Gravidute cu tromobofilie - cap 9-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor,

Noua la cursul de mame ne-a recomandat sa spalam hainutele lui bebe cu detergent dermalin fara a folosi nici un fel de balsam.

Venim si noi cu vesti bune de la eco, pitica noastra este in grafic are 1840g la 31sapt+2, IR-eurile au scazut f mult IR stg 0.55, IR dr. 0.34 si cea ombilicala 0.55, placenta este de gr 2/3 col inchis, ne-a felicitat dr. pt evolutia fetei si ma bucur ff mult ca tratamentul cu Innohep 0.35 a dat roade.

Am fost si la Fundeni mi-a facut analize anti Fx10 a iesit 0.19 ui/ml pe langa alte analize , si d. asistenta a spus ca au iesit ok, am ramas pe acelasi tratament si sa mai vin la 36 de sapt. la fundeni.

31+ Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dara, eu am luat ariel lichid, tot cu el spalam si inainte dar ma enervam ca se mai scurgea daca nu eram atenta si am zis ca-s mai practice pernitele, dar s-a dovedit ca au si parti negative.

Fetele din Timisoara stiti pe cineva care merge in viitoarul apropiat la ikea? Sau daca este vreo posibilitate de a comanda ceva de acolo?

MTHFR C677T Homozigot
+35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Gabriela, merci, super, felicitari pentru evolutie si rezistente!!!

Merci, Suzie.



26+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Gabi, felicitari pentru vestile bune! Pupam! Poate ne mai spui ce ai mai aflat la cursul pentru mamici!


10 saptamani si o zi
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Tarosin 6/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 800 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Gabriela, felicitari pentru greutate si fluxuri.

Dara, uite la mine a fost pe dos cu genele mostenite, eu am avut 3500 kg la nastere si mama la aproape 100 kg nu are nici acum varice, in schimb tata, nascut prematur, a avut deja un accident vascular si e slab ca un tantar... Nu te mai gandi la gene, ca n-are rost, multe nu se potrivesc si la noi, din pacate sau fericire... Si eu niciodata nu am fost f. grasa, dar si cand aveam 55 kg mi se umflau picioarele si retineam apa...Acum de vreo 2 saptamani ma umflu, am luat 5 kg in 3 saptamani, eu care ma plangeam pe dos Pazea, ca te prind din urma in ritmul asta.

Dana, Carpediem si celelalte fete care spala deja hainutele si eu am luat Dermalin (se gaseste in reteaua Sensiblu, era cam mare pretul atunci dar a meritat, ca mi-a ajuns o cutie cateva luni). Dar am avut noroc, baietelul meu nu a facut niciodata dermatite sau alergii, a fost un curatel....Si apropos de hainute, nu m-am putut abtine am luat doua body-uri de la Kiabi , ca deeee...era reducere (am citit pe la odisei)....Am zis ca daca n-o fi sa fie, ca e departe momentul, le facem cadou, ca-s noi... Si pentru mine am gasit acolo haine, ca deja m-am expandat....

Carpediem, stiu cum e, eu sunt in intretinere copil, sotul nu lucreaza de 1 an jumate, daca reusesc s-o scot cu bine la capat cu sarcina asta, trec din CIC1 in 2, desi la gemeni statul iti da de nu mai poate....Greu, cum zici si tu, dar daca o scoatem la capat, sanatoase noi si copiii nu mai conteaza....

MeAlex, ai fost mortala cu analizele la Cotroceni

Musette, nu te mai ingrijora, urmareste atent greutatea bebe-ului, asta conteaza....

Amary 16+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Amary! Sunt sonata rau, nu ma pot concetra deloc, daca mai aud ceva...s-a duc concentrarea mea...asa si atunci, am preluat ce zicea la TV! Si mie imi place la Kiabi sa ma uit la hainutele de bebei, sunt asa frumoase...si acolo nu-s asa scumpe...o sa ma uit pe catalog, ca n-o sa ajung eu acolo prea curand.


10 saptamani si o zi
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Tarosin 6/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 800 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

va multumesc frumos fetelor

o melodie care pe mine ma unge la suflet si vad ca si bebitei ii place

http://www.youtube.com/watch?v=n-Onwg9WCdI


31+ Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Gabi, felicitari pt rez de la eco!
asa am fsot si eu la morfo si asa bine mi-a picat
aziam fsot la shopping pt gagica .. am luat patutz, scoica de masina .. le-am montat pfuu am obosit
PS: am fost la Dragonul Rosu si am dat poe patut (tarc) 180 lei la modul in care in magazine, cu mai putine accesorii nu il gaseam mai jos de 330-350
sc oica de masina 90 - in magazine cel mai putin 150 .. n-am mai apucat s aluam saltea ca au inchis dar se mai duce sotul o tura
oricum lucururi multe, frumoase si pt toate buzunarele.
Eu nu am fost acolo de 7 ani cred dar a meritat!

in 35+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Dana, si eu mi-am luat multe lucruri mult mai ieftine de acolo, carucior, scaun de masina, lenjerii de patut, hainute, jucarii, perdele. Eu cand ma duc dupa rezultate la Fundeni, ajung mai devreme si mai trag o raita si pe acolo....Mai ai asa putin, dar e bine ca le-ai luat inainte, n-o sa mai prea aveti timp dupa....Sa le folositi cu placere si sanatosi, voi si bebitza.....

Amary 16+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Multumesc Mary
usurel usurel ajungem toate acolo
Paula, daca ne citesti, mai intra sa ne mai spui despre tine si bebe!

in 36+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput