Voluntar

Voluntar | Autor: alina_satena

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,am si eu o "problema" ca sa spun asa imi doresc sa devin voluntar si nu stiu de unde sa incep sau ce trebuie sa fac.
Poate unele dintre voi care stiu sau care au auzit ceva mai mult despre cum poti deveni voluntar ma pot ajuta va raman recunoscatoare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pai hai sa iti dau de lucru
Dar spune-mi mai multe despre tine...ce ai vrea sa faci, in ce zona stai, cat timp vrei sa aloci voluntariatului.

In momentul asta este nevoie de voluntari la ....Voluntari..suna groaznic, dar asa e.
Tocmai ce am discutat inainte de Craciun cu parintele Don Roberto de la centrul Don Orione si tamasese sa ne auzim pe 9 (adica azi)...asa mi-a tresarit inima cand am vazut mesajul tau!!!
Se ocupa de copii (si adulti) abandonati si cu grave probleme de sanatate.
Au terapeuti dar au nevoie de voluntari pentru supraveghere, ingrijire si socializare.
E foarte aproape de Bucuresti, centrul este minunat, oamenii la fel...copiii...nu mai spun...

Daca vrei amanunte sau mai stii pe cineva inimos da-mi un semn.
pentru gandul tau bun!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

www.voluntariat.ro
provobis.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

DiCicristea iti multumesc frumos,daca as putea sa ma deplasez pana acolo as face cu cea mai mare placere.E cam depate pentru mine
Roxanaz iti multumesc pentru link-urile utile.
Va mai astept cu mai multe informatii.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

DiCicristea iti multumesc frumos,daca as putea sa ma deplasez pana acolo as face cu cea mai mare placere.E cam depate pentru mine
Roxanaz iti multumesc pentru link-urile utile.
Va mai astept cu mai multe informatii.

http://alinahandmade.blogspot.com/


intreaba la biserica. Sigur se cunosc 1-2-3 persoane in varsta, care au nevoie de comisioane, cumparaturi, ajutor in casa.
De asemenea, cred ca e nevoie de o igienizare a parcurilor/locurilor de joaca pt copii, si asta se poate face din proprie initiativa (o verisoara mi-a povestit cum un grup de tineri s-au mobilizat ad-hoc).
La fel, la biserica poti lasa anunt: meditatii gratuite /supraveghere copii gratuita etc. La biserica de unde stateam in Berceni, erau afisate, si cu program; de ex. sambata era si un doctor care venea 2 ore.

La spitalele de copii/batrani, e nevoie de personal permanent - nu stiu daca au pe cineva care sa se ocupe de integrarea voluntarilor.

Un alt lucru minunat, este sa facem aici pe forum un subiect cu voluntariat, si fiecare ce stie un caz, sa ajute. Nu financiar, dar sunt pers. care nu se pot deplasa, sau mamici care au nascut de curand (la cezariana ma gandesc), si sotul e plecat toata ziua, asa ca cineva sa le cumpere 2 mere si sa le ajute sa coboare zilnic carutul pe scari, pt o plimbarica etc.

Sunt si ONG-uri, pe diferite teme: copacul (planteaza copaci in bucuresti/afara bucurestiului) , reciclare, ecologizare etc.

felicitari pt idee!!
Am dat cuvantul voluntariat Bucuresti pe google - a iesit ceva la cautare; poti sa incerci sa le scrii email-uri si sa ii contactezi si sa le oferi un orar de disponibilitate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Cleo ms furmos pentru ideile tale sunt binevenite,o sa le pun in practica,mai ales ca eu am o biseirca aici aproape.

Mergi la inceput