Baiatul meu nu-l rosteste pe "r" aproape deloc!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

http://cjrae-galati.ro/index.php?page=centrul_logopedic
Incearca la Centrul logopedic cel mai apropiat. Datoria lor este sa va ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Alex (aproape 5 ani) a fost verificat de logoped la inceputul anului de gradinita (e o gradinita privata, si se verifica la inceput de an toti copiii peste 4 ani) si de atunci face sedinte de logopedie - el avea probleme cu mai multe sunete, o stiam si eu, dar tot am sperat sa reusesc sa il ajut eu. Ei, ce n-am reusit eu in ani de zile, a reusit logopedul in din primele 2 sedinte

Ce mi-am dat seama pe parcurs - ma bucur ca am inceput asa devreme (de fapt am citit ca e recomandat sa se corecteze intre 4-5 ani), pentru ca incepuse sa aiba probleme in identificarea sunetelor din cuvant, in sensul ca are dubii privitoare la sunetele pe care le incurca. Adica, el spuntea "tzi" in loc de "ci" - acum poate pronunta "ci", si isi corecteaza marea majoritate a cuvintelor, dar are dubii chiar si in privinta cuvintelor care chiar se pronunta cu "tzi" - de genul "biscuiti", incearca "biscuiti", "biscuici" - pana ii suna cum ar trebui sa sune. Si e un exemplu fericit, ca spunea si "s" in loc de "sh", si "z" in loc de "j", "l" in loc de "r", iar la cuvinte de genul "zece", "joci", "soarece" are muuulte variante de testat Si ma bucur ca rezolvam problemele astea inainte sa inceapa sa si scrie.

Eu recomand sa il duci la logoped, pe noi ne ajuta foarte mult. Doar sa nu astepti minuni peste noapte, chiar daca va reusi sa il pronunte pe "r" dupa cateva sedinte, procesul de a-si corecta ceea ce spunea gresit va fi lung, si va necesita rabdare din partea tuturor.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Buna,
Si baiatul meu (6 ani)a avut dificultati in pronuntia lui "r"
De o luna mergem la logoped si sunt foarte multumita. Dupa 2 sedinte s-au simtit progrese, iar acum face si o gramada de alte tipuri de exercitii. Este costisitor, e-adevarat, insa merita!
Recomand sa mergi la logoped, eu mi-am convins destul de greu sotul ca este necesar sa facem asta, insa acum este chiar si el este incantat de rezultate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naty1982 spune:

bine v-am gasit,din nou,fetelor!Am lipsit ceva timp de pe aici,ca mi-am facut setul de analize(sant insarcinatain 22 sapt.)asa ca mi-a cam furat din timp asta micu din burtica.Am citit toate parerile voastre si foarte mult apreciez cat de bine sunteti documentate voi!.Adevarul e ca aproape intotdeauna m-am lasat dupa sotul meu cu lasa copilul ca-si revine,el ,dar cum nu si-a revenit nici acuma,e de la sine inteles de ce mi-am pus problema.El nu inlocuieste "r"-ul cu nici-o alta litera,pur si simplu la cuvintele cu r spune abia sesizabil acel r(pierdut parca!)si ma dispera ca uneori saracutul il pun la nesfarsit sa exerseze(dupa metode de pe net)si cred ca il cam exasperez ca nici nu mai vrea sa reactioneze pozitiv cand deschid subiectul.De aici mi-am pus in plan sa fac ceva cu privire la problema lui.Nu stiu daca e de ordin medical,ca nu stiu ce spatiu trebuie sa fie in mod normal si nu pot aprecia decat dupa un consult de specialitate.Am hotarat sa vad cine este responsabil la scoala lui Vladut si sa ne programam eventual la cabinet(daca are asa ceva).Asa ca imediat ce facem vre-un progres va anunt,multumesc pentru lincuri,pareri,idei!!!!!
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput