Cum se pot elimina ridurile?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

vezi pe net, gasesti farmacii online.

Eu mi-am facut la cosmetica tratament cu acid glicolic.Am facut 2 sedinte ,una pe sapt.Acidul glicolic era de concentratie 20-25%.
Erau insa niste pasi inainte de aplicare si dupa.
1.PRE-GLYCOL este o solutie pe baza de alcool care are ca principal scop indepartarea stratului hydro-lipidic de pe suprafata pielii. Ingredientele active continute vor patrunde in profunzime.
Concentratie de Acid Glicolic 10% PH 3,8
2.Acid Glycol 20-25%
3.GEL NEUTRALIZANT PENTRU GLYCOL GEL -Dupa tratamentul cu Glycol Gel, atunci cand acidul glicolic si-a facut deja efectul, este necesara blocarea actiunii prin aplicarea in portiunile tratate a unui produs care poate bloca.
-un gel care blocheaza actiunea acidului glicolic si neutralizeaza PH-ul astfel incat pielea revine la gradul sau natural de ph.

4.Crema neutralizata cu Acid Glicolic

Asa ca poate pentru forma usoara a peelingului merge fara neutralizare dar la cel mediu nu stiu daca e OK.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Pentru peeling mediu eu am folosit solutie 30%, bineinteles cu neutralizant. Pentru indepartarea stratului lipidic de la suprafata, e suficient sa se foloseasca alcool medicinal, dupa care se poate aplica solutia de peeling. Nu am precizat aceste detalii de la inceput deoarece in general peelingul cu acid glicolic de concentratie de peste 20 % nu se face acasa ci la medic sau la un cabinet cosmetic mai de doamne ajuta.
Eu m-am bagat si mi-am facut singura pentru ca stiam exact pasii ce trebuie urmati, am iesit mai ieftin iar rezultatele au fost exceptionale, pielea mea arata foarte bine pt.cei 40 de ani ai mei.
Tenul meu este uscat, chiar foarte uscat,cu exceptia aripilor nasului si a barbiei.
Ma mir ca nu gasiti Glyco A, eu am cumparat-o de la Catena. Firma producatoare se numeste ISIS PHARMA.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Pentru peeling mediu eu am folosit solutie 30%, bineinteles cu neutralizant. Pentru indepartarea stratului lipidic de la suprafata, e suficient sa se foloseasca alcool medicinal, dupa care se poate aplica solutia de peeling. Nu am precizat aceste detalii de la inceput deoarece in general peelingul cu acid glicolic de concentratie de peste 20 % nu se face acasa ci la medic sau la un cabinet cosmetic mai de doamne ajuta.
Eu m-am bagat si mi-am facut singura pentru ca stiam exact pasii ce trebuie urmati, am iesit mai ieftin iar rezultatele au fost exceptionale, pielea mea arata foarte bine pt.cei 40 de ani ai mei.
Tenul meu este uscat, chiar foarte uscat,cu exceptia aripilor nasului si a barbiei.
Ma mir ca nu gasiti Glyco A, eu am cumparat-o de la Catena. Firma producatoare se numeste ISIS PHARMA.Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica
Inclusiv la o Catena am intrebat. O sa mai caut. Vroiam sa te mai intreb cate ceva, inainte sa ma apuc. 1. Pana la urma e necesar sa curat tenul inainte de aplicare? Un sapun degresant ajuta? Sau trebuie alcool?
2. Stratul de crema trebuie sa fie mai consistent, sau trebuie o pelicula fina (am vazut pe net niste poze cu o tipa care facea peeling cu crema asta si o intindea cu o pensula, iar pe fata avea un strat destul de gros, ziceai ca e data cu var...)
3. La 30 de minute dupa aplicare dau direct cu crema (uleiul) de noapte, sau mai intai ma spal?
4. O sa mi se duca randuri de piele de pe fata? (am de mers la un interviu zilele urmatoare si nu vreau sa arat ca bau-bau)...Multumesc din nou!Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Raluca, mai cauta totusi, imposibil sa nu gasesti. Ma mir ca nu au la Catena, eu am lucrat acolo si am avut intotdeauna.
Pentru faza I nu-ti trebuie nici un degresant, nimic special. Te demachezi ca de obicei, aplici Glyco A ca pe o crema obisnuita, in strat subtire, o masezi pana va intra in piele, astepti jumatate de ora si aplici crema ta obisnuita de noapte. Nu speli crema cu acid glicolic, crema de noapte o dai peste. Dimineata te poti spala sau demachia, cum esti obisnuita, dar in loc de crema de zi vei folosi o crema cu SPF de min. 30.
Nu te vei jupui, daca simti ca la aplicarea Glyco A te ustura fata, pentru inceput va trebui sa o folosesti o zi da, una nu. Dupa ce se obisnuieste tenul cu acidul glicolic, o poti folosi seara de seara.O sa simti ca fata ti-e mai uscata decat de obicei, de fapt nu e asa, e din cauza faptului ca se va duce discret un strat superficial de derm dar fara sa arate urat.
Any questions?

