Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Na, ca iar nu am somn
O sa va zic cate ceva din experienta mea cu diversificarea, poate o sa ii fie cuiva de folos

Eu nu mi-am cumparat aparate speciale pt bebei pt gatit la abur, blenduit. Am un steamer si blender si am fost f multumita de ele. Steamerul nu l-am folosit f mult pt ca am avut o strangere de inima legat de gatitul la cald pe plastic.
Razatoare de sticla mi-am luat, dar lua f mult pana razuiam un mar, asa ca am cedat si tot la blender am ajuns. Blenderul este f f f bun pt pasat mancarea, pt ca nu i-am mestecat-o eu in gura si apoi sa i-o dau fetei [am vazut si practici din astea].
Am vazut ca lena parca daduse un link cu vase de plastic pt diversificare. Am folosit si eu initial farfurii din plastic, dar am renuntat si la ele; am pitici pe creier legat de plastic si mancare calda, se elimina anumite subst care sunt banuite ca ar fi cancerigene, asa ca am zis pas. Am folosit un castronel adanc de la Ikea, parca, si a fost perfect si pt incalzitul la microunde.
Linguritele de plastic mi-au fost f folositoare, de la Nuby, termosensibile, fara BPA. Asta de la 1 an si 2 luni ale fetei, cand a inceput sa manance singurica. Nu era f indemanatica la inceput, apuca cam stangaci lingurita, si pana ajungea la gurita, nu mai ramanea deloc mancare in ea . Linguritele astea de plastic formeaza un unghi mai mic intre lingurita si maner, astfel ca mancarea nu se varsa asa usor.
Apoi canitele antiscurgere www.google.ro/imgres?q=cana chicco&hl=ro&biw=1441&bih=673&tbm=isch&tbnid=yzQi5RWSDojzyM:&imgrefurl=http://www.bebelusi.com/canite-si-pahare/424-canuta-hopa-mitica-rolly-12-luni-chicco.html&docid=bfUsSbAufA2MnM&imgurl=http://www.bebelusi.com/424-249-thickbox/canuta-hopa-mitica-rolly-12-luni-chicco.jpg&w=600&h=600&ei=Fj8XT_eKDY_-sgbXmaHUDA&zoom=1" target="_blank">Rolly de la Chicco mi-au placut. Cate trante pe asfalt a luat canita aia, mama-mama, si a rezistat. E din plastic foarte gros si rezistent. In plus, oricum ar cadea canita, se ridica in picioare, un fel de hopa-mitica. Dezavantajul e ca am vazut=o in Carrefour cu aproape 70 lei, si zau de as da atatia bani pe o canita . Eu am luat-o cu 9 euro. Avem si canita Avent pe care a mai trantit-o de pamant fii-mea si s-a slabit, se desface f usor capacul si curge lichidul din ea. In schimb, canita Avent care nu a facut cunostinta cu asfaltul e ok.
Pentru Theo am o canita , nefolosita de sora-sa, de la Nuby, care in loc de orificii, are taieturi cam de 7 mm lungime, deci lichidul curge mult mai usor din ea, si e si fara supapa anticurgere. Imi amintesc la Bia ca nu stia sa suga cu forta din canita, si se chinuia rau pana sugea ceva [ea nici bibe nu a vrut, nici suzi si nu avea habar cum sa traga]. Asa, daca are taieturi in loc de orificii, cred ca o sa fie usor lui Theo sa traga apa din ea.
Babetele am folosit din plastic, sunt f usor de spalat si se usuca imediat. Alea textile raman patate de mancare oricat le-ai spala. Initial am folosit babetica cu buzunar de genul www.google.ro/imgres?q=babetica buzunar&hl=ro&sa=X&biw=1441&bih=673&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=BU2Lzn7g7UMcIM:&imgrefurl=http://www.okazii.ro/catalog/59803252/baveta-babetica-diverse-modele-dimensiuni-mari-6-36-luni-impermeabila-cu-buzunar-cu-capse-.html&docid=skeTut89jp9xXM&imgurl=http://images4.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/12/01/9/8/248625304-5698306-700_700.jpg&w=682&h=497&ei=MDwXT6HhCtH0sgbh7Y1y&zoom=1" target="_blank">asteia , f buna ca mancarea cazuta ajunge in buzunar si nu pe haine. Dar chiar si asa, se patau manecile bluzei in care era imbracata fata, puteai sa citesti meniul de pe bluza . F bune sunt si www.google.ro/imgres?q=babetica buzunar&hl=ro&sa=X&biw=1441&bih=673&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=4ODTE-FBJzf0hM:&imgrefurl=http://buburuza.allshops.ro/oferta-speciala/290858/Baveta%2Bcu%2Bmaneci%2B-%2BBebe%2BConfort.html&docid=2IAKgpf4mJbcbM&itg=1&imgurl=http://www.allshops.ro/files/clients/96/3631/os/79/baveta-cu-maneci---bebe-confort-290858.jpg&w=320&h=320&ei=MDwXT6HhCtH0sgbh7Y1y&zoom=1" target="_blank">babetelele cu maneci , in special cand vor sa manance singurei

Mamaaaa, cat e ceasul. Fug la somn

PS
O si un pt Hayat sa treaca cu bine prin incercari

lali f fain mei taiul

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

cafeluta, ceiuc pentru toata lumea !!!

O zi frumoasa !!!

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

nu v-ati trezit ???
noi suntem activi rau ! pedalam non stop, stam cu picioarele numai pe sus, vorbim continuu... Nici mancare nu ne mai trebuie. Suntem veseli si haiosi !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatzaa
Kora, felicitari pt pui, nu-i asa ca e delicios? eu folosesc gfhimbir in aproape toate mancarurile:)

Fetele, multumesc mult pt Ayu; am facut o prostie alaltaieri...mare cat casa: si tot in ziua aia am citit de rachel ca si ea a facut l afel, l-am tuns pe Ayu:(((...m-am jelit o seara intreaga si a doua zi l-am tinut numa cu baticut pe cap c anu puteamsa il vad fara par..dar incepuse sa ii cada de cateva zile rau parul ala mare, si mai mult indi a insistat, si eu m-am enervat, in loc sa stau de vb cu el sa ii explic ca eu nu vreau ca mi-e prea drag cu parul lui, m-am enervat si am iesit din casa cu baiatul, m-am dus direct la frizer:(...mititelul nu a zis nimik , a stat asa cuminte si l-a tuns cu masina..acuma abia astept sa iic reasca la loc, dar asta nu o sa ii mai cada, gaseam lenjeria lui plina cu par; dar na, parul lui Ayu mi se parea ca e pt el simbol..ca e punctul lui forte...mi-a fst tare greu.

Lali, super mei tai-ul ala , foarte misto lucrurile care-ti ies din mainile tale,felicitari

nu situ de ce, dar afara mie imi muiorase a zapada, cred ca azi o sa ninga.sper




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Ionela, despre alaptat, lucruri pe care unele le-am aflat de aici, inainte de a naste, care daca nu erai tu si celelalte fete poate nu le stiam, dar sunt tare de folos

TEHNICE
- atasare corecta la san
- pozitii de alaptare, inclusiv pentru conditii speciale - bb lenes, operatii, dureri de spate, reflux
- mulsul manual
- mulsul cu pompa
- colectarea si pastrarea laptelui
- ce facem in caz de ragade, canale infundate

DEFINITII
- ce e LM
- ce inseamna alaptat la cerere
- cerere si oferta - cat de des se pune copilul la san
- diferenta intre LM si LP
- puseele de crestere
- greva suptului

DE stiut
- primul alaptat in prima ora de viata
- copilul supravietuieste primele zile fara lapte, dar trebuie pus la san ca sa stimuleze lactatia
- colostrul e cel mai pretios, nu se arunca
- algocalminul/contraceptivele reduc lactatia
- alaptatul stimuleaza uterul - revenirea dupa nastere
- alaptatul nu doare
- copilul nu suge mereu de foame - sanul inseamna si confort

Mituri daramate
- copilul alaptat nu are nevoie de apa/ceai
- copilul alaptat nu are nevoie de suplimente solide pana la 6 luni
- LM nu se "strica", deci nu trebuie muls sanul dupa alaptat
- laptele de mama nu e prea slab/gras
- colicile nu sunt provocate de alaptat prea des
- refluxul nu este provocat de alaptare
- LM nu constipa, nici nu provoaca diaree
- LM este cel mai bun medicament
- in caz ca mama e bolnava, alaptatul trebuie sa continue (daca nu sunt contraindicatii)
- in caz ca puiul de imbolnaveste, alaptatul trebuie sa continue


Ar mai fi....dar nu imi vin in minte acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Kora, multumesc

Zubi, la noi ninge de o saptamana . Geamurile le am in spetele blocului, catre un parc si vad doar alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Lena, ma bucur mult ca ti-au iesit biscuitii si ca ti-au mai si placut, pe deasupra:), si mie imi plac tare mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B

Seara buna, fetelor

Ionela,
tare utile mi-ar fi fost la primul baietel urmatoarele informatii:
- cu mameloane plate nu inseamna ca nu se poate alapta
- laptele muls dupa ce a supt bebe poate fi depozitat in congelator
- bebe sa fie hranit 'la cerere', nu la program si amagit cu ceai pana la ora stabilita sa manance
- metode de mentinut lactatia si de crescut productia in caz ca vad o scadere a acesteia
- ce este greva suptului, ce sunt puseele de crestere

daca as fi stiut cele de mai sus la Iannis poate as fi reusit sa-l alaptez mai mult.

bine macar ca la Dimitris a fost mai bine si asta datorita voua fetelor de pe acest grup


mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)


Kora, bine zis cu puseele k am intalnit mamici care nici nu stiau de asa ceva. Pai normal ca daca nu stii o zbughesti la farmacie sa iei LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui inutsa

Na, ca iar nu am somn

Am vazut ca lena parca daduse un link cu vase de plastic pt diversificare. Am folosit si eu initial farfurii din plastic, dar am renuntat si la ele; am pitici pe creier legat de plastic si mancare calda, se elimina anumite subst care sunt banuite ca ar fi cancerigene, asa ca am zis pas. Am folosit un castronel adanc de la Ikea, parca, si a fost perfect si pt incalzitul la microunde.


de si




Inutsa, pai dak e BPA free nu se mai elimina subst... eu asa stiam
Eu am pitici cu microundele. Am aruncat de cand am ramas gravida Era tare usor sa incalzesti cu el, dar si nesanatos. Plus ca emite tot felul de radiatii, deci cand incalzesti nu trebuie sa fii in proximitate

Anca, lista ta mi-a adus aminte.
cand aveam sanii plini, inceput de furie, tare mult m-am chinuit... aveam o tabara care spunea sa storc k pot face mastita si ca nu stiu ce se face cu laptele... prima chestie ma speria
si o alta tabara care spunea doar sa ii detensionez.
am detensionat si a fost foarte bine, nici mastita nici nu s-a terminat laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

neata buna fetelor

Lali. super super mei tai-ul cat d epriceputa esti la croitorie.... de ce nu te apuci de croit?


zubi tu nu trebuia sa-l tunzi pe Ayan pana la 1 an.Trebuie taiat motul baiatului la 1 an.Eu am tuns-o pt ca in fata il avea lung si eu ii taiasem bretonul stramb, la spate era cheala de atata frecus, pe partile laterale era scurt si imi transpira rau de tot.



Ionela as mai fi vrut sa stiu:
-despre furia laptelui(ca este asa ingrozitoare_) si ca imi trebuie o pompa buna
-ca daca avem sanii moi asta nu inseama ca nu au laptic
-ca la pompa scoti putin laptic dar copilil scoate mai mult sia re din ce sa se sature
-si de ce nu se ingrasa unii copii(cum este a mea)din laptele de mama


acum o iau pe urmele lu' soacra/mea.Cand punem copiii in fund asa intre perini?Eu nu am pus-o deloc.Ar trebui?





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput