Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (104)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Acum sa va cer sfatul pt sani:nu i-am mai dat de 2 zile deloc sa suga si astazi ma dureau tare sanii si se facusera galme,galme asa ca am cedat si m-am muls putin.Stiti cumva exista pastile de incetarea lactatiei???
Caci nu stiu daca rezist asa..imi este teama sa nu dau in altele...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Da, exista. Bromocriptina se cheama medicamentul, dar ce doza sau la ce interval se ia nu stiu sa-ti spun; poate suni medicul de familie si-l intrebi (daca ai numarul lui de telefon) caci teoretic ar trebui sa stie ca te-a avut in evidenta ca gravida sau poti suna ginecologul ori pediatrul. In plus poti sa faci dusuri cu apa rece pe sani (cat suporti) si sa-i comprimi (ii legi cu o fasa elastica de la farmacie sau porti un tricou supraelastic foarte mulat) ambele metode duc la scaderea secretiei lactate. Si nu are nimic daca te-ai muls putin, astfel i-ai mai detensionat, dar trebuie sa iei si masuri.


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
iata-ma iar pe la voi, mi-am terminat conferinta oentru saptamana viitoare si am intrat sa va vad.
Lalely, Miki si pe mine ma interesa de curiozitate chestia cu stimulentul. Nu sunt sigura daca ma duc mai repede dar as vrea sa stiu. Auzisem si eu de 1 luna inainte, dar nu stiu pe ce baza...
Lalely parca tu ma intrebai cum am acum timp cu Petru. Eu nu m-am intors propriu zis la servici, ci lucrez de acasa numai partea "stiintifica" (conferinte, articole etc). La spital ma intorc la 1 an.
Strumphy am scris PM. Si eu am aceeasi prolema ca Petru nu vrea sa bea din canita cu cioc, nici din bibe. Ii dau cu lingurita, mai bea cate 30 ml din canita, ii mai dau si din capacul de bibe (ca un paharut). Eu nu-i dau suc de portocala, ci apa, uneori in apa pun zeama de pruna sau para.
Scrish, sanatate multa puiului!

De cand merge de-a busilea Petru are o viteza incredibila prin toata casa, a ajuns peste tot, bucatarie, baie, hol, nici nu-l mai intereseaza jucariile si locul de joaca E foarte dulce, dar evident e mai obositor sa te tii non-stop dupa el. Noroc ca-si tine programul de somn: 2 somnuri ziua (cam de 1 ora jumate) si noaptea 11 ore.

Va pup


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

"LA MULTI ANI!" Ioni,Ioane,Ionele mamici,fluturasi si celor din familiile voastre
multumesc tuturor ptr urari
Sara a facut un pic de febra de la dintisori acum e bine, doar noaptea se cam foieste sigur tot din cauza dintisorilor
oricum m-am speriat un pic ptr ca a fost prima data cand a facut febra bombonica mea
multa sanatate puiutilor bolnaviori
in rest suntem bine,ii place din ce in ce mai mult in picioare
cum ma prinde cum se agata de pantalonii mei,imi deschide toate sertarele...cel mai mult imi place cand sta in picioare si se bate pe burtica, e bestiala
va doresc o seara minunata
si multi la fluturasi,mamici si la burticuta noastra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:




La multi ani tuturor Ioanelor si Ionilor!



Ioana de Catank
Catalina de Madutza
Andra de Miki
Sonia si Sergiu de Viss
Antonia de Cami
Ioanna16
Iony82



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna seara mamici
laley daca ai de gand sa mai faci un copil pe care vrei sa il alptezi te sfatuiesc sa nu iei pastile pt intreruperea lactatiei. am auzit nu vei mai avea lapte la urmatorul copil daca iei pastile din astea. mai bine te mai interesezi inainte de a le lua.
apropo de apa pe car o beau copilasii. cam cata apa beau puii vostri pe zi?al meu bea ca 170 ml. o fi mult, putin??al meu bea din canita cu cioc. dar la inceput nici el nu voia sa bea dar am insistat si acum bea fara probleme. cand vrea apa se uita inspre ea si tipa, maraie.
va . noapte buna si vise frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Dyadya fetita mea bea apa tot din canita cu cioc in functie de zile intre 100 si 250 ml/zi. Eu nu ii dau sucuri, portocala primeste fie feliuta in timpul mesei de fructe fie ii storc sau ii tai bucatele mici in cereale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salo_sama spune:

