Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna fetele !
a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat ,nu e usor sa te imparti intre casa , sot si bb . dar acum mi-am facut timp si am intrat .
am citit tot din urma . va salut pe toate , urez bun venit fetelor noi ,
multa sanatate puiutilor bolnaviori .

noi suntem bine , tomas are 10 saptamani , papa lm , am facut vaccinul .
suntem sanatosi , suferim doar de "cangurita" , rasfat si cateodata de "mamita" . de altfel vad ca mai sunt bb pe aici la fel .
si prefer "bolile" astea decat altele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,

Si copilul meu care acum are aproape 2 luni are o dermatita atopica de toata "frumusetea". Cunoastem probleme, sora-sa de 9 ani a avut si ea doar ca el in plus este blond si e jale. Deocamdata il hidratez pielea su Trixera si dau cu spray cu apa Avene. Se amelioreaza dar nu trece. Dar crema cu cortizon nu vreau. Deocamdata, sa vedem cum evolueaza treaba. La fetita am dat cu cortizon pe pielea de pe fata si s-a subtiat...Boala grea dermatatita asta...noroc ca in general se amelioreaza cu varsta.

Altfel e bine. Mananca numai lapte de la mine, creste, doarme noaptea dar nu si ziua. Ii plac zgomotele dar ne dorim si noi cateodata sa mai traga un pui de somn peste zi. Nu e usor sa distrezi o zi inteaga un copil de 2 luni. Dar bina macar ca doarme noaptea.

Sanatate tuturor puiutilor bolnavi si pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Buna dimineata!

Apar si eu cu ceva noutati. Luni am fost si noi la medicul de familie, dupa ce toata saptamana trecuta am tot asteptat sa se indrepte putin vremea ca sa mai iesim si noi din casa.
La medicul de familie am fost doar la masuratori, dupa ce am fost si examinati un pic. Bebe Felix are acum 3 luni si 1 saptamana, 6 100 g si 63,5 cm.
Aparent, bebita sta bine. Nu foarte bine daca ma gandesc ca, desi a fost doar pe lapte praf, bebe Felix a luat doar 600 g - 700 g in timp ce, in primele doua luni cat a fost alaptat la san, bebe a luat in greutate 1 kg si respectiv 900 g, recuperand bine scaderea fiziologica.
Cam asta ar fi cu evolutia noastra in a treia luna de viata. Nu ne inscriem in randurile celor care iau foarte bine in greutate dupa ce sunt dati pe lapte praf.
Chiar si asa, ziua suntem destul de activi si de vorbareti iar in rest, dormim. Eu zic ca dormim destul de mult - noaptea ne trezim doar o data pe la 2,3 sau 4 dimineata sa mai luam un bibe de Nan 1 dupa care mai dormim pana pe la 8 sau 9 cand iar mai balotam un biberon.
Mancam cam 4 sau 5 mese de lapte praf (sunt zile in care doarme mai mult si atunci nu mai apuc sa ii dau decat 4 mese) iar portia este de 180 - 200 ml.Am avut destule zile in care ne-am oprit si la 150 sau 170 ml si asta s-a cam cunoscut.
Doamna doctor a fost destul de multumita de cum arata bebe desi eu cred ca este loc si de mai bine.
Felix este in curs de naparlire (mai are pe alocuri smoculete din parul cu care a aparut pe lume iar in restul capului are un pufisor destul de rar pt. gustul meu) si, in plus, are si o gramada de cojite galbene pe crestet si un pic pe laterale. Doctorita nu mi-a dat nimic pt. asta dar eu dau cu un pic de crema Carpicon sa le mai inmoi si sa le mai indepartez. Nu stiu daca fac bine sau nu pt. ca, din ce se vede, cojitele astea tot nu dispar de tot.
De parca asta nu ar fi destul, de ieri, are un ochisor care curge (lacrimeaza)si care prezinta unele secretii usor galbui.
Bineinteles, ca ochisorul a inceput sa faca probleme la 2 zile dupa ce am fost la doctor si nu inainte. Asta imi aminteste de primul baiat care nu facea febra decat vineri seara sau sambata ori duminica cand oricum nu mai gaseam doctori pediatri decat la urgenta.
Am vorbit insa cu doctorita despre problema asta si, s-ar parea, ca ea nu ii acorda prea mare importanta. Mi-a spus ca chestia asta este de natura virala (asta m-a cam mirat) si ca trece (nu cu apa rece ) ci cu ser fiziologic cu care cureti ochii. Am intrebat-o expres daca trebuie ceva unguent oftalmic sau picaturi (Tobrex) dar ea mi-a spus ca nu este nevoie data fiind natura virala a problemei si ca ar fi ceva excesiv sa fac tratament.
Cu toata discutia asta, eu tot sunt derutata si nu stiu ce sa fac. Adica sa stau sa dau doar cu ser fiziologic, cum mi-a zis doctorita, sau sa pun de capul meu niste picaturi? Chiar nu stiu ce sa fac...
Cam astea ar fi noutatile noastre.
Inchei aici ca m-am cam intins.
Va doresc sa aveti o zi frumoasa si sanatate pentru puiutii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

mamici ma lamurii si pe mine cum aarat dermatita seboree si cea atopica si cum v-ati dat seama ce este ca ave si noi niste bubite si nu stim ce sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Altesa dermatita lui Sofia s-a manifestat asa: au inceput ca bubite cu coaja (cam ca un cos mai mare, cand a copt...se intelege?) apoi s-a extins si s-a format pe tot obrazul o crusta mare si rosie si tare. Acelasi lucru l-a avut la fundulet. daca is numnai bubite cred ca e acneea bebelusului si trece de la sine, fara nimic.

Azi am fost la control, totul e ok, intr-adevar pe obraz are culoare mai inchisa in zona unde a avut iritatia, dar se pare ca va trece si asta. Pe fundulet e ca noua, slava cerului. Cica nu e o afectiune permanenta, dar tot tre sa fiu atenta la unele alimente cand vom face diversificarea.


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

buna ziua tuturor!

bun venit noilor mamici.

Dia ai niste fetite scumpe!

Despre noi nu am ce sa va spun...probabil ca luni voi ajunge cu Tomi sa ii fac vaccinul nu l-am facut pana acum din cauza de vreme. Nu stiucate kg are nu l-am cantarit de cand avea 3 saptamani, dar maninca bine, doarme bine...se vede cum creste cu LM. si nici botezat nu e



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

In alta ordine de idei : duminica facem botezul lui Felix.
La noi este obiceiul ca finii sa faca un cadou nasilor.
Problema mea este ca, deocamdata, nu am nicio idee de cadou iar nasii sunt niste persoane mai in varsta care aparent nu au nevoie de nimic - au tot ce le trebuie. Nu au nevoie de electrocasnice - au destule si nu le mai trebuie lenjerii de pat sau seturi de farfurii sau tacamuri.
Asa ca, daca aveti vreo idee, nu ezitati sa o faceti cunoscuta!
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Draga Dia,
Ai, intr-adevar, niste fete superbe iar baiatul meu cel mare a spus despre fata ta cea mare ca este una din cele mai frumoase fetite pe care le-a vazut.
Si eu sunt de acord cu el.
Oricum, toate fetele de la Brumarei si craciunite au niste copii foarte reusiti de care pot fi mandre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Noi nu am mai iesit din casa pt ca baietelul cel mare a facut varsat de vant. Acum asteptam sa vedem daca apare si la bebelus.

Bebe creste tot cu lm mancat haotic :)De dormit doarme noaptea, se trezeste de 2-3 ori ceea ce este minunat fata de primul baiat care se trezea de un infinit de ori

Si noi tot cu dermatita atopica si il dau cu apa de la avene si exomega si raspunde f bine. Copiii ma mostenesc pe mine ca si eu am. Am mai pus in camera lui umidificator ca acum, iarna, aerul in camera e uscat si umezeala corespunzatoare il ajuta la hidratarea pielii.

Am inceput si o cura de slabire mai light si incerc sa ma tin de ea desi abia am timp sa fac cate o mancare sa nu rabdam de foame ca pt mine trebuie sa imi fac separat.

Cam asta despre noi. Avem si poze aici http://community.webshots.com/slideshow/582223770MzEasD?mediaPosition=19

Harri Alexandru (10.09.2008) si mama lui + 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,
Nici noi nu l-am botezat pe Gabriel dar la noi este o situatie mai speciala pentru ca vrem sa facem botezul in Romania si vom veni in tara numai in august si atunci il vom si boteza.
Deocamdata incercam sa dam de cap micilor probleme: dermatita atopica, un posibil reflux gastro-esofagian, o pielectazie de supravegheat...Greu e cu copiii...dar si frumos.

Mergi la inceput