Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Miki am inteles perfect!!!Asa avem si noi patul cu scob,iar in scob este salteaua.De aia zicea sotul ca nu se potrivesc.
Vrem sa ii chemam pe cei care au facut mobila sa vedem daca putem face ceva la patul normal,o improvizatie sa doarma el singurel!!!

Poate ca am gresit eu ca l-am lasat sa doarma in patul mare,dar decat sa ma trezesc de o mie de ori pe noapte am preferat atunci solutia simpla!!!Si asta ca eram prea obosita...


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Miki am inteles perfect!!!Asa avem si noi patul cu scob,iar in scob este salteaua.De aia zicea sotul ca nu se potrivesc.
Vrem sa ii chemam pe cei care au facut mobila sa vedem daca putem face ceva la patul normal,o improvizatie sa doarma el singurel!!!

Poate ca am gresit eu ca l-am lasat sa doarma in patul mare,dar decat sa ma trezesc de o mie de ori pe noapte am preferat atunci solutia simpla!!!Si asta ca eram prea obosita...


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




nu-ti mai face atatea procese de constiinta..nici vlad al meu n-a dormit deloc in patutul lui, doar daca ma apropiam de el urla de nu te mai intelegeai cu el..si am incercat sistematic pana la 1 an, ca si eu sunt tare perseverenta..dar degeaba..cand ne-am mutat la ai mei ca am vandut apartamentul vlad avea aproape 1an si l-am lasat direct in aptul mare, baricadat..a fost multumit si el si noi, doar ca toata noaptea patrula prin tot patul, prin somn bineinteles..asa e si acum, nu e colt de pat sa ramana neparcurs peste noapte..dar acum doarme bine mersi in patul mare si singurel..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Ei Miki,asa face David...se fataie ceva de nedescris!!!
Se plimba toata noaptea!!!
De aia ma gandeam ca daca acum gasesc o solutie poate,poate doarme!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Neatza!

madutza, eu ies dupa masa de fructe prima data si a doua oara pe la 4 jumate-5 cand merg dupa Robert . Am vazut si eu reportajele cu ouale.

scrish, ma bucur ca e mai bine Luca. Viscoleala placuta daca mergeti la munte .

lalely, eu am fost in carrefour. Sunt reduse hainutele in marea lor majoritate la 50%. La bebelusi nu prea mai sunt decat marimi mici. Uneori mai gasesti si de 18, 23 sau 36 luni. Eu i-am luat Luizei si de 2 ani niste bluzite delicioase. Body-urile inca nu sunt reduse. Mai sunt reduse niste pijamale de bb. Insa, parca fata de anul trecut nu prea imi plac ce oferte si hainute sunt la bebeluse. Sa vedem ce o sa mai fie dupa 15 ianuarie, cand incep oficial reducerile. In rest, ma bucur ca ai dormit azi noapte si ca tati s-a descurcat cu baiatul .

yasmi? Lipsesti cam mult.




Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Ma bag la facut capitol nou



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna dimi fetele!

am intrat cu sufletul la gura sa vad daca e vreo veste de la alina...dar vad ca nimic...ne tine pe jar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Wow! Ce mult am de citit din urma!
Neata!
Ati avut ceva spor ieri...

Sa va spun si eu ca la eco a fost totul ok, dar n-am mai reusit sa mai intru aseara. Am fost asa de obosita, la 21.30 dormeam dusa

Bebe cel mic e in grafic, fix 11 sapt si 2 zile, cum trebuia sa fie. Se misca de zor, abia l-a prins la masurat si totul e bine
Daca o tinem tot asa, mai mergem peste o luna la eco, sau direct la 17 sapt la morfo.

Acum sa incerc sa citesc si eu ce ati mai povestit ieri, daca ma lasa Luca. E calare pe mine, sa-l las la laptop
Puup!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarApr2011 spune:

Capitol nou aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Yvyana, care e reteta ta de paine? La cuptor normal sau special de paine?

Fetelor, voi mai folositi sterilizatorul pt bibe, suzete etc.? Eu ma gandesc sa-l bag in cutie si sa-l scot la urmatorul copil

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Chiar m-ai facut curioasa si am masurat cu paharelul Avent al piticii cati ml de apa intra intr-o cana: 350ml, si nu e cana plina ochi! Deci ai dreptate, acum ca sa completez reteta in ml eu pun cca 700ml apa+lapte!


.

Irinuka eu fac paine la cuptorul aragazului si dintr-un kg de faina imi ies 2 paini. Reteta e foarte simpla, o stiu de la mama: 1 kg de faina, o lingurita de sare, 2 linguri de zahar, un pachetel de drojdie (are cam 40-50g), 2 cani de apa (poti inlocui apa cu lapte si iese painica si mai gustoasa: eu pun o cana de apa si o cana de lapte); pui faina cu sarea intr-un bol mare; intr-o cana pui drojdia si cele 2 linguri de zahar undeva la caldura pentru cateva minute (eu le pun pe calorifer) pana cand se topeste drojdia, dupa ce s-a topit adaugi niste apa calduta sau lapte (cam jumatate de cana) si o lingura de faina, omogenizezi bine si mai lasi sa creasca putin, pana face o spuma asa - asta e maiaua, pe care o rastorni in bolul mare cu faina; adaugi restul de apa sau lapte - o cana si jumatate cat ti-a mai ramas (atentie sa fie calduta ca altfel nu mai creste aluatul asa de bine si frumos), framanti totul cateva minute (eu nu ma omor cu framantatul) apoi acoperi bolul cu folie alimentara si lasi la crescut la caldura vreo 40 de minute (eu pun tot pe calorifer); aluatul trebuie sa se lipeasca putin de maini, dar sa fie foarte elastic, adica se intinde bine si se dezlipeste repede - nu stiu daca intelegi, dar o sa-ti dai tu seama dupa ce faci pentru prima data (eu prima data l-am facut putin mai moale, dar oricum painica a iesit, doar ca n-a crescut asa de frumos); dupa ce creste rastorni aluatul pe blat, il portionezi cum vrei si il pui in formele unse cu ulei (eu am si forme rotunde si tavi de cozonac) si il lasi din nou sa creasca pana ajunge la buza tavii apoi bagi la cuptorul incins pentru 30-40 minute si e gata.

.




ce putina apa pui la 1 kg de faina..eu pun 600 de ml si tot e cam putin ,adica am observat ca ar trebui sa pun ceva mai mult ca sa iasa mai bine..

mami de 2 prichindei

Mergi la inceput