CIC se considera vechime in munca?

CIC se considera vechime in munca? | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Am fost in CIC in perioada martie 2009 - septembrie 2010.
In Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 scrie:
"(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."
As dori sa stiu daca se aplica numai dupa intrarea in vigoare a ordonanentei sau si retroactiv.


Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Numai de la data intrarii in vigoare. Niciodata nu se aplica retroactiv nimic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Dar mi se pare o mare tampenie, desi eu cam banuiam ca asa e. Pacat...

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Ti se considera vechime in munca.
Eu am fost in CIC in 2006-2008 si 2009-2011 si amndoua concediile imi sunt calculate vechime in munca .
Anul acesta m-am intors la munca in septembrie si chiar am trecut la alta grila de salarizare datorita faptului ca am depasit 10 ani munciti 6 la servici + 4 CIC ( mentionez ca muncesc in sistemult de stat )
CIC e specificat in lege ca fiind vechime in munca si inainte de 2011, cel putin la mine asa mi s-au calculat amandoua perioadele.
O seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

aceasta ordonanta puncteaza indeosebi vechimea in specialitate din perioada CIC-ului, caci cea in munca era in vigoare demult

Mergi la inceput