea doarme cu mine in pat,se serveste cand vrea ea,e super dependenta de mine si eu de ea.Pt mine,mamele care au reusit sa isi culce copilasii in patut sunt niste eroine. Va pup si astept multe postari de la voi fetele mele dragi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

si eu am ramas cu multe kg dupa nastere.
tot am sperat ca voi ramane fara ele, dar se pare ca de burta nu scap.
la mine e si a treia sarcina, ma gandesc ca poate si varsta contribuie, la maria si maia pana in primavara eram slaba la loc.
acum slabe sperante...mi-am cumparat pe miniprix online haine noi pentru noile masuri, ca nu am timp de cumparaturi si nu mai incap in vechile haine
asta e, m-am resemnat
am incercat sa tin un mic regim, dar nu merge, am inceput iar sa ametesc si bebe nu se satura

mai am speranta in venirea primaverii, voi iesii mai mult din casa, voi merge-sper mai mult in parc si poate asa mai slabesc

partea nasoala e ca sunt complexata de kg in plus, ma simt urata si grasa, sotul zice ca nu e asa e, dar eu asa ma simt
asa ca nu am nici un chef de activitati nocturne, nu ca as avea timp
si asa ne certam mai des
poate timpul le va rezolva
acum e greu , ne adaptam la trei copii, dar el e 2-3 sau chiar 4 zile, mama sta cu noi
dar parca nu ne mai gasim echilibrul

mamica fericita de 3 printese Maria Teodora 26dec 2001, Maia Andreea 28 nov 2006,Stefania Gabriela 20 nov 2011

Mergi la inceput