sarumana MaryM85(si strumphy), am slabit intr-adevar adica am ajuns la kg dinainte de a ramane insarcinata si asta destul de repede , de cand avea Petra 6 luni, dar tot tre sa mai dau jos vreo 6 kg ca aia e greutatea mea cu care ma stiu undeva intre 58- 60, dar mai am de tras ca burtica si coapsele tot grasane au ramas. Acolo pana nu ma apuc de sport nu se remediaza situatia. Nu stiu cand m-oi apuca de innot, cum voi face cu timpul asta. Arat in pozele astea salaba ca nu-s chiar asa. Oricum am vazut ca nu e chiar cum credeam io, ca nu-ti mai revi cu greutate. Da acum tre sa si muncesc putin ptr asta.

Si am vazut ca toate fetele si-au revenit foarte bine.

am si eu o intrebare ptr voi. E careva dintre noi hotarata sa dea copilului lapte de vaca dupa ce-l intarca. Adica lapte de vaca de la tarani? Sunt curioasa, ca eu undeva de 70 % cam asta as vrea sa fac. Ma sperie laptele praf ingrozitor de rau, ma gandesc ca e plin de E-uri si de chimicale, nu e nimic natural in el. Eu cu lapte de vaca am crescut si nu am avut niciodata probleme cu nimic, sora mea la fel deci... Plus ca mai zilele astea am citit ca nu e chiar sterin laptele asta praf, ca poate avea microbi. E o tipa ce are blog si zicea ca a cercetata super in detaliu problema si si ea a renuntat la laptele praf ptr ambii copii. (pun link cu blogul ei)Acum stiu ca parerile sunt impartite dar nu stiu daca s-a discutat subiectul p-aci si sunt curioasa ce ziceti .

ma retrag acum, maine plec la brasov ca un prieten drag noua , maine va deveni preot si mergem sa-l vedem la slujba

pupam fluturasii si mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanales spune:

La multi ani tuturor Ioanelor si Ionilor!

Nu puteam sa treaca ziua fara sa intru la fluturasi sa va multumim pentru urari si sa va doresc la randul meu tot ce e mai frumos pe lume pt voi si puii vostri, un pic cam tarziu dar azi a fost un tur de forta deoarece eu si puiu meu am avut sarbatoare impreuna si a fost mai ceva ca de obicei..va servesc cu o felie de tort virtual ce am mai reusit salva (cu nuca si crema mascarpone..)
oricum, am inceput ziua f frumos ca am fost impreuna la biserica la impartasit si a fost intr adevar ceva deosebit am resimtit altfel sarbatoarea anul acesta.


in leg cu discutiile de azi: puiu meu bea numai din canita cu cioc, nu suporta bibe de mic dar am remarcat ca apa nu prea o accepta, eu persist oricum, asa ca ma gandesc ca ar fi o idee sa incerci, Strumf, sa i dai la inceput ce lichid prefera -lapte, supa, suc etc
suc de porto nici eu nu i dau, el molfaie mandarinele si lasa cojitele si prefer asa ca sa si mai exerseze dintucii
pic de somn..
n b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Salo sama eu as vrea ca ddupa ce o intarc sa ii dau lapte de vaca de la tarani (nu lapte din cutie) din aceleasi motive pe care le-ai enumerat! Nu cred ca ceva atat de procesat chimic poate fi cea mai buna optiune! Dar as vrea ca asta sa se intample dupa ce implineste zana 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui salo_sama

lalely07 Petra mea a fost o singura data racitasi s-a manifestat cu muci multi si infundata rau de noaptea respira pe gura. Eu am tratat-o cu homeopate Allium cepa CH7, adica ceapa, si-i puneam nazomer in nas(apa de mare) si-i scoteam muculetii cu batistuta bebelusului. si nopatea o trezeam si-is coteam daca simteam ca respira greu.

Allium cepa isi face foarte repede efectul, de a doua zi s-a simtit. La noi functioneaza homeopatele.
\Acum nu stiu ce sa zic, incearca.
pup

Saru 'mana!

Simona, mami de Petra


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput