Ajutor

Ajutor | Autor: floppy

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati pt ca nu stiu ce sa fac. Am nascut prin cezariana si bineanteles ca nu mi-a venit laptucul decat la 3 zile dupa operatie, pana atunci bebica mea a primit din maternitate lapte cu biberonul si s-a obisnuit cu el. Oricat am pus-o la san la inceput nu a vrut sa suga decat dupa 2 saptamani de la nastere eu pana atunci m-am muls cu o pompa f buna. Am avut laptic la inceput si dupa ce a inceput sa suga ea am avut laptic mult ca ma trezeam si noaptea si ma mulgeam o data pt ca ea nu golea sanii peste noapte suficient. Problema este ca noi avem acum 6 saptamani si de vreo 5 zile mie mi-a scazut laptele considerabil. Am ajuns sa-i dau complectare pt ca suge saracuta dar nu mai are ce papa si se supara tare rau. Nu stiu ce sa fac. Cum sa-mi revina laptele? Am fost si putin stresata in ultima sapt pt ca a fost botezul si stiu ca si asta ar putea fi cauza. Beau si ceai pt lactatie si iau si galafor dar vad ca fara efect. Mi-e frica sa nu-mi dispara de tot laptele. Va rog spuneti-mi ce sa fac.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

In primul rand trebuie sa renunti la completare, altfel vei pierde complet laptele. LA 6 saptamani copilul are o crestere rapida, un puseu de crestere si din cauza asta are nevoie de mai mult lapte, asa ca suge mult mai des si mai mult pentru ca sa iti mareasca productia de lapte. Daca tu ii dai completare, sanii tai nu sunt stimulati sa produca mai mult lapte si vei ramane fara. Stai cu copilul la san cat are nevoie, ore in sir. NU va dura mult, maxim o saptamana. Daca termina un san, mut-o la celalalt, apoi inapoi la primul, si tot asa pana cand se satura. Si nu ii da completare, completarea este inceputul sfarsitului lactatiei.

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si eu zic la fel,renunta la completare. Da din casa toate sticlele si laptele praf si lasa pitica sa suga cat vrea. Daca alaptezi la cerere laptele nu se termina si e intotdeauna bun. Copii au pusee de crestere cand cantitatea de lapte matern nu mai face fata dar e doar temporar. Daca o pui la san, cantitatea de lapte va creste si se va satura. Alaptatul merge pe pricipiul cerere si oferta: cu cat o pui la san mai des cu atat vei avea mai mult lapte. Daca ii dai completare, se satura cu laptele praf, nu mai suge, laptele tau e tot mai putin si intri intr-un cerc vicios care duce la pierderea laptelui.

Nu te lasa influentata de "binevoitori" daca iti spun ca laptele tau nu e suficient, sau e prea slab sau alte aberatii. Nu e valabila nici regula sa nu ii dai sa suga mai repede de 3 ore ca o va durea burta. Poti alapta si la jumate de ora daca plange, cel putin la mine asa a fost in puseele de crestere,sugea mult mai des. Lasa fata sa suga cand si de cate ori vrea si va fi bine .

Sa ne spui cum mai merge alaptatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

sunt de acord cu ce s-a spus mai sus.
poate de la inceput nu vei avea curajul sa nu-i mai dai deloc lapte praf, insa daca ii mai dai, da-i cu lingurita, nu cu biberonul si din ce in ce mai putin.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Floppy
si eu zic ca e puseul de crestere de la 6 saptamani. Tu produci la fel de mult doar ca el are, brusc, nevoie de mai mult.

Sunteti inca la inceput, eu zic ca mai aveti sanse cu alaptatul direct de la sursa :). Ai incercat mameloanele de silicon? [musai vezi sa le pui bine, sa faca vacuum] Ar fi o varianta buna daca s a obisnuit cu gustul de tetina, poate totusi reusesti sa il atasezi la san. Asa ar stimulta si mai bine.

Tu pompeaza mai des decat obisnuiai, chiar daca ti se pare ca nu mai iese mult, stimulezi sanul si corpul tau intelege ca e nevoie sa produca mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floppy spune:

fetelor, eu o pun la san aproape toata ziua pt ca stiu cum e cu cat suge mai mult cu atat am mai mult lapte, dar problema este ca ea suge si o aud cum inghite si e ok cam 10 min la fiecare san dupa care saracuta tot suge nu e vorba ca nu suge dar nu-i mai vine nimic pt ca nu mai are ce inghiti si eu de aia zic ca nu mai am lapte si cu cat suge nu se satura si nu pot sa o las flamanda ca mi-e mila de ea saracuta ca ea ar papa de la san toata ziua dar nu are ce. de asta nu stiu ce sa fac pt ca degeaba suge ea ca nu mai este laptic. si in plus inainte imi simteam sanii grei si daca nu sugea vreo 3-4 ore ma dureau ca erau plini si imi curgea lapticul asa singur. acuma nu-i mai simt nici plini nici nu ma mai dor nu stiu ce sa ma fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu cred ca nu ai suficient lapte.
renunta incet-incet la LP, pentru ca asta e inceputul sfarsitului alaptarii.
bebelusii la varsta asta au nevoie de putin lapte ca sa se sature.
dupa ce suge ti-ai strans putin de mamelon sa vezi daca mai curge lapte?
sa stii ca bebelusii plang si din alte motive, nu neaparat ca nu se satura. mamicile neexperiemntate au aceasta tendinta, sa creada ca plang pt. ca nu se satura, dar nu e asa. uneori fiica-mea plangea de somn... ii era somn si nu putea adormi, pt. ca era intr-o stare agitata (poate si din cauza mea).

citeste aici: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2011/09/postarea-lunii-septembrie-2011-ce-mi-as_30.html




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui floppy
Problema este ca noi avem acum 6 saptamani si de vreo 5 zile mie mi-a scazut laptele considerabil. Am ajuns sa-i dau complectare pt ca suge saracuta dar nu mai are ce papa si se supara tare rau. Nu stiu ce sa fac. Cum sa-mi revina laptele? Am fost si putin stresata in ultima sapt pt ca a fost botezul si stiu ca si asta ar putea fi cauza. Beau si ceai pt lactatie si iau si galafor dar vad ca fara efect. Mi-e frica sa nu-mi dispara de tot laptele. Va rog spuneti-mi ce sa fac.


floppy, cum ti-ai dat seama ca a scazut laptele?
Sa stii ca la primul copil si eu am crezut asa, cand am vazut ca nu imi mai pocneau sanii de lapte. Dar de fapt stii ce se intamplase? Se reglase lactatia. Sanii ii simti tari si plini doar cand "se produce" mai mult decat e "cererea". Exact pe la 6-8 saptamani incepe sa se regleze lactatia si sa se produca atat cat are nevoie bebe.

Asa cum spunea Ramonika, dupa ce papa bebe dintr-un san si crezi ca l-a golit, stoarce putin mameleonul. Daca mai iasa si un strop de lapte, inseamna ca gurita lui bebe poate scoate si mai mult, deci...este!

Te rog eu sa scoti laptele praf. Nu are nevoie de completare! Pune-o la san de fiecare data cand plange. Daca va suge atat de des, se da "comanda" la creier ca "productia" nu e suficienta, deci...sa se mareasca.

Laptele nu are cum sa dispara peste noapte daca bebe suge. Cu cat suge mai putin (si primeste completare cu biberonul) cu atat se produce mai putin laptic.

Sa stii ca e si foarte derutant pt bebe sa suga si din biberon si din san. Pentru biberon trebuie sa faca doar doua miscari cu gurita iar pt san trei. E diferita "tehnica". Initial bebe e derutat si probabil ai observat ca din biberon trage la inceput ca din tzatza (asa facea al meu). INsa bebele e destept si nu va vrea sa se complice prea mult in starea asta ambigua. Asa ca va alege ce e mai usor: biberonul.


Bea ceaiuri de lactatie, mananca regulat si odihneste-te cat poti, ca laptele nu dispare decat daca "il ajuti" tu sa o faca.


Si cum spuneau fetele mai sus, nu neaparat bebe plange ca nu s-a saturat. Poate a inghitit aer si il doare burtica, poate e obosit, poate ii e cald, sunt o gramada de motive pt care poate plange.


Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_p spune:

Pt stimularea lactatiei ia tinctura de marar (se gaseste la magazinele naturiste).E foarte eficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

acelasi lucru zic si eu. nu-i mai da completare, iti scazi productia de lapte si e pacat. stai linistita, lapte se produce continuu, pe masura ce suge bebe, practic productia nu se opreste, poate fi doar mai lenta. tine- l pe bebe cat mai mult la san.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput