Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (207)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

belleane ar fi super daca ar ramane copii la gradinite si la grupa 0.
Mi s-a pus mie pata pe Croatia, trebuie sa mai citesc pe net sa vad daca putem merge anul asta sau o lasam pe altadata.
Trebuie sa iau mai multe variante in calcul sa vad unde sa mergem.Noi am fost cu Julia in Corfu cand avea 1 an si 3 luni si a fost super desi hotelul nu era child friendly, era departe de plaja, dar noua nu ne-a pasat pt ca stiam exact unde mergem si ce asteptari aveam.Am inchiriat o masina 3 zile si ne-am plimbat pe unde-am vrut si Julia a fost f cuminte in masina.Noi nu suntem genul all-inclusive.Dar normal ca ne-am facut planul astfel incat Julia sa aiba suficient timp de stat pe plaja, de joaca si alte atractii pt copii.

Si Julia a inceput sa citeasca cate un cuvant cu litere mari, dar nu am fortat-o, ci pur si simplu asa vrea ea.Am incercat sa o fac sa deseneze, dar ea in afara de cercuri, niste copilasi cu picioare si maini lungi si niste desene abstracte care is tot ceea ce vrea julia pe moment,nu face altceva, asa ca o las sa deseneze ce vrea si daca vrea.Deci nu se pune nici problema scrisului.

adriana vreau si eu linkul cu grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Inais, frumos si adevarat ai grait!

Lumi, asa eram si eu pana de curand, dar asa cum sunt ei acum, fiecare cu dragalaseniile lui, ii ador. Parca nu i-am iubit atat de tare ca acum niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

evident ca imi iuebsc copilul asa cum este, cred ca si daca ar fi cel mai tamp, tot l-as iubi. si tot al meu ar fi cel mai cel.

ce ma ingrojoreaza pe mine este ca ma gandesc ca poate din cauza mea nu este mai altfel, poate ca nu l-am incurajat eu destul, poate ca nu i-am oferit diversitate, poate ca nu am petrecut destul timp cu el. deci problema este la mine, nu la copil.

si evident ca e normal sa fim diferiti, ca intr-adevar ar fi monotonie sa ma am pe mine in jur in milioane de exemplare. cred ca ar fi chiar nasol sa ma vad cum sunt, defapt :) dar sunt anumite etape de dezvoltare, anumite "chestii" pe care un copil trebuie sa le faca (mai bine sau mai rau) la anumite varste. bine, asta nu inseamna ca trebuie sa citeasca la pana in 4 ani. dar daca nu ar face asta pana in (nu stiu, sa ziceam) 9 ani, atunci ar fi mai nasol, nu?

cat priveste trecerea timpului, nici eu nu vreau sa treaca. ii vreau asa cum sunt, mici, cu odo intinzand boticul sa o pup, cu alex dandu-mi "cea mai mare imbracishare" in fiecare seara inainte de culcare. si sunt convinsa ca nu mai am mult, cel putin de la alex. dar pe de alta parte, sunt convinsa ca o sa vina alte perioade, cu alte bucurii sau griji, asa ca incerc sa le iau one-by-one si incerc, pe cat posibil si pe cat te lasa viata asta pusa pe fast forward, sa ma bucur de fiecare clipa.

chestia cu socializarea, mda, mi-e teama si mie de asta. incerc sa il urmareasc pe alex cum se descurca. e drept ca nu il lasa (inca) sa se joace cu vecinii pe strada, nici nu are prea multi, dar il vad ca e un copil social, il vad la antrenamentele de baschet, vorbeste cu copiii, se joaca si pe langa baschet. la gradi de dupa scoala bate mingea pe teren. e drept ca ne-a zis acu ceva timpc a noi de ce nu luam ps3.
adevarul este ca si cele nintendo si alte jocuri electronice, au rolul lor. de exemplu cand mergem in cate o vizita, unde nu sunt copii cu care sa se joace, si nu am cum sa il las acasa, decat sa tip la el de nu stiu cate ori, sa nu se dea peste cap pe canepea (are si el mai nou o pasiune: sa stea in cap: de la brackdance i se treage), mai bine il pun sa isi ia nintendo de acasa si cat beau si eu un pahar de vin, sa se joace juma de ora. daca sunt copii prin preajma, mai ales de varsta lui, nu sta el sa se joace, decat cel mutl ca sa atraga atentia daca este vreo fetita :), dupa care il lasa.

