Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Florina faci dintr-un litru de lapte branzica si pastrezi la frigider?

Fetelor, fetita mea tipa cand vrea sa-i dau atentie intr-una, e normal sa se manifeste asa?

Din cate stiu, da. Si a mea tipa cand vrea sa o luam in brate sau cand iesim din camera..sau chiar cand suntem cu ea dar nu ii dam atentie. Pana la urma, tipatul este singurul lor mod de comunicare, deocamdata.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Fetelor azi Natalia s-a intors singura de pee spate pe burtica , a facut-o de 2 ori una dupa alta, a doua oara statea pe burtica si ridica capul sus si era asa de mandra de reusita ei.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)

Bravo!!! Felicitari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Anca_28 felicitari!!!

Sunt ingrijorata ca fetita mea are 37,9 temperatura rectala.Am vazut eu ca are ochisorii mai umezi si ca se uita asa intr-un loc mai mult timp, ceea ce ea nu face ii face capusorul ca girofarul.I-am luat T si surpriza...Sper sa scapam si de data asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:


Fetelor simt ca o iau razna Alex cred ca are varsat de vant

Am vazut dimineata o bubita rosie iar acum cand sa-l schimb am vazut una cu lichid. Am chemat-o pe cumnata mea care e medic si a spus ca asa pare dar dat fiind ca e doar una treb sa mai asteptam sa vedem. Am sunat si dr si a spus la fel si ca trece maine pe la noi.

Uffffffffff!!!!Nu inteleg nu l-am dus in colectivitati mari la mall la supermarket. Cumnata mea a spus ca poate sa il ia si de afara din aer pur si simplu.Interesant este ca nu am facut nici eu nici sotul meu

multa sanatate, daca e varsat de vant sper sa fie o forma usoara, si sa treaca repede, fara complicatii.


Citat:

Din ceea ce am citit, varsatul de vant nu apare la copiii sub 3 ani, chiar.



Paula a facut varsat de vant la un an jumatate, o forma usoara, cele mai multe bubite au fost la scutec ca era mai cald. Nu a facut febra inainte sau in timpul eruptiilor.
Copilul unei prietene a facut rujeola inainte de 6 luni, asa ca din pacate se poate face.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

La multe lunite:

Vlad de cristelle25
David de morenna

Sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii!!!


Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




la multe lunite si de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Fetelor azi Natalia s-a intors singura de pee spate pe burtica , a facut-o de 2 ori una dupa alta, a doua oara statea pe burtica si ridica capul sus si era asa de mandra de reusita ei.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Bravo Natalia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Raportam si noi Luca plangacios si cu nevoie crescuta de afectiune. Ies din camera si incepe plansul, ma duc la el si e numai zambet. Astazi a dormit ceva de groaza, patru reprize care adunate nu cred ca au depasit o ora. Acum le citeste sotul povesti, sper sa nu am o noapte alba.
Pupam bebei bolnaviori si ne sa treaca peste noapte fara incidente.

Nu mai stiu ce si la cine vroiam sa raspund, am incercat astazi de cateva ori sa mai scriu si am pierdut doua mesaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Uau ce de-am citit! Eram cu vreo doua capitole in urma. Acum sper ca nu are cineva pretentia sa fi si retinut ceva, adica am retinut subiectele in mare, dar nu si cine ce a scris.
La multe lunite si la multi ani sarbatoritilor din ultimele zile.
Sanatate bolnaviorilor si sper sa fie alarma falsa la cei care dau semne.
Kiwi e pe lista de alimente care dau alergii. Dovleacul se congeleaza copt, crud se face pasat. Eu congelez doar fructe de padure care arata ca proaspete la decongelare.

Noi suntem bine, ne-am mai rotofeit, papam destul de bine mancarica si tzitzica cand avem chef, mai des noaptea de cateva zile. El stie cat suge acolo, cat ii trebuie oricum, ziua mai putin ca papa si altceva si mie imi pocnesc sanii de laptic.

Am facut alergie la banana, adica ni s-a inrosit o manuta si pielea s-a uscat, s-a facut asa solzoasa. Arata a dermatita atopica, banana e campioana la declansat asa ceva. Din fericire ne.a trecut repede.
I-am dat doar o rondea mica, cu para si cu cereale.
Am introdus si carnita putinica, putinica dar ce delicos e piureutul cu carnita, yammmiii, a doua zi nu l-am mai vrut fara carnita. Apoi el e baietoi sa fie carnita si dulce, nu, ca doar nu o sa stea pe frunze ca fetele. Nu ii dau des oricum. Noi avem un dovleac urias, asteapta sa fie papat, cred ca satur toata scara cu el.

Am mai discutat si cu alti pediatri si ne-am mai lamurit cu diversificarea. Ideea este ca principiile diversificari sunt diferite in functie de zona. In america sunt unele, in europa altele, in asia altele, in tara noastra altele. Sigur ca putem incerca si chestii mai exotice, insa in tara noastra nu exista o traditie in sensul asta si nu sunt suficient testate pentru a fi recomandate de pediatri.

Eu adun informatii de peste tot si fac cum consider ca e bine si ce mi se pare mie ca ii prieste copilului, dar merg in mare pe indicatiile pediatrei. Am vorbit cu dr care au facut scolii diferite ca sa zic asa si indicatiile sunt cam aceleasi. Acum fiecare cred ca procedeaza asa, probabil ca daca Bobo ar mai fi luat bine in greutat, ca in primele luni, nu ma inghesuiam nici eu cu carnita si alte asemnea, mie mi se pare ca ii merge f bine de cand am inceput diversificarea, imediat s-a cunoscut.

Noi in mare papam asa
Ora 10 mar copt cu biscuitei (o lingurita de biscuiti), fff bunut, manaca doua mere mari odata. Nu stiu daca e mult sau putin.
ora 12 tzitzi
apoi la plimbarica unde dormim de rupem.

ora 14.30/15 crema de legume (morcov, pastranac, patrunjel radacina, telina, cartof, ceapa, ardei, dovlecel, cartof dulce, brocolli, cam astea pana acum), plus carnita la cateva zile, abia am inceput cu ea. cam 100, 100 si ceva de g + tzitzi

ora 18 cereale cu putin fruct si azi o lingurita de branzica, cam 150 g, dar difera cantitatea in functie de chef si foame si, daca mai intra, tzitzica. dupa o portie mica de somnic.

ora 19.30 baita, imediat tzitzi, ne mai jucam maxim jumatate de ora si somnicut pana a doua zi la 8. De cateva zile tzitzilim des noaptea, vreun puseu. In general noaptea suge la 12, 3, 6 dar cu ochii inchisi, nu se trezeste de tot. Cam asta e programul. In rest joaca cat cuprinde, vorbaraie non stop si azi am facut doi pasi dea busilea, era nervos. Cred ca o sa mearga inainte sa se ridice singur in fundulet. Daca e gata ridicat sau sprijinit sta, dar de ridicat nu se ridica singur, el e toata ziua in patru labe, ii place ca se poate deplasa. Si doarme numai pe burtica.
Hei, acum trebuie sa recuperez cu scrisul, nu dati cu rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Lori nu te mai chinui ca e degeaba, suntem in zona restricted pt vplay.
eu ma uit pe : seriale.filmesubtitrate.info/ cu www. in fata sau pe
free-tv-video-online.info/ asta e in eng




Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Anda da, fac dintr-un litru de lapte, iau lapte la cutie uht cred ca se numeste si tin la frigider 2 zile, iti recomand sa faci jumatate din cantitate 500 ml lapte cu 4 pastilute de calciu lactic pt mie mi se pare prea mult pt 2 zile dar fiecare cum papa, poate unii sunt mai mancaciosi.Nervos si tipa este si Edi cnd il smotocesc si el vrea altceva, dar ce sa fac mi-e drag de el.

Raportam si noi nervozitate la cote maxime, tipa intr-una indiferent ce ii faci sau cum il pui, dintele numai iese o data si simtim ca inebunim, mai nou de ieri mananca foarte putin si sunt ingrijorata,Mergem maine la pediatru sa vedem daca sunt dintii sau nu, gingia nu mi se pare umflata, dar e ceva mai umflata decat ceva de sus.

Mult noroc dragele mele mamici sa trecem cu bine peste etapa cu dintisorii si febra si nervii odoarelor noastre. Iar cei cu semne de boala sa dea DD sa fie decat alarme false pt ca DD e martor cat de agitate suntem si la cea mai mica bubita.Va pup.Noapte buna.

Mergi la inceput