cartea de suflet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Obsesiv am citit si eu Ciresarii si La Medeleni. Iar Camil Petrescu a fost prima mea dragoste si mai apoi Mircea Eliade.Nici nu stiu ce titlu sa spun de la Eliade ca toate sunt aproape de sufletul meu.Cred ca Nunta in cer m-a influentat cel mai mult dar Jurnalul adolescentului...a fost prima si eu aveam 14 ani...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Din timp in timp ma opresc si citesc Anna Karenina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Creanga de aur de Sadoveanu.
Muntele vrajit de Thomas Mann
Jani, as deschide o discutie despre romanul lui Tolstoi, dar nu-i locul aici. Tare as dori sa citesc si alte opinii decat cele clasice.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am atat de multe carti si din categoria "pe care pun mana cu placere din nou si din nou,citind de la cap la coada sau oriunde se deschide" si din cealalta pe care "am citit-o o singura data ne-a ramas in suflet" incat mi-e aproape imposibil sa aleg numai una.
Cred ca in fiecare zi mi-as aminti sa va zic una .
Ca sa aleg totusi pe ziua de azi una "de suflet", aleg din literatura romana "Accidentul" - de Mihail Sebastian.

On topic,JANI ce chestie cu gusturile astea ... eu spre rusinea mea inca nu am reusit sa termin "Anna Karenina",desi am inceput-o de vreo 3 ori cu ani in urma - pur si simplu ma enerva groaznic Si spre exemplu "Razboi si pace",am citit-o pe nerasuflate ,aproape ca n-am dormit noaptea ,atat de mult mi-a placut.In curand ma apuc iar de prima,sper ca de data asta sa o dau gata,oricat ma va scoate din sarite - poate am mai multa intelepcine odata cu varsta?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mai am o carte de suflet "De ce barbatii se insoara cu scorpii"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Creanga de aur de Sadoveanu.
Muntele vrajit de Thomas Mann
Jani, as deschide o discutie despre romanul lui Tolstoi, dar nu-i locul aici. Tare as dori sa citesc si alte opinii decat cele clasice.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Mi-ar placea... chiar foarte mult.

PS. Si apoi o discutie despre Muntele Vrajit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Vreau si eu sa vorbesc cu voi despre 'Muntele vrajit'! Si despre Tolstoi!

Eu nu cred ca am o carte de suflet, ci mai multe pentru perioade din viata mea.

Voi aveti carti pe care le cititi cand mancati:)? (Stiu ca nu-i sanatos)
Eu citesc Rebreanu cand mananc; 'Jar' mai ales ma face sa dau la valtzuri mai cu spor. Nu inteleg mecanismul prea bine:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Climats, Maurois.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ce credeti ca e mai important la o astfel de carte, subiectul sau stilul? Sigur, combinatia lor ar fi perfecta, dar vi s-a intamplat sa retineti o carte doar pentru ca v-ati indragostit de stilul autorului, chiar daca subiectul nu v-a dat pe spate, sau invers?
Marturisesc ca eu ma las uneori cucerita de stil, conteaza foarte mult, daca nu ma regasesc in el pierd interesul pentru subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Ce subiect fain.....
Citesc si re-recitesc oricand, cu placere "Shogun" de J.Clavell, o deschid la intamplare si intotdeauna parca gasesc nuante noi, nedescoperite anterior.E, indiscutabil, una din cartile de suflet....
Mai e si "Fara ideal" de H.Sienkiewicz, m-a marcat semnificativ la vremea ei, "Donul linistit" de M.Solohov(asta nu ma indur s-o recitesc, nu stiu de ce...nu din cauza ca are in jur de 1800 de pag...).
Din lit.romana, citesc frecvent pasaje dintr-un volum"Convorbiri cu Octavian Paler" de D.Cristea-Enache, un dialog intre autor si Octavian Paler, imi place foarte mult.
O sa revin si cu altele.

Mergi la inceput