Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

eu am copilul ala ....refuza laptele categoric , numai la miros face urat.
o mai pacalesc cu cereale cu lapte dar date cu lingurita.
asteptam rezultatul la testul de intoleranta la lactoza.
faza este ca i-am dat si fara lactoza si rezultatul a fost acelasi , NUUUUU LAPTE .[/font=Comic Sans MS][/size=3][/purple]




Arianna nu bea deloc, deloc? Mai are si alte simptome care te-au facut sa-i faci testul? Varsaturi & co?

Ca Andra mai bea dar cantitati foarte mici. La noi nu cred sa fie vorba de intoleranta pentru ca se manifesta altfel.

Cand primiti rezultatele?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Crisspy eu cautam ceva pe biomarkt si am vazut laptele de capra, mi s-a parut foarte scump si am dat pe google sa vad daca asa e peste tot. Am fost socata sa vad ca e diferenta de 20 de lei. Eu nu o sa comand de acolo, din pacate, pentru ca nu-mi plac tranzactiile cu cardul pe internet si comand doar daca pot plati ramburs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Crisspy .....

nu bea deloc deloc, daca ma apropi cu biberonul de gura ei ma stie tot blocul .
problemele au cam inceput de la 3 luni , o durea burtica ,dar am zis k sunt colici ,am tot mers pe sab simplex care ii ameliorau durerile .
am schimbat si lapticul de nu stiu cate ori , am facut si echo la burtica nu are nimic.
simptomele ei sunt parturile ffff multe ,numai cand simte mirosul de lapte din biberon incepe sa traga part.
doar cu cereale mai bea lapte (dar nu pot spune ca bea ,pt ca i le fac de consistenta unei budinci din 150 ml lapte ) ....am incercat sa ii dau de 2 ori pe zi ,dimineata si seara. ....dar nu vrea mereu.
daca i le fac prea apoase nu le vrea .

rezultatul il am sapt viitoare la sfarsit.
si i=am mai facut si coprocitograma ( care a iesit ok ) si coprocultura ..la asta a iesit ca s-au dezvoltat colonii de bacil E.coli enteropatogen (identificate prin aglutinare pe lama).
luam tratament si repetem peste 5 zile.


la voi cum se manifesta si ce inseamna cantitati mici ?
ea mai bea pana acum 3 sapt noaptea 120 ml ,dar de atunci nici nu se mai trezeste noaptea....deci pauza lapte.





Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Fetele ne-am intors si noi de la dr, dupa consultatie a zis ca n-avem nici un motiv sa amanam vaccinul pt ca la plamani nu se aude nimic, rosu in gat nu are, temperature e ok.....doar pt mucisori nu e cazul.
Am discutat si despre diversificare si in mare avem cam aceleasi pareri.
Cat despre parametrii........69 cm. si 9,985 kg
In conditiile in care nu vrea mancarea solida si laptic bea intrepi 120 si 150 ml.
Dar ea s-a nascut de 4,500 kg si 54 cm.
Va pup si merg sa-i pun un supozitor cu paracetamol preventiv si comprese cu apa rece pe locurile cu intepaturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M
nu bea deloc deloc, daca ma apropi cu biberonul de gura ei ma stie tot blocul .
problemele au cam inceput de la 3 luni , o durea burtica ,dar am zis k sunt colici ,am tot mers pe sab simplex care ii ameliorau durerile .
am schimbat si lapticul de nu stiu cate ori , am facut si echo la burtica nu are nimic.
simptomele ei sunt parturile ffff multe ,numai cand simte mirosul de lapte din biberon incepe sa traga part.
doar cu cereale mai bea lapte (dar nu pot spune ca bea ,pt ca i le fac de consistenta unei budinci din 150 ml lapte ) ....am incercat sa ii dau de 2 ori pe zi ,dimineata si seara. ....dar nu vrea mereu.
daca i le fac prea apoase nu le vrea .

rezultatul il am sapt viitoare la sfarsit.
si i=am mai facut si coprocitograma ( care a iesit ok ) si coprocultura ..la asta a iesit ca s-au dezvoltat colonii de bacil E.coli enteropatogen (identificate prin aglutinare pe lama).
luam tratament si repetem peste 5 zile.


la voi cum se manifesta si ce inseamna cantitati mici ?
ea mai bea pana acum 3 sapt noaptea 120 ml ,dar de atunci nici nu se mai trezeste noaptea....deci pauza lapte.



La noi se manifesta cu urlete in 90% din cazuri la inceputul mesei dupa care daca ii e foame incepe sa manance. Daca nu vrea continua cu urletele pana luam biberonul.

Cantitatile pe care le mananca sunt intre 30 - 90ml la masa. Acum vreo 2 saptamani ajunsese si ea la o masa de 120ml dar asta noaptea cand era linistita. Acum cand mananca 90ml dam petrecere. Si asta la interval de 3-4 ore.

Ca daca manca des si putin nu ziceam nimic.

Bafta la analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

da Miha, tu esti suceveanca mea......te asteeeept

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Fetele ne-am intors si noi de la dr, dupa consultatie a zis ca n-avem nici un motiv sa amanam vaccinul pt ca la plamani nu se aude nimic, rosu in gat nu are, temperature e ok.....doar pt mucisori nu e cazul.
Am discutat si despre diversificare si in mare avem cam aceleasi pareri.
Cat despre parametrii........69 cm. si 9,985 kg
In conditiile in care nu vrea mancarea solida si laptic bea intrepi 120 si 150 ml.
Dar ea s-a nascut de 4,500 kg si 54 cm.
Va pup si merg sa-i pun un supozitor cu paracetamol preventiv si comprese cu apa rece pe locurile cu intepaturi.


Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani






wow, aproape 10 kile! Felicitari!
Eu nu le-am dat niciodata paracetamol dupa vaccin, nu inteleg cum se poate da preventiv, desi doctorita mi-a zis de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

E bine ca bea si atat .
si arianna a baut ff putin lapte fata de alti copii(ma refer la cantitatea de la o masa , nu depasea 90 ml).

mancarica solida ii dai ?

Multumim ...Doamne ajuta sa fie bine .




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Azi si maine sunt singura cu picii, si am inceput prost, Filip n-a vrut sa adoarma, incerc de la 10 sa-l culc, si abia adineauri a adormit, fara san, in urlete. Cred ca pe noi ne paste tura doi de dintisori, iar a inceput sa muste.
Evei i-am facut ieri un uxsudat faringian, tot are o amigdala umflata, fara alte simptome.

Mie nu mi se pare relevant sa comparam copiii, fiindca au gene diferite. Mi se pare normal ca ai mei sa fie mai voinicei, si noi suntem cu constitutie atletica. Asta ii spuneam mereu unei mamici care a nascut inaintea mea o fetita. A ei e micuta si slabuta, are 14 kile, fii-mea are 18, dar si ei sunt de talie mai mica.
Si nici cat a luat de la nastere nu mi se pare relevant, daca s-a nascut cu 2.500kg, iar mama are 1.55 si 44 de kile, nici copilul nu va creste in ritm accelerat, isi va respecta tiparul genetic.
Apropo, ca eu am avut 2.700kg la nastere si sunt ditamai fata:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

adra, ai dreptate cu parametrii...fiecare cu categoria sa....

pupici.

Mergi la inceput