Dureri abdominale in saptamana a 8-a

Dureri abdominale in saptamana a 8-a | Autor: Mariuca88

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Am si eu o intrebare pentru mamici si cele in devenire: eu ma confrunt de cateva zile cu dureri de burtica, asemanatoare unor crampe, uneori ca niste mici junghiuri sau ca cele din menstruatie. Am fost la doctor si mi-a spus ca sunt normale, sa nu ma ingrijorez, dar sa nu stau asa, sa iau No Spa.
Sunt de abia in saptamana a 8-a de sarcina, analizele mi-au iesit f bine, bebe e bine si el, am fost sa vad cum ii bate inimioara :)

Sunt normale aceste dureri? Iau cam 3 pastilute de No Spa pe zi...or sa imi faca rau? Iau si acid folic si incerc sa mananc cat mai sanatos pt bebe...

Nu stiu ce sa mai fac sa fie totul bine. Vai ati avut aceleasi dureri?

O viitoare mamicuta speriata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Din cate imi amintesc aceleasi dureri le-am avut si eu. Daca nu ai incredere in dr mai consulta un al doilea. Dar uterul se intinde acum la noi dimensiuni.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariuca88 spune:

Multumesc Amy!

Sper sa fie totul bine, eu chiar tind sa ma sperii usor pentru ca este prima sarcina si cred ca pentru toate mamicile a fost la fel la inceput de drum...

Multa sanatate si sa te bucuri de bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

si eu am avut dureri destul de puternice la inceputul sarcinii, poti sa iei nospa linistita mai ales ca este prescris de medic.
Sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariuca88 spune:

Multumesc lucillegrl!

Ma simt mai bine acum, mai ales ca am aflat ca sunt normale durerile :)

Sa te bucuri de micuta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Si eu am avut dureri asa , mai mereu . Dupa 3 luni au incetat durerile astea si de pe la 4 luni am inceput sa am crampe ca si contractiile. Am luat toata sarcina buscopan, magneziu si ginypral de la 5 luni pana in saptamana 35. Am nascut la 40 de saptamani , cu 3 zile inaintea DPN-ului , dupa un travaliu de 8 ore. deci sunt cazuri in care durerile astea sunt prezente dea lungul sarcinii fara a fi un pericol , incearca sa stai linistita si sa te bucur de aceasta perioada frumoasa , iti spun din experienta . Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariuca88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Si eu am avut dureri asa , mai mereu . Dupa 3 luni au incetat durerile astea si de pe la 4 luni am inceput sa am crampe ca si contractiile. Am luat toata sarcina buscopan, magneziu si ginypral de la 5 luni pana in saptamana 35. Am nascut la 40 de saptamani , cu 3 zile inaintea DPN-ului , dupa un travaliu de 8 ore. deci sunt cazuri in care durerile astea sunt prezente dea lungul sarcinii fara a fi un pericol , incearca sa stai linistita si sa te bucur de aceasta perioada frumoasa , iti spun din experienta . Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Multumesc frumos Roberta!

Este intr-adevar una dintre cele mai frumoase perioade din viata mea si o sa incerc sa memorez fiecare traire, chiar si micile dureri care imi dau batai de cap! :)

Sanatate si tie si lui Gabriel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna.eu nu am avut dureri de burtica(din fericire)dar mi a spus doctorul ca daca cumva voi avea sa iau no spa dar numai cand am dureri nu tot timpul.tu trebuie sa iei 3 pe zi pe o perioada mai lunga sau doar daca te doare?.daca vrei poti sa vii la piersicute de iulie august si acolo vei intalni gravidute care au aceeasi perioada ca tine si trec prin aceleasi stari.

14+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariuca88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

buna.eu nu am avut dureri de burtica(din fericire)dar mi a spus doctorul ca daca cumva voi avea sa iau no spa dar numai cand am dureri nu tot timpul.tu trebuie sa iei 3 pe zi pe o perioada mai lunga sau doar daca te doare?.daca vrei poti sa vii la piersicute de iulie august si acolo vei intalni gravidute care au aceeasi perioada ca tine si trec prin aceleasi stari.

14+
rafael albert(25.05.2007)


Buna Ali!

Mie mi-a prescris doctorul No Spa, maxim 3 pe zi, atunci cand am dureri. Nu trebuie sa iau tot timpul, daca nu am dureri nici nu vad sensul...

Mi-ar face foarte mare placere sa vin la 'reuniunea' mamicilor, doar ca nu stiu unde se tine...ai putea, te rog, sa imi dai mai multe detalii?

Iti multumesc frumos pentru raspuns si multa sanatate micutului Albert Rafael!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aici

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169436&nm=La-Multi-Ani-Piersicute-iulaug-2012-5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

si eu am avut dureri si inca mai am cateodata. aici nu se da nimic, doar daca ai contractii. si pentru alea se da magneziu.

Finn Constantine 15.10.2009 si 25+ Euan Tudor

Mergi la inceput