Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor!

Va pup fete dragi

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png



Cred ca de la nume li se trage ca asa e si Luca al meu. Bravo pentru masuratori. A mancat cu folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor!

Va pup fete dragi




Super! Si daca si Luca e asa zambaret ca Emma, sa vezi ce bine se vor intelege. Ce conteaza ca ea e un pic mai batrana!

Andy, mami de Andrei si de Emma

Un pic asa nici nu se vede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Bravo bebe Luca pt masuratorisi pt vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor!

Va pup fete dragi



Cred ca de la nume li se trage ca asa e si Luca al meu. Bravo pentru masuratori. A mancat cu folos

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Probabil ca numele are o influenta!Mihaela ,al tau LUCA tot asa ranjit este????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Bravo bebe Luca pt masuratorisi pt vaccin

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)

Multumim!
Voi cum mai sunte-ti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui v_florina
............

Intrebare: cat de mult socializeaza bebelusii vostri? Adica cat de mult ii duceti in vizite sa vada locuri noi/ fete noi?
Stefan ne vede pe mine si pe Razvan toata ziua. Pe bunici cand catadicsesc sa vina pe aici, si cand ma duc eu acolo (o data pe saptamana). Musafiri cand mai vin, insa noi nu prea mergem in vizite deocamdata (motivul ar fi ca alaptez si nu stiu cum ar fi acolo unde 0merg).




Ziua buna dragi mamici!

Nici Tudor nu prea socializeaza ca nu avem cu cine. Doar o familie de vecini f simpatici, la care ne ducem cam de doua ori pe saptamana si il mai tin in brate, ii mai vorbesc. Nici afara nu avem cu cine, mai ales acum ca sunt zile mohorate, cu ger si uneri ploaie.





Va asteptam la noi


Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)



Venim, venim! Numar zilele pana ajung acasa, abia asteptam sa fim printre cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor!

Va pup fete dragi

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png



O, dar ce lung si bine proportionat este Luca! Bravo mami, faci treaba buna! Il pupam si noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Salutare mamici si pitici!

Azi am avut si noi prima tentativa de a manca ceva. Am incercat cu avocado pasat bine. A fost un compelt fiasco! S-a strambat, l-a dat afara, s-a contorsionat! Nici macar o inghititura nu a luat!
Acum eu am vazut ca avocado se recomanda pt inceput, dar poate combinat cu ceva?
Parca nu i-as pune banana pt ca e dulce si mi-e ca se obisnuieste cu gustul de dulce. Cu orez iarasi nu mi se pare ok pt ca si constipa (el face doar o data pe zi acum) si il si ingrasa - desi nu e chiar slabut. I-as pune para - stiu ca nu e alergic la pere pt ca a supt din saculet si nu a avut nimic.
Grea treaba diversificarea asta, acum ma simt blocata si fara idei.
M-a luat complet prin surprindere refuzul, eu ma asteptam sa ii placa pt ca lapte mananca si cand eram noi inbucatarie parea sa pofteasca
Voi cu ce-ati mai inceput?





eu am luat-o cu "reteta" clasica, sa spun asa.
deci: suc de morcov (crud) cate va zile, apoi morcov fiert, apoi patrunjel, pastarnac (nu prea i-a placut, l-am scos), telina, cartof, cartof dulce, brocoli. in a 5-a zi am inceput sa ii pun ulei de masline (de fapt eu folosesc de struguri) inainte de a-i servii piureul (deci dupa pasare), 5 picaturi, apoi 10, apoi 15 si ne-am oprit la 20 de picaturi pe zi in fiecare zi. dupa vreo 2 saptamani am introdus carnita de pui si curcan - 30-50gr/zi, in fiecare zi.
dupa ce am inlocuit masa de pranz am inceput cu cea de dimineata. suc de mar, mar ras apoi, apoi para si de ieri am inceput sa ii dau piersica de la borcanel. vreau sa ii introduc si cereala in masa de dimineata, probabil ii voi lua organix, am auzit numai de bine.
cred ca voi mai astepta inca vreo 2-3 sapt cu masa de la 5, doar pt ca sunt in lipsa totala de idei
a! vroiam sa mai zic ca si alex a avut tendinta sa refuze, dar doar pt ca nu erau suficient de "lichide" piureurile. adica eu le faceam destul de grosute in primele zile, apoi cand i le-am facut mai moi le-a acceptat fara probleme. acum le manaca cum se nimereste. mai are si el zile cand nu vrea sa pape (azi dimineata era atat de obosit - s-a trezit pe la 6.40 si nu a mai vrut sa doarma - incat nu a vrut sa pape deloc. i-am dat lapte si a adormit TUN ) nu ma agit pt refuzurile ocazionale, ii dau lapte si mai incerc si maine.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Merci pt detalii Laura!

Eu stazi i-am amestecat avocado cu banana si LM. A papat ceva, macar nu a mai rejectat cum a facut-o ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Multumesc fetele pt raspunsuri

Krissy distractie placuta la party
Ianis nu sta deloc la aerosoli..plange de cand incep pana termincum sa l fac sa nu mai plangatot ragusit e si i am facut deja de 2 ori..mai am maine si joi treb sa merg la doc

Fetele care dati Ca la bebe ..ce fel de CA administrati?

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Noua ne-a dat Dr Ca Braun sunt in niste fiole de plastic cate 10 ml. Treb sa ii dau primele 10 zile din luna cate 5 ml pe zi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Bravo bebe Luca pt masuratorisi pt vaccin



Multumim!
Voi cum mai sunte-ti?

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Lui Ianis parca ia mai trecut un pic din raguseala..joi mergem din nou la orl ist sa vedem daca e bine si daca ne da ok pt vaccin

Mergi la inceput