Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


Citat:
citat din mesajul lui fecian

Ilida... cred ca pur si simplu nu vrea.
Totusi sunt cateva lucruri importante la care sa te poti uita.
1. Eye-contact. Daca face si urmareste cu privirea ceva ce il intereseaza atunci e ok.
2. Cand il tii in brate, isi tine capul bine?
3. Cand apuca jucariile, le apuca bine?

Sau mai bine zis ce ii place lui Tudor sa faca?

Eu ca sa o mai stimulez pe Ana o mai puneam in fundulet...vai si ce ii mai place! La voi merge?




Of, face toate punctele enumerate de tine, care sunt de baza, dar din cele pentru varsta lui sare prea multe.
Ca atare eu de azi mi-am declarat depresie crunta, a venit sotul de al serviciu la jumatatea programului ca sa-l scoata afara ca eu pur si simplu nu mai voiam sa-l vad! Dupa 6 luni in care mi-am pompat si creierii ca sa am copil sanatos si normal (ca bineinteles si suptul la san i-a fost prea mare efort), cand ma uit la el simt ca o iau pe pereti. Imi fac tot felul de analizari ale modului cum l-am crescut pana acum dar tot nu-mi da ceva cu virgula.
A, si dupa ce ma stoarce pe mine de energie o zi intreaga, cand vine taica-su e tot un zambet si chiote! Parca el e maica-sa, nu eu! Si ai vostri tot asa reactioneaza cand le vin tatii acasa? Oare al meu confunda pe mama cu tata?
Am o mie de intrebari neraspunse, de frustrari si ganduri negre, chiar acum cand ar trebui sa ma focusez pe focumentarea despre diversificare.

Voi ziceti ca doctorul il stie cel mai bine: in tara asta doctorii sunt complet ignoranti, trateaza totul superficial. Cand i-am cerut al ultima vizita sfaturi pt mai departe, raspunsul a fost: arata foarte bine, ce ati facut si pana acum faceti si in continuare - asta in conditiile in care si ce sa facem pana atunci nu ne spusese, ci tot am invatat noi de aici si de pe unde am mai putut.



Felicia si toate fetele care aveti mai mult de un copil: va admir din tot sufletul pentru cum va descurcati si pt copii frumosi pe care-i aveti. Eu bag seama ca nici unul nu sunt in stare sa cresc


--------------------------------------------------------------------------------

din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"


Ilida,draga mea,incearca sa te relaxezi un pic si sa-ti scoti gandurile negre din cap.Stiu ca nu-i usor,iar copii in nici un caz nu-i usor sa-i crestem indiferent ca-s unu,doi sau mai multi
Eu zic sa te relaxezi si sa iei totul incet pentru ca toate au o rezolvare.Eu personal,te ajut cu tot ce pot numai rogu-te nu cadea in butoi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Buna fetelor, nu stiu daca ma mai tineti minte, am intrat sa va mai scriem si noi cate ceva din pataniile noastre.
In primul rand desigur la multi ani tutor celor ce isi serbeaza ziua atat mamici cat si bebici, sa cresteti mari si sanatosi.
Noi suntem bine, la 6 luni jumate avem 7,600 kg 67 cm si desigur sunt si eu paranoica si il cred slab, cu diversificarea merge cat de cat ok, dar nu il pot face sa manance supa de legume cu carnita, am incercat toate variantele, aveti vreo idee cum il pot pacali?

Programul nostru este la 7:00-180 ml lapte formula
10:00- fructe cu branzica calcica de casa sau cu cereale
14:00- ne chinuim cu supa, il pacalesc cateva guri apoi 100 ml lapte formula
18:00- iaurt cu biscuiti fara sau gris cu lapte si cu un fruct copt la cuptor
22:00- 180 ml lapte simplu sau cu cereale, dupa preferinta lui

am inceput sa ii dau o data pe si cate un biscuite fara gluten sa il pape singur si e foarte bucuros. Ne chinuim si noi cu gingiile si simtim ca numai iese o data dintisorul ala, of:(

Mult noroc mamici cu diversificarea ca mare incercare este.


Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin (02.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multi ani tuturor Ionilor/Ioanelor/Oanelor

RUXANDRA-IOANA-alexia_ada,,
EMMA-IOANA - andy,

La multe lunite:


SARA-IOANA - ruxiii,
IANIS-STEFAN - dya,
IANIS-ANDREI - alymih!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Nici nu mai reusesc sa intru sa scriu, sa citesc...Eric face ravagii..cred ca e de la gingie...desi nu o are deloc umflata....asta e...va trece si asta....

Multa sanatate Ioanelor si Ionilor

Trimit sotul sa cumpere ceva pt gingie sa vedem ce va fi......


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Offf,multa bafta pentru Ericutu si mamica lui! sa treaca repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florina_g

Buna fetelor, nu stiu daca ma mai tineti minte, am intrat sa va mai scriem si noi cate ceva din pataniile noastre.
In primul rand desigur la multi ani tutor celor ce isi serbeaza ziua atat mamici cat si bebici, sa cresteti mari si sanatosi.
Noi suntem bine, la 6 luni jumate avem 7,600 kg 67 cm si desigur sunt si eu paranoica si il cred slab, cu diversificarea merge cat de cat ok, dar nu il pot face sa manance supa de legume cu carnita, am incercat toate variantele, aveti vreo idee cum il pot pacali?

Programul nostru este la 7:00-180 ml lapte formula
10:00- fructe cu branzica calcica de casa sau cu cereale
14:00- ne chinuim cu supa, il pacalesc cateva guri apoi 100 ml lapte formula
18:00- iaurt cu biscuiti fara sau gris cu lapte si cu un fruct copt la cuptor
22:00- 180 ml lapte simplu sau cu cereale, dupa preferinta lui

am inceput sa ii dau o data pe si cate un biscuite fara gluten sa il pape singur si e foarte bucuros. Ne chinuim si noi cu gingiile si simtim ca numai iese o data dintisorul ala, of:(

Mult noroc mamici cu diversificarea ca mare incercare este.


Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin (02.06.2011)


Te pup, Florina, sigur ca te tin minte (daca ti-as spune ca m-am gandit la tine zilele trecute )

Programul strumfilor mei, este aprox ca al tau!!!
Inclusiv "mutrele"de la supa...
Tot la 4 ore le dau si eu, doar ca la 18.00 le dau numai lapte (mi s-a parut ca le dau prea putin lapte pe zi ...)

Aaa, si le mai dau suc de mar, morcov si banana pe parcursul zilei..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CE POARTA NUMELE SFANTULUI IOAN!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Buna Corry, multumesc ca iti aduci aminte, ba chiar ca te-ai gandit la mine, doctora mi-a zis sa ii dau 2 mese pe zi de lapte(500-600 ml e norma, dar sa nu depasesc 700-800ml) solide, dar am uitat sa precizez ca mai bea 180 ml noaptea pe la 3-4, rar sunt nopti cand doarme. Ah si doarme cu mine in pat si pe tati l-am exilat in sufragerie pe canapea, stiu ca este o greseala dar la 3-4 sau cand se trezeste el noaptea zici ca am nisip in ochi, sunt zombi si imi este mai usor sa il iau imediat in pat si adoarme imediat decat sa stau iar cu nani nani. Sper ca unele mamici cunosc la ce ma refer. Tu ce fructe ii mai dai?e asa frustrant ca e iarna si fructe ioca, o gama cam mica:(
Ce fac ingerasii tai?cum te descurci?cred ca este foarte greu cu 2, ai ajutoare?oricum pt mine esti deja o eroina ca cresti 2:D sa fie mari si sanatosi:*


Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin (02.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

ILIDA toate suntem alaturi de tine, si toate ca si tine avem zile mai bune si zile mai putin bune, aici iti poti spune oricand oful, noi te vom asculta mereu, si eu am zile cand simt ca nu mai pot sau ca nu mai fac fata, Natalia este si ea un pic sub greutate uneori ma mai stresez si eu cu asta, si eu ma incapatanez sa ii dau laptele meu cat mai mult timp, si uneori ma mulg, uneori o adorm in brate si apoi ii dau sa suga(Natalia suge la san doar daca doarme) si tot asa, si sotul de multe ori imi zice sa renunt dar am zis cat pot o voi face daca voi simti ca nu mai pot si nu mai fac fata voi renunta la alaptat, sunt multumita ca pana la 5 luni am reusit. si suntem alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Felicia tare mult imi place cum ne povestesti despre puiutii tai
Florina_g bine ai revenit te mai asteptam cu vesti despre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

am mai citit cateva randuri cu sotul despre dibersificare si vroiam sa postez asta...tot de la voi cred ca o am..interesant ce scrie tipa si mai ales retetele, combinatiile de papica sunt tare folositoare pt noi incepatoarele

http://easypeasy.ro/2011/11/din-nou-despre-diversificarea-iepurelui/

noi suntem putin obositi...
eu trista ca a plecat Cris...
sotul meu toata ziua e acasa, in biroul lui, mai bine s-ar duce la firma, ca nici nu ma ajuta 100%, dar se si baga in tot ce fac eu pt bebe....

Azi Eric a stranutat de muulte ori, nu are insa febra...nu stiu ce e......

Voi culcati bb pe perna?

Mergi la inceput