Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

buna ziua tuturor,

Simi imi pare rau ca nu a iesit alaptatul.Bebe sa fie sanatos.

Mihaela sa sanatate fetelor! Cate picaturi de colargol ii pui micutei de cate ori pe zi?Sotul tau e medic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVERYTHING11 spune:

va pupam cu drag, dragi brumarei si craciunite!
Eu, Iulia Raisa si mami, suntem sanatoase, bine, lucru pe care v-il dorim si voua!
Ieri am facut 2 luni si avem 4,8 kilograme, am crescut 8 cm , asa ca avem 57...
Ne place somnicul cu exceptia momentelor cand ne jucam sau avem crampe...dar asta asa trebuie sa fie...nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Buna dimineata!Salutari la toti bebelusi si la mamici.
Noi v-am citit dar de scris nu...baiatu cel mare sta acasa ana trece vremea rece si va dati seama ce ocupati suntem,trebuie sa fac activitate si cu el.
Matei e bine am fost la doctor saptamana trecuta si are la 2 luni si jumatate 6.900kg si 64cm.E bine sanatos ,isi tine capusorul si cand il pun intins se burica sa se ridice in fundulet.
Va dorim multa sanatate ,ccrestere frumoasa si armonioasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

o picatura de colargol, de 2-3 ori pe zi
pt tusea fetelor, le dau acum travisil, niste bomboane din plante
bebe tot fornaie, dar nu ii mai curg mucii
am vazut de atatea ori cum mucii s-au transformat in tuse, sper sa nu fie cazul la bebe, nu stiu cum e cu bebe asa mic, fetele mari nu au racit deloc in primul an de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

la maia am fost in odisee, cu gravidute si apoi cu mamici
dar am inceput sa scriu cand deja se formasera bisericute, nu mai era loc de persoane noi
apoi bebeii au crescut, mamicile s-au intors la munca si s-a scris din ce in ce mai rar
am redescoperit acum la al treilea bebe forumul , mult timp am citit, apoi mi-am luat inima in dinti si am scris, am avut emotii cand au inceput nasterile, apoi am avut travaliul acela fals de 2 saptamani cand nu am mai putut sa citesc despre alte nasteri,apoi am nascut si am asteptat cu nerabdare sa particip la odiseea bebelusilor
peste o saptamana bebe face 3 luni, dar aici pe forum nu se mai scrie aproape deloc, s-a scris o pagina in 2 sau chiar 3 zile
ce se intampla?
v-ati mutat pe facebook?
mai sunt mamici si pe aici?
eu sunt mai timida, desi destul de foarte vorbareata,din cauza asta nu am prea scris...
oare chiar nu mai avem subiecte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Salutare la toata lumea!V-am dus dorul zilele astea cat nu am mai intrat,dar am fost ocupata cu organizarea botezului Sarei,care a avut loc pana la urma pe 11,in ciuda vremii de afara.Ne-a ajutat Dumnezeu si au ajuns toti invitatii,la botez Sara nu a plans doar f putin,dar a plans vreo juma de ora in camera restaurantului unde am stat cu ea pt ca era prea stresata si obosita dar si-a revenit ca prin minune cand am coborat cu ea in restaurant si apoi a stat cu noi acolo vreo 2 ore,cat am facut poze,au venit zanele ursitoare,a mai admirat-o lumea.A fost o frumoasa si o scumpa,abia astept sa-mi vina pozele si dvd-urile sa va arat si voua. DIANA la tine cum a fost botezul duminica? MIHAELA fetele vorbesc pe facebook e adevarat ca le e mai usor,am mai intrat si eu pe acolo dar putin.E exact cum spuneai si tu s-au format grupuri care se inteleg mai bine si acolo comunica mai bine.Mie una imi place mai mult aici pt ca dc-ul mi se pare ca este casuta noastra pe cand facebook are toata lumea.Ele comunica unde vor dar mie una nu mi se pare ok pt dau impresia ca ne-au uitat si ar fi asa de frumos sa umplem si noi pagini si capitole ca celelalte fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Si eu mi-am pus intrebarea ce se intampla cu forumul nostru? Este posibil ca o parte sa se fi mutat pe Facebook pt. ca le este mai usor sa comunice pe FB (poti sa o faci si de pe telefonul mobil nu numai de pe calculator).

Din pacate, eu nu am reusit sa prind mutarea si sa primesc parola sau invitatia pe FB. Spun din pacate, pt. ca mi-a placut foarte mult ce scriau mamicile de brumarei si craciunite. plus, ca mai aflam si eu ce se mai poarta, ce ar fi mai util sa cumperi pentru copil si cum sa te pregatesti pentru nastere.

Cred ca ar trebui sa le rugam pe mamicile de pe FB daca mai urmaresc DC sa ne invite si noi, cele mai intarziate sau mai putin instruite in de-ale Facebook-ului.

Nu cred ca nu mai exista subiecte care pot fi dezbatute. Eu cred ca totul este din cauza faptului ca fiecare bebelus se afla in diferite etape de dezvoltare iar problemele fiecarei varste sunt diferite. Unii au reusit sa treaca cu succes peste colici si piele usor atopica (in cazul meu) in timp ce altii de abia acum se confrunta cu astea sau cu alte probleme.

Apropo de probleme... Ma intreb daca mai este vreo mamica care este pe lapte praf si care se afla in fata urmatoarelor dileme-- sa trec sau nu pe diversificare si daca da de cand?

La primul baiat, am inceput sa ii dau zeama de legume, sucuri de fructe si niste cereale din primele luni, cred ca incepand din luna a patra.

Intr-o carte de crestere a copilului de Anne Bacus, s-ar parea ca trebuia sa ma apuc de dat si alte chestii in afara de LP inca din aceasta luna.

Ma intreb oare daca opinia asta mai este considerata OK (cartea este veche de vreo 10 ani - este de pe vremea primului copil) si cam ce carti de crestere a copilului sunt acum considerate de actualitate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

buna dimineata!
dragelor, cum a spus arleza, unora le este mai simplu FB-ul.. dar principalul motiv pt care au ales sa discute acolo, nu e faptul ca s-au format grupuri, ci nevoia de mai multa intimitate!.. da, multe suntem guralive si vorbim si despre alte subiecte, nu doar despre copii si aici poate citi oricine, vecini, colegi, cum au patit-o unele dintre noi.. iar asta nu e tocmai placut, ba din contra... si la fel de firesc e sa simtim comod in exprimare, nu sa-si cenzureze parerile, nu credeti?
unele dintre fete au ales sa renunte la forum de tot, altele sunt aici in continuare, si eu sunt aici, desi mai rar, timpul si cei 2 copii nu-mi permit mai mult de atat... pe fb suntem un grup care chiar activam, nu dorim sa avem spectatori care sa ne stie detalii din viata si care sa nu spuna nimic, de aceea criteriul de baza este 'activitatea'.. nu avem nimic impotriva sa va invitam, dar mai departe, tine numai de voi
cam asta e..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

simi, sa-ti raspund... nu stiu cine e tipa care a scris cartea aia, insa pediatrii buni recomanda inceperea diversificarii la 6 luni inclusiv in cazul copiilor pe formula! daca-s mai slabuti si nu ia f bine in greutate, paote pe la 5-5 luni jumate.. eu una, n-as risca sa-i dau mancare mai repede de varsta asta, ptr ca are sistemul digestiv f firav inca, nu digera decat laptele, si o grabirea a acestui proces poate crea probleme serioase pe termen lung!.. parerile sunt impartite, fiecare face cum crede ca e mai bine.. eu insa, zau ca nu inteleg graba, are o viata intreaga sa manance orice.. de aceea, eu sunt pro diversificare lenta, treptata, decat una precoce si in viteza, care nu aduce nimic bun in dezvoltarea stomacului copilului.. better safe than sorry...

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Ioana _ Iasi Felicitari pt. bebe Matei! A crescut foarte - foarte bine si cred ca este chiar cu mai bine dezvoltat fata de varsta lui!

EVERYTHING11 Nu ma pricep prea bine la fetite (am doi baieti) dar cred ca este destul de lunguta pt. varsta si sexul ei (al meu s-a nascut de 50 cm si pe la doua luni avea tot cam cat fetita ta)! Nu stiu cat doarme Iulia Raisa dar eu am avut o perioada cu bebe Felix in care nu mai reuseam sa ii dau de mancare cate mese scria in carte pt. ca dormea cate 5-6 ore!

Apropo de botez! Duminica asta a avut loc si botezul nostru adica al lui Felix Andrei! Nu au fost foarte multe persoane dar a fost frumos si asa! A nins non stop si, cu tot codul portocaliu, mie mi s-a parut ca a fost o atmosfera de basm. Cel putin asa o sa imi ramana in memorie. Nu am reusit sa fac rost de poze inca si am filmat destul de putin (mai mult in biserica). Nu prea stiu unde sa postez poze sau filmulete pt. ca nu am parola si numele de user. Daca aveti vreo idee sau vreo sugestie! O astept cu drag pt. ca eu nu prea le am pe astea cu postatul de poze! De altfel, asta este si motivul pt. care nu mi-am facut inca cont pe Facebook - mi se pare prea invaziv si cred ca permite multor persoane sa isi bage nasul in intimitatea ta si a familiei /prietenilor tai.

Oricum, pe langa ce marturii si prajituri am vazut pe la Brumarei si craciunite (nu mai stiu exact dar parca la bpaula ), noi am fost chiar modesti daca nu chiar anosti! Dar nu-i bai pt. ca nu toti sunt atat de talentati si de daruiti de Mama Natura cu diverse aptitudini!





Mergi la inceput