O parere,va rog!

O parere,va rog! | Autor: andru_mami

Link direct la acest mesaj

buna!
am si eu o nelamurire cu privire la imbracamintea copilului in casa;
am un bebe de 2 luni si nu stiu daca sa il tin cu caciulita pe cap sau nu;pana acum i-am pus o caciulita subtire,temperatura din casa variind intre 22-25 de grade;dar am vaut ca sunt multe mamici si doctori chiar care interzic purtarea caciulitei in casa;
va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta asta
multumesc ptr raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna Andru,sa iti traiasca puiul,sa creasca mare si sanantos!
Eu am doi copilasi,unul de 2 ani si un pic si unul de 5 luni. Nici unul dintre ei nu au purtat sau poarta caciulita la 22-25 de grade. Le-am pus numai cand au fost sub 10 grade,chiar si afara.
De ce ii pui caciulita? De teama de ce?


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Nici ai mei nu au purtat caciulita. Singurul moment in care purtau era dupa baita in cazul in care nu le uscam parul cu foenul, iar atunci le tineam cateva ore pana la urmatoarea masa...si doar in primele luni de viata.
Daca il ti cu caciulita, parerea mea este ca ii creezi o sensibilitate. Daca in casa la 22-25 de grade ii pui caciulita, cand iesi afara la O grd ce-i mai pui?
Pediatrul te-a sfatuit f bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

multumesc mult de raspuns fetelor
nu stiu de ce am ramas cu ideea asta sa ii pun caciulita,l-am tinut in spital cat am stat internati cu caciulita si pe urma i-am pus si acasa cu toate ca temperatura de acasa este mult mai placuta decat ce era in spital;
de azi am renuntat insa,gata,am zis fara caciulita,ca daca eu stau cu capul descoperit,lui de ce sa il acopar?
mi-a zis o d-na dr. neurolog ca si la 17 grade pot sa il tin cu capul descoperit,dar eu cu pasaricile mele...,nu si nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

Lali Mete sa iti traiasca puiutii si sa va bucurati de ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Nici eu nu ii pun caciulita decat afara , daca e frig. Are 6 luni si nu i-am pus deloc nici cand era abia nascut ca era vara si era f cald.Mi se pare cam cald 25 de grade, eu cred ca 21 , 22 e cel mai bine , al meu daca se fac 23 de grade deja transpira pe capusor si nici nu doarme bine , se foieste . Parerea mea , nu te supara . sa iti traiasca puiul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

Roberta multumim,asemenea si voua,sa va traiasca si sa fie sanatos!
nu-i suparare,doamne fereste,ca doar de asta am scris;
orice parere e bine venita

Mergi la inceput