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

sa simti ca fata ti-e mai uscata decat de obicei, de fapt nu e asa, e din cauza faptului ca se va duce discret un strat superficial de derm dar fara sa arate urat.
Any questions?



Multam fain de info, Mirela si pe mine ma intereseaza subiectul.
Senzatia respectiva de piele/fata uscata cam in cat timp dispare?
Si apar iritatii, cumva, ceva? Se descuameaza pielea, se vede asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Senzatia de piele uscata se atenueaza cu crema hidratanta sau nutritiva, iar descuamarea e atat de fina incat nu se observa. Iritatii nu apar daca crema e folosita corect.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Poti cumpara de pe net. Uite ce am gasit la o prima cautare:

http://www.farmaciastejara.ro/glyco-a-crema-micro-peeling-p-2215.html


Intrebare: Glico A se poate da si pe zona de cearcane de sub ochi ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Raluca, mai cauta totusi, imposibil sa nu gasesti. Ma mir ca nu au la Catena, eu am lucrat acolo si am avut intotdeauna.
Pentru faza I nu-ti trebuie nici un degresant, nimic special. Te demachezi ca de obicei, aplici Glyco A ca pe o crema obisnuita, in strat subtire, o masezi pana va intra in piele, astepti jumatate de ora si aplici crema ta obisnuita de noapte. Nu speli crema cu acid glicolic, crema de noapte o dai peste. Dimineata te poti spala sau demachia, cum esti obisnuita, dar in loc de crema de zi vei folosi o crema cu SPF de min. 30.
Nu te vei jupui, daca simti ca la aplicarea Glyco A te ustura fata, pentru inceput va trebui sa o folosesti o zi da, una nu. Dupa ce se obisnuieste tenul cu acidul glicolic, o poti folosi seara de seara.O sa simti ca fata ti-e mai uscata decat de obicei, de fapt nu e asa, e din cauza faptului ca se va duce discret un strat superficial de derm dar fara sa arate urat.
Any questions?Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica
Am gasit crema, de diseara incep sa o folosesc. Multumesc mult Mirela.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela, nepretuite sfaturile tale!Am o mare rugaminte,poti sa-mi spui aici sau pe PM ce folosesti ptr. serum-ul cu acid hialuronic...si eventual daca nu e un efort mare sa-mi spui si modul de preparare?Sunt foarte interesata si daca nu e un secret,as dori tare mult sa folosesc si eu genul acesta de ser.Acid hialuronic am ..dar nu stiu ce se mai adauga ptr. obtinerea serului.multumesc frumos anticipat.daca e un secret pe care nu vrei sa-l impartasesti altcuiva,nu e nici o problema,eu am pus doar o intrebare.merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Nu se foloseste Glyco-A in zona perioculara.
Ema depinde de ce fel de acid hialuronic ai. Nu merge bine decat cel cu greutate moleculara mica.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput