Scoala ALDO MORRO

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Dupa teoria asta, nici liceul Mihai Viteazul nu se numeste mai potrivit, nici el nu a murit tocmai in patul lui....Si exemplele pot continua cu zecile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Incearca sa-mi scrii mie un mesaj privat si iti raspund. Spune si ce te intereseaza despre scoala.


Buna seara!

Am observat ca aveti informatii si, in plus, experienta personala, daca am inteles corect, despre Scoala (si gradinita) Italiana Aldo Moro.
M-ar interesa sa stiu care sunt conditiile de inscriere atat pentru gradinita, cat si pentru scoala. Am cautat informatii pe internet dar nu au fost forte lamuritoare, asa ca as vrea sa stiu care sunt costurile si, in masura in care este posibil, detalii despre program si stitul de abordare, predare/supraveghere, atmosfera, cum sunt educatorii, profesorii.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Gradinita este super. Educatoarea este ff dedicata. Dar sunt din ce in ce mai multi copii inscrisi.
Cel mai bine pt info legate de costuri, program este sa o vizitezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Mai are cineva informatii actualizate despre aceata scoala?
Va multumesc mult.
Chiar este o altenativa de luat in calcul pentru copiii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca imi spui ce anume te intereseaza, ii raspund cu placere.

https://www.facebook.com/ScoalaItaliana

si pagina scolii: www.scuolaitalianabucarest.com/index.php" target="_blank">http://www.scuolaitalianabucarest.com/index.php

Costurile variaza intre 2500 de euro/an (programul scurt la gradinita) si 4000 de euro clasele gimnaziale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Buna Natasa,
Iti multumesc frumos pentru mesaj.
Vreau sa stiu daca se fac inscrieri pentru anul scolar 2013-2014, care sunt conditiile de admitere, cum este scoala, in general, care este curicula educationala, cati elevi sunt in clasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Se fac deja inscrieri pentru anul viitor, de altfel se fac in tot timpul anului pentru ca la noi vin si copii din strainatate atunci cand parintii se transfera cu serviciul aici si asta nu are o data fixa.
In clase sunt maxim 10-12 copii. Predarea se face in italiana, se primesc si copii care nu stiu limba, fac o perioada italiana intensiv. Programa este cea din Italia, destul de asemanatoare cu a noastra. Ca limbi straine se fac romana si engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Buna Natasa,
Ne poti spune ceva mai multe amanunte despre scoala?
Cum se adapteaza cei care nu stiu limba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Toata lumea in scoala vorbeste si romana si italiana, asa ca un copil nu se simte vreodata izolat. Cand e nevoie, explicatiile sunt bilingve. Altfel, adaptarea tine de firea fiecarui copil, dar majoritatea se adapteaza foarte usor.

Mergi la inceput