Strugurasi de Sept-Oct 2011 *25*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

andr@ ce lungan ai....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Dbunny e bine ca rezista 3 ore, a mea mananca ziua la 2 ore sau chiar o ora jumate.

Noi nici pana la momentul acesta nu avem un program clar masa-somn, totul e de-a valma. Singurul lucru cert e faptul ca se culca pe la 21.00-21.30 dupa baita si se trezeste pe la 3-4 si pe la 6-7 sa pape...in rest haos total

Ar trebui de acum sa ma straduiesc sa ii fac un program?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka.. nici noi nu avem nici un program.. daca o scot la plimbare uneori doarme 30 min uneori 3 h.. iar singurul lucru cert e ca doarme pe la 22, dupa masaj/baita .. si se trezeste la 3-5-7 dar nici asta nu e clar .. azi noaptea a manacat putin la 22 si s-a trezit la 1.30-3-5.30-7-9

program am incercat sa ii fac cat era mai mica .. insa nu ma tinea mai mult de 2 zile.. asa ca o las sa faca ce vrea si eu ma adaptez




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

mikka da, e un lungan cum zici si tu lali draguta mea da, mergem binisor, primele 3 luni a luat 950-1 kg iar luna asta 700 gr; da ii dau si lp (san vrea numai dim si seara)iar cat despre papat dr m=a pus pe ganduri:mi-a zis ca nu e prea multumita ca bb papa doar 50-70 ml la o masa si la 2 ore, ca ar trebui sa pape 150-180 la o masa , ca sa-l flamanzesc si sa-i dau la 3 ore; am facut asa dar tot nu papa mai mult si plus de asta nu rezista la 3 ore, la cel mult 2,5h vrea papic, plange de rupe voi ce ziceti, ai vostri cat papa la o masa?

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

CEA MAI FERICITA MAMICA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui andr@

mikka da, e un lungan cum zici si tu lali draguta mea da, mergem binisor, primele 3 luni a luat 950-1 kg iar luna asta 700 gr; da ii dau si lp (san vrea numai dim si seara)iar cat despre papat dr m=a pus pe ganduri:mi-a zis ca nu e prea multumita ca bb papa doar 50-70 ml la o masa si la 2 ore, ca ar trebui sa pape 150-180 la o masa , ca sa-l flamanzesc si sa-i dau la 3 ore; am facut asa dar tot nu papa mai mult si plus de asta nu rezista la 3 ore, la cel mult 2,5h vrea papic, plange de rupe voi ce ziceti, ai vostri cat papa la o masa?

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

CEA MAI FERICITA MAMICA!!



A mea nu stiu cat papa, o cantaresc rar si ii dau numai san. Eu una sunt dintre oamenii care mananca putin la o masa si des,daca asa ii e stomacul copilului de ce l-ai forta? De ce se chinuie oamenii asia sa ne bage copiii intr-un tipar oare? A luat foarte bine in greutate. Nu stiu ce sa zic cu productia de laptic. Te-ai intors la serviciu?


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

...intr-adevar. Mi-a raspuns cineva de la o fundatie la email si mi-a confirmat ca nu pot dona...
Pentru ca am o grupa de sange care se gaseste mai rar (AII neg) o sa donez sange dupa un an pentru a ajuta pe cei in suferinta. Pana atunci, ma rog sa fie bine.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Buna dimi la toata lumea

Dbunny, nici picea mea nu se intoarce, doar incearca sa se ridice cand e culcata pe spate. Au ele timp stai linistita
Eu am numarat ieri si avem vreo 4-5 mese maxim... sper k e ok asa putine. Eu in esenta ma ghidez dupa ea. Vad ca e ok asa k nu imi fac griji.

Jade, intr-adevar e super ok farmacia. Eu am comandat de 2 ori, am platit transportul si tot am iesit mai ieftin decat sa cumpar din farmaciile din IAsi :)

Oana si noi cica seboreica am avut. Oricum ce a fost am tratat atunci cu regim hipoalergen, crema atoderm de la bioderma (cu parabeni :(((, deci nu recomand) si 10 zile de calciu.

Nu Mikka, nu tb sa ii faci program. Cand se inroleaza in armata o sa ii faca acolo program :))) glumesc. Eu cred k trebuie sa ii facem cat de cat un program cand tb sa mearga la cresa... pana atunci free will
Super coverul :*

Andra, felicitari pentru botez si bine ai revenit !!1

Klau, sanatate tatalui tau

OMG, Lali ce oameni... no comment



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Neatza si de la noi.
un link cu vitaminele si suplimentele pt bebe http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamins.html

Andra, nu te mai lua dupa medici care iti spun sa iti flamanzesti copilul. Poate avea implicatii negative mai periculoase decat faptul ca mananca des si putin.
Lali ce "neoameni"
Klau, cu donatul e cam dificil in perioada asta, si chiar si daca nu ai alapta sunt anumite limite in care trebuie sa te incadrezi: tensiune, sange - hemoglobina, istoric boli, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata !

Lena ...mersic pentru reteta. I owe you one ;) Scumpa, ce cantitate de biscuiti ti-a iesit din portia asta? Adica, e suficienta asa pentru niste mari mancatori de dulciuri sau tre portie dubla?

Mikka....draguta de tine...unde scriu frumos mami? Ca uneori ma recitesc si gasesc mereu greseli de exprimare...sau cate o idee inceputa , dar parca lasata asa in aer...Aseara dupa ce am postat mesajul, mi-am dat seama ca am scris ditamai autostrada......Asa-mi tre daca intru rar...

*Legat de traditia islamica , intr-adevar cand bebelusul implinea 7 zile de la nastere, se radea in cap (asta se facea pe considerentul ca primul par oricum cade, astfel ajutau sa zicem, intr-un fel cresterea parului "bun" mai repede , mai sanatos si mai des), parul rezultat se cantarea si la baietei contravaloarea lui in argint si la fete in aur, se dadea la saraci.Si, in plus, se mai sacrificau 2 berbecuti pentru baietei si unul pentru fetite, carnea acestora se dadea ca milostenie sau se invitau oamenii la masa, iar la baietei se facea si "taierea imprejur"(circumcizia).Cred ca m-am facut inteleasa...

Noi nu am facut niciunul dintre aceste lucruri, desi ne-am dorit, dar medicii si imamul ne-au recomandat sa amanam pana mai creste copilul, la noi fiind si gradul de prematuritate si malformatia congenitala. In schimb , am invitat pe rand ceva prieteni si frati musulmani la noi la masa sau , pur si simplu in vizita la un ceai si un fursec...pentru a nu trece nemarcata nasterea unui nou membru al comunitatii.
Seidana , cred ca Bunny te-a confundat cu mine, ca eu ziceam de 3-4 mese in 24 ore....Asta ni se intampla noua....


Anca...la asta ma gandeam si eu, ca bb a inceput sa devina receptiv cam la toti stimulii externi, vizuali sau tactili sau auditivi. Cel mai rau e cand vine taica-sau si il mangaie pe cap in timp ce mananca....pot sa-mi iau adio de la o masa linistita din acel moment. Incepem razboiul la propriu.

Andra ai un nazdravan de baietel. Dragul de el ..

Klau, sa dea DD sa fie bine cu tatal tau si sa se gaseasca altcineva cu aceeasi grupa de sange capabil sa doneze....Doamne ajuta!

Ionela , cum a fost la intalnire? Ca parca aseara trebuia sa mergi? Sau mai erau doar 2 ore pana expira termenul in care trebuia sa confirmi sau nu prezenta?

Oana, nu trebuie sa te simti vinovata. Nu cred ca exista vreun bb care sa nu se fi inecat macar o data cu saliva sau altceva...Asa ca stai linistita si fi fericita cu minunea de langa tine. Recunosc ca si eu am trecut prin acest sentiment...dar mai tare era un sentiment de neputinta...cand refluxul la noi era foarte des si violent, de imi era teama la fiecare masa sa ii bag bibe in gura copilului....parca ma trimiteai la spanzuratoare cand venea ora de masa...pentru ca stiam ce urmeaza....( curaj gaina...)

Zubi simt nevoia sa te si sa te tare tare.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

ziua buna fetelor.eram sa zic buyna dimineata

Jade si cum se amesteca ingredientele?Vreau si eu sa fac.mi-ati facut pofta


Off, offf am vazut la Anastasia ca are niste pete maronii la ceafa.ce o fi si asta? s-o fi iritat de la aparatul de tuns?saptamana viitoare merg la dermatolog.


andra 78 cm?[w][w]



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Buna dimineata !

Lena ...mersic pentru reteta. I owe you one ;) Scumpa, ce cantitate de biscuiti ti-a iesit din portia asta? Adica, e suficienta asa pentru niste mari mancatori de dulciuri sau tre portie dubla?



Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011




Eu as face chiar portie tripla. Ies 24 bilute cam cat rafaello :)

Mergi la inceput