aoleo, fetelor cu grecia, pai trebui sa vedem cand ne programam, da?
adriana, daca vreti si anul asta sa mergeti acolo, fa-ti programarea intai tu si apoi da-ne si noua link-ul. orium, nu scapi, daca suntem atatea, de iti dam in fiecare zi cate una mesaj sa ne dai link-ul, pana la urma tot cedezi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Eu nu prea inteleg ce legatura are iubirea cu stiutul literelor sau al planetelor. Cred ca toate ne iubim cupiii, fiecare in felul lui si cum poate, asa ca nu despre asta era vorba. Cu invatatul de chestii, sunt mai multe lucruri de luat in calcul:

- nivelul de curiozitate a copilului, firea lui
- foarte foarte important: disponibilitatea parintelui
- la fel de important: firea parintelui
- tot important: cheful parintelui :D
- important: timpul

Si io zic ca daca un cupil doreste si e curios + daca mami a lui are timp pentru el, de ce nu. Personal, io am mult timp la dispozitie pentru Robert pentru ca daca nu am chef, nu gatesc, nu spal, nu fac curat. Alt cupil nu am. Deci e normal ca suntem lipiti unul de celalalt si ca vorbim (io sunt si mega supervorbareata asta stiti). Carti - fara numar, iar in ziua de azi fac astia niste carti de leshin. Degeaba ziceti ca ce sistem osos sau planete - voi ati vazut enciclopediile pentru copii de 3-4 ani?? Cata info au in ele si cat de fain si pe intelesul lor e prezentat? Cum ii incita pe copii sa descopere chestii?

Nu e vorba de maturizare precoce, no way... faptul ca ii oferi o imagine cat de cat corecta despre lume la 4 ani nu mi se pare dramatic, nu o sa ii rapeasca nu stiu ce farmec. Faptul ca intelege ca apa curge in jos si nu in sus :D si ca ii explici si de ce, pe intelesul lui ... chiar nu mi se pare mare chestie.

Dati un search pe google dupa editura Nathan, de ex, seria de documentare DOKEDOC, colectia KIDIDOC (minunata, avem o carte despre transporturi, de pilda - iti explica si despre submarine si despre planoare, nu numai clasicele masini, biciclete etc; cum functioneaza un balon, si e chiar simplu, deci e ok ca la 4 ani un cupil sa stie cum de merge balonul cu aer cald etc, nu e mare smecherie). Am vazut ca a aparut si o serie de Experiente (pe teme: experiente cu corpul, cu sunetele, cu plantele) pentru copii de la 4 ani in sus. De exemplu in carticica despre corp au ca joc construirea unui schelete :D Au si carticica despre spatiu, of course, e urmatoarea pe lista la noi :D

Tot pe siteul lor vad ca e si colectia Petits Philozenfants :D de la 3 ani - in care se dezbat chestii gen "De ce nu pot face mereu ce vreau eu" :D sau "Mami, cum de am venit pe lume?". Mie carti din astea mi se par comori, sunt pentru nivelul lor de intelegere si ii stimuleaza mult. Evident ca e nevoie de timp si de prezenta mea.

Si eu ma gandesc ca devansez uneori dar cand vad ce minunatii sunt in librarii nu stiu de ce l-as tine pe bara pe Robert sa ii explic despre x la 10 ani, cand ar fi mai potrivit, poate. Am timp, am chef si am copil curios - deci nu am scuza

Si noi suntem ca si Lorelei cu Esme - accentul este pus pe povesteala si pe "stiinta" - asta pentru ca e curios, intreaba, si apoi, cam asta e stilul meu. Plus ca inca totul este bazic - io nu mi-s prea stiintifica :D deci eu vad totul mai deformat asa, si ma pricep la bla bla. Ce nu am facut inca cu el a fost fix chestia cu memoratul (gen: poezii, cantecele, numere etc). Pentru ca si eu sunt vai de mine la chestiile astea.

Cat despre socializare, iara nu mi se pare dramatic ca mai citim cateva carti printre jucatul cu masinute. La noi e loc de toate.

Si cu comparatiile - este omenesc sa le facem, tocmai ca suntem diferiti. Si e normal sa povestim cate mai fac plozii nostri, altfel ne-am inchide in casa si gata. In rest nu conteaza intr-adevar ca un pitic citeste la 3 ani si altul la 6. Eu am invatat sa citesc aproape singura pe la 5 ani, nu cred ca statea nimeni dupe capul meu Frate-miu - vaai de el Important este ca la 35 si respectiv 33 de ani citim amandoi la fel (eu totusi am viteza mai mare ca el, sac!).

Citesc o carte acum in care un tata explica unui copil ca el (tatal) nu este mai destept decat baiatul, este doar "more knowledgeable" - mai cu experienta. Asa e si cu copiii :) Si in plus cum lumea e laarga si mare, mi se pare normal ca nu totii se indreapta in aceeasi directie, deci unii or sa stie sa ceteasca mai devreme, altii or sa stie planetele Chit e ca tot vor sti si una si alta pana la final.

Inca o chestie :) Eu am impresia ca Robert e inteligent (CRA CRA) daaar la scoala voi avea probleme cu el :) Pentru ca daca nu va gasi ceva care sa il pasioneze - adios. Deja la scoala mi se spune ca nu face decat ce il intereseaza si este printre cei mai reticenti cand vine vorba de activitati. La modul ca daca nu are chef in momentul ala sa deseneze - crize :) Deci da, mi-au atras deja atentia. E super frustrat si nimeni nu stie cum sa il impace (totusi, nu e pedepsit :D) Asa ca uneori nu conteaza cate planete stie, daca nu invata si cum sa gestioneze situatiile astea, cand va trebui sa invete pentru ca ... asa trebuie :) Doar venim cu toatele dintr-un sistem in care am invatat ca papagalii tone de info pe care acum ... le-am pierdut, dar care ne)-au ajutat sa intram la facultate (unde oricum nu ne foloseau chestiile alea, nu?). Deci eu ca mama va cam trebui sa vaz ce ii starneste cu atentie interesul si ce il poate tine in priza mai mult.

Uf, gata, ca am scris un roman. Va mai mira ca fiumiu e si el o moara stricata si filozofeaza ca moi?

PS al doilea cupil pe care il voi avea daca il voi avea sigur nu va fi expus la acelasi debit verbal din partea mea, pobabil prea obosita sa le fac fatza la doi Sunt 100% convinsa ca nu va sti planete sau tot ce stie Robert acum. Pt ca nu voi mai avea disponibilitatea si timpul necesare (vezi inceputul mesajului) + poate ma voi schimba si voi fi mai irascibila si obosita :) (si batranaaaa )

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Simonix, unde e cuscra Cleo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Da, Simonix dar bb2 ai marele avantaj a lui bb1, si va invata si va evolua de n-o sa-ti vina a crede. Vezi cum le-a aranjat natura pe toate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

nu e nici o problema, daca si copilul e curios, sa-i vorbesti despre planete, sistem osos, planetar etc.
dar eu una, cu un copil necurios si fara interese de genul asta, incerc sa-mi linistesc constiinta (apropo de ce zice si Dana) si sa nu ma simt "prost" (ca Laura) ca a mea progenitura nu scrie si nu citeste si nu vorbeste de cate luna si-n soare

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Inca o chestie :) Eu am impresia ca Robert e inteligent (CRA CRA) daaar la scoala voi avea probleme cu el :) Pentru ca daca nu va gasi ceva care sa il pasioneze - adios. Deja la scoala mi se spune ca nu face decat ce il intereseaza si este printre cei mai reticenti cand vine vorba de activitati. La modul ca daca nu are chef in momentul ala sa deseneze - crize :) Deci da, mi-au atras deja atentia. E super frustrat si nimeni nu stie cum sa il impace (totusi, nu e pedepsit :D) Asa ca uneori nu conteaza cate planete stie, daca nu invata si cum sa gestioneze situatiile astea, cand va trebui sa invete pentru ca ... asa trebuie :) Doar venim cu toatele dintr-un sistem in care am invatat ca papagalii tone de info pe care acum ... le-am pierdut, dar care ne)-au ajutat sa intram la facultate (unde oricum nu ne foloseau chestiile alea, nu?). Deci eu ca mama va cam trebui sa vaz ce ii starneste cu atentie interesul si ce il poate tine in priza mai mult.


sa stii ca eu am avut problema asta cu fiu-meu! v-am mai zis ca e f inteligent, are o cultura generala vasta, pe care si-a format-o singur, rezultate f bune la scoala, dar numai in domeniile care-l intereseaza pe el! la celelalte materii (inspecial cele exacte) e "varza"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

ALINA La multi ani fericiti!! Nastere usoara, bebe sanatos, norocos si mancacios!!


Mai fetelor, hai sa va zic de literele noastre: Victoria vrea sa le scrie. Vien tot timpul cu un caiet, o foaie si 2 creioane si zice "Mami, ma inveti sa scriu...(orice o fi)". Pai, pot sa-i zic NU? Nu, nu pot. Si despre restul, probabil ca are firea mea curioasa, vrea sa stie de tot. Si ii spun, si povestim, si ii explic. Si nu vorbesc cu ea niciodata pe limba de bebei, cred ca singurul cuvant de 'bebe' pe care l-a auzit vreodata de la noi a fost 'tzitzi' Pot sa spun, foarte sincer si cu toata modestia ca are un vocabular bogat ptr. varsta ei. Si apoi, cum spunea Simonixul, e disponibilitatea; eu sunt acasa cu ea 24 de ore, normal ca trebuie sa ne umplem timpul cu ceva. Noi avem o vecinutza care e in clasa 1. Cand a venit Belle de la scoala si a inceput sa-i arate Victoriei litere (la Halloween, au scris Happy Halloween), de atunci Victoria vrea sa scrie, ca Belle. Dar, nu va mai simititi 'prost', ca Victoria nu citeste literele. Trebuie (inca) sa-i arat fiecare litera. Gata, plecam la clinica, mai scriu cand ne intoarcem.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix
PS al doilea cupil pe care il voi avea daca il voi avea sigur nu va fi expus la acelasi debit verbal din partea mea, pobabil prea obosita sa le fac fatza la doi Sunt 100% convinsa ca nu va sti planete sau tot ce stie Robert acum. Pt ca nu voi mai avea disponibilitatea si timpul necesare (vezi inceputul mesajului) + poate ma voi schimba si voi fi mai irascibila si obosita :) (si batranaaaa )

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti



uff, parca ma descrii pe mine, mai ales ultima descriere

sa stii ca mi-am salavat informatiile despre cartile de care zici. deshi avem si noi carti.... dar parca niciodata nu sunt de ajuns. mai ramane sa le si citim. bine, de alex nu mi-e teama, le da gata repede, dar cu odo mai trebuie sa lucram.

si sa stii ca eu nu am nimic cu mamicile si copiii care citesc sau sunt curiosi. ba din contra, tot respectul. eu am cu mine. nici macar cu odo, ci cu mine, ca ma gandesc ca din cauza mea nu este ea mai curioasa si nu stie mai multe, pt ca stiu si se vede ca are potential. dar recuperam noi, cum am mai spus.

da, lorich, invatza mai repede, cel putin la capitolul motoriu, clar a fost mai rapida decat alex. si invata sa se "descurce", pana la urma are de luptat cu unul mai mare. dar probabil ca nu poate sa le invete pe toate :)

pup mamicile si copiii curioshi. si pe cei mai putin


edit: simona, toate cartile de care zici tu sunt in franceza, asa este? eu numa asa le-am gasit pe site. ai vazut ceva si in olandeza/flamanda? evident ca am putea "comenta" noi pe text, dar nu ma pot lauda cu o franceza cine stie ce, cred ca mai buna mi-e olandeza desi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanaH

si sa stii ca eu nu am nimic cu mamicile si copiii care citesc sau sunt curiosi. ba din contra, tot respectul. eu am cu mine. nici macar cu odo, ci cu mine, ca ma gandesc ca din cauza mea nu este ea mai curioasa si nu stie mai multe, pt ca stiu si se vede ca are potential. dar recuperam noi, cum am mai spus.
Dana - mami de Alexandru (15.03.2004) si Teodora (24.04.2008)


Dana tu vorbesti serios?? Daca nu te-as cunoaste te-as si crede, zau! Odo este un copil de care nu va ocupati?? De Alex ce sa mai zic: e un super baietel...n-am jucat noi doi fotbal in camera lui Robertix si mi-a povestit asa de matur de copiii mici si de tarasenia cu Moshu'...tu nici nu stii, asa-i?...aaaa, am uitat...nu te ocupi de copii, nu ai de unde stii!

Simona

Lumi si Alysh

Mergi la inceput