cum sa procedez?

cum sa procedez? | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

imi doresc sa fac un credit ipotecar pentru a vinde garsoniera pe care o am si a cumpara un aparatament cu 2 camere.salariul meu este f mic si nu pot sa fac impreuna cu sotul meu,doar eu singura.Ma gandeam sa inchiriez garsoniera mea si sa inregistrez la financiar pentru a demostra ca mai am o sursa de venit.Pot sa fac asta?Cum sa procedez?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nikol,dar daca vrei sa vinzi garsoniera,cum s-o inregistrezi ca obtzii venit dupa ea?

Sotzul tau si-a gasit de munca,imi amintesc ca spuneai ceva timp in urma ca nu munceste?

Fii foarte atenta cu creditul in cazul in care itzi este aprobat,pune pe lista totul si vezi daca potzi face acest credit!

Nu stiu exact cum e in Romania insa in Germania acets tip de credite nu s efac nominal ci pe familie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar la banca, cum o sa-ti accepte simultan faptul ca ai venituri din chirii de la un imobil care se vinde?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

marius, la banca cere bani pentru cumpararea apartamentului, fara sa le spuna ca vinde garsoniera. Ea , daca inteleg bine, vrea sa aduca in momentul compunerii dosarului pt credit, ca sursa de venit suplimentara, chiria pe garsoniera. Ca dupa ce obtine creditarea ea vinde garsoniera, nu inseamna ca trebuie sa se duca la banca sa le spuna ce-a facut.

Eu inteleg ca ea vrea sa ia credit ipotecar, cu ipoteca pe apartamentul ce urmeaza sa il cumpere, nu pe garsoniera. Sau credit de nevoi personale fara ipoteca, caz in care chiar nu conteaza ce face ea cu garsoniera/apartamentul.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda - cei de la banca nu sunt naivi. Vor verifica istoricul incasarilor din chirii, vor propune ipotecarea garsonierei ca si garantie directa sau colaterala si pentru a se asigura ca nu vor exista "tentatii" de instrainare a acelei surse de venit luata in calcul.
Nu stiu cum sa spun, dar totusi se discuta cu oameni de profesie in banci care au experienta necesara in administrarea riscurilor nu doar a unui dosar de credit. In fine este o observatie rapida a mea. In plus chiar daca nu ar vinde grasoniera precis in contractul de creditare vor exista clauze extrem de bine exprimate si la acest aspect (venituri din chirii, garantia sustenabilitatii acestor venituri in timp, proceduri in cazul in care se dovedesc nesustenabile dintr-un motiv sau altul) deci nu este asa cum se spune.
In plus asa cum s-a remarcat mai sus se vor lua veniturile si cheltuielile realizate pe familie asa cum sunt ele realizate.
Parerea mea este ca e bine sa discute direct si sincer cu un administrator de credite pentru ca daca nu are Ok sigur nu are contract va fi doar o pierdere inutila de timp.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Din cate imi aduc eu aminte, la banca se iau in calcul venitrile pe 12 luni, cheltuielile pe ultima luna ( cu facturi), persoane in intretinere etc. Cu creditele nu e de glumit! Banca iese intotdeauna in avantaj!

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nikol,
cum sa pui ca venit ceva ce urmeaza sa vinzi?automat inceteaza sursa venitului prin vinederea obiectului generator.
ori faci credit ipotecar si girezi cu noul apartament,inchiriind garsoniera si nevmaivanzand-o.cel mai bine este un contract de inchirere pe 5 ani.ai grija insa ca la suma declarata va trebui sa paltesti un impozit de 16% la finele anului!
nu inteleg,vrei sa o vinzi ca sa obtii o suma,apoi cu acea suma sa cumperi o noua casa,ipotecata printr-un credit care sa comleteze suma din vanzarea garsonierei?atunci nu mai exista venituri suplimentare.
daca nu o vinzi,atunci ipoteca se va pune strict pe noua apartament cumparat, insa la o eventuala si nedorita executare silita,va fi executata silit si garsoniera, intrucat apartamentul va fi evaluat de banca la o suma,de obicei mai mica decat creditul acordat.e o practica.
eu zic sa fii fff atenta!nu e de glumit.

Mergi la inceput