Citim impreuna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu nu propun nimic ca nu mai stiu pe unde mi-s cartile - nici macar pamantul de sub talpile ei nu stiu in ce cutie sade. de fapt, nu gasesc nici bluzele de iarna ale copilului cel mare, asa ca ce ma mir eu... doar ca ma saturasem sa desfac cutii si aseara am framantat o paine - aveam nevoie sa vad un rezultat, ceva concret, cu un inceput si un sfarsit.
azi pleaca mesterul si isi ia si scara, si sculele, si termin cu santierul (in mare, mici retusuri mai sunt necesare, dar nu mai am nervi), in week-end imi mut pestii in casa noua si dup-aia imi revin si sunt a voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

corap,bun revenit si sa ai parte in noul cuib numai de bine !
incet ,incet - facem o noua gasca de lectura si taifas !
haideti asadar, cu alte propuneri si pareri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

hola, muchachas bonitas :)

am o propunere: Who's Afraid of Virginia Woolf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai am o propunere:

Hotii de frumusete de Pascal Bruckner

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Cu multa placere, galisia!

eu propun www.polirom.ro/catalog/carte/thera-3846/" target="_blank">Thera - Zeruya Shalev.

Hai cu/la propuneri, fetelor, doamnelor, duducelor!

Mik, Corap, Laura25, buflea, ocebine, maria_alexia, Adela99, caremaisunteti si caremaipoftiti!


Mihaelka, eu sunt in focuri si am cursuri si examene de pregatit pentru sundentii mei. Pe noptiera am Rayuela, Pamintul de sub picioarele ei si inca vreo 5 carti.
Plus cele care nu se arata pe forum ca nu da bine.
Va citesc de pe margine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Vreau si eu sa citesc impreuna cu voi! Ma primiti?

Cum se procedeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Bun venit,Archa.
Propune o carte (sau mai multe )care ai vrea sa fie lectura noastra de grup.Apoi votam ,cartea cu cel mai mare punctaj va fi cartea de citit si de comentat impreuna. Vezi ideile noastre de pana acum si hai si tu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Multumesc pentru invitatie, galisia!

Propun Amos Oz - www.humanitas.ro/humanitas-fiction/odihna-des%C4%83v%C3%A2r%C5%9Fit%C4%83" target="_blank">Odihna desavarsita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Archa, vai ce bine ca avem club mai mare !

Cartea de care spui cum suna in engleza ?
In franceza aduce cu "Un juste repos" si e una dintre cele necitite.

Is birfitoare la ora asta : cele 2 carti de la clubul cititoarele in santier "Rauyela" in spaniola si "Pamintul de sub picioarele ei" merg terbil de incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Mik, !

Ii zice 'A Perfect Peace' (Menuha nehona) si cred ca a fost tradusa in franceza cu titlul 'Une paix parfaite'.
'Une juste repos' vaz ca e scrisa in '96 iar asta cu odihna ii mai vechiuta, din '82.

Acu' vreau sa citesc si 'une juste repos':))

Mergi la inceput