Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Am fost si eu ieri la gradi sa iau pulsul...:)
Precizez ca suntem admisi cu dosar depus cand trebuie la program prelungit.
Mi s-a dat o fisa medicala de completat de catre medicul de fam. unde mai scrie ca sa facem coproparazitologicul, exudatul si idr-ul.Ne-am mai dat o foita de completat noi ca parinti pt.cabinetul medical daca suntem de acord sa i se administreze la nevoie medicamente si sa declaram ce boli a a avut/ facut sau daca este bolnav sau alergic la ceva si treb. sa mai aducem avizul epidemiologic. Cam atat probabil cand va incepe efectv gradinita doamna educatoare o sa ne spuna ce si cum.Noi incepem la grupa mica .Mi-au zis sa sun sau sa dau o fuga acolo sa intreb exact daca grupele de prelungit incep pe 3 sau pe 10 .In principiu ramasese pt. 3...eram hotarata sa-l duc dar daca ziceti ca se fac comasari...etc...nu m-as complica si asa la inceput toti plang care-n cotro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Androix,si noi ne-am inscris frumos cu dosar/cerere/in perioada stabilita de lege, in niciun caz pe vorbele directoarei!! In primavara s-au afisat 3 (trei) randuri de liste "finale" , asa ca pt informatii mi s-a dat un nr de telefon (fix gradinita/mobil directoare, caci ea se ocupa de inscrieri). In mai, copilul aparea pe lista finala, telefonic mi s-a confrimat acelasi lucru. La cealalta gradinita azi inca nu era afisata nicio lista finala, chit ca in mai era... Eu despre asta vorbesc: ca stii in primavara una si in toamna este alta.

Si da, pt ca la orice informatie solicitata (analize necesare, perioada lor, rechizite, preturi, fisa medicale etc. etc) mi se raspundea cu "veniti de la 1 septembrie, momentan nu stim nimic " prefer sa aranjez si eu ploile copilului meu. Crezi ca alti parinti nu si le-au aranjat deja pe spinarea copilului meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ma rog, fa ce doresti. Eu n-am auzit de inscriere serioasa, cu acte in regula care apoi in toamna sa fie data peste cap. Ce dracu, ca nu suntem in triunghiul bermudelor, uite-o, nu e! Dupa inscrierile alea, listele care or fi ele, ale directoarei, de pe usa, din calculator, trebuie sa ajunga la inspectorat, directoarea aia nu e pe mosia ei. Dupa perioada de inscrieri da raportul mai sus, cati copii a inscris, cate locuri are nevoie, ce personal, mai mult decat atat: da lista nominala cu copiii inscrisi. Nu e chiar asa. Ori te sperii degeaba, ori asa ceva nu exista.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

O sa dau si eu o fuga la gradinita. Sper sa nu fie si la noi asemenea probleme. Oricum, eu am inscris-o la o singura gradinita, deci alternativa nu am. Sper sa nu fiu nevoita sa revin la gradinitele particulare ca nu imi mai permit. (Nu ca mi-as fi permis prea tare inainte, dar intre 2 si 3 ani chiar nu am avut ce sa fac.)

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Am fost azi la gradi si am vzt ca avem sedinta abia sapt viitoare dar nu ama vut pe cine sa intreb daca pe 10 dimineata tb sa am in brate analize si aviz si ce analize sau le pot duce si peste o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Analize: ex faringian, ex coproparazitologic si coprocultura. Si neaparat analizele in original, plus adeverinta de la medicul de familie, ca-i apt pt colectivitate. Noua ni s-a atras atentia ca fara niciuna dintre aceste acte nu are ce cauta copilul in prima zi de gradinita.

Suplimentar: aviz epidemiologic si/sau copie dupa prima pagina din fisa medicala a copilului, radiografie pulmonara a ambilor parinti. IDR se efectueaza doar la spitalul de copii si nu de regula, ci doar in cazuri de suspiciune (contact TBC, focar TBC).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

noua ne-a cerut la inscriere exudat faringian si ex. coproparazitologic, in original, insotite de adeverinta de la medicul de familie ca este clinic sanatoasa si fisa medicala completata de medicul de familie cu istoric de boli si vaccinuri
nu ni s-a cerut noua, parinti, nimic
acum pentru prima zi de gradinita ni s-a cerut numai aviz epidemiologic pentru intrarea in colectivitate
si ni s-a precizat sa ne prezentam cu banii sa platim taxa pe prima luna integral, altfel nu are ce cauta in gradinita
cam asta
si dupa aceea se stabileste cand va fi sedinta cu parintii si ce consumabile si rechizite avem de adus

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

iar in ceata
gradinitele incep pe 10 sau pe 17?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

am sunat la gradi
la noi incepe pe 17

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si noi incepem pe 17 septembrie.

In plus, pt parinti se cer si urmatoarele analize: VDRL (chiar este cazul de sifilis??) si radiografii pulmonare (cu asta da, sunt de acord, caci tuberculoza este in floare la noi).

Mergi la inceput