Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Deea, bine ca ai scris despre tine! Barbatii astia, cred ca ar muri prin luna a doua, asa, mai multe sanse nu le-as da daca ar fi ei insarcinati sau cu probleme de laparascopii, histeroscopii, etc de genul. Ce ti-a spus despre antibiotic, despre timpul de repaus? Ti-a mai dat alte sfaturi?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea ma bucur ca totul a decurs bine.
Diana poate a prins pulsul tau, e bine sa mai faci o eco.
Multumesc Elly.
Anitta bafta maine!

Elena 17+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Deea ma bucur ca totul a decurs bine si ca ai avut timp sa te odihnesti

cat despre sot, e bine ca a rezistat si prima seringa
se stie ca in general barbatii lesina doar cand vad acul :D

pupici si asteptam vestile bune

Anitta sper ca te-a mai linistit un pic Deea in legatura cu procedura in sine. stiu ca tu vei avea de mers o bucata de drum, inapoi spre casa, spuneai ca faci cam o ora, dar te vei odihni si pana in seara o sa fii fresh si o sa ne povestesti ca nici tu nu stii cand a trecut totul

in continuare ne vom ruga pentru amandoua, sa aveti cat mai iute vesti fff bune
va imbratisez si va pupic

Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Deea, ma bucur ca s-a incheiat cu bine! Sunt 110% sigura ca bebe e bine. Ai grija si stai linistita si maine ne-mbatam cu niste bere fara alcool .

Anitta, eu am tensiunea mica in general si poate ca il influenteaza in vreun fel...? Totusi, pulsul imi e prea mare cred. Am avut la un moment dat tensiunea 90/60 si pulsul 98. De cand am aflat de sarcina am renuntat si la cafeaua de dimineata care ma mai energiza (mai beau decofeinizata cu mult lapte). Pepsi nu eram mare consumator cu toate ca imi placea, mai imi permit asa un pahar la 2-3-4 luni.

Elly, nu stiu ce sa zic despre pulsul pe cordon, dar nu cred ca l-a luat. Mi-a verificat cele trei vene de pe cordon, arterele principale, camarutele inimii, valvele, totul era in ordine si perfect mai putin pulsul. Si varsta ecografica coincidea 100% cu varsta calendaristica, asa a fost la fiecare ecografie. Din cate am inteles e unul dintre cei mai buni medici din Mures, e profesor universitar de anatomie si ne-a explicat totul cu lux de amanunte. Mi-a placut ca nici nu a vrut sa ma panicheze, mi-a explicat ca e prea devreme sa ne ingrijoram si sa punem un diagnostic, insa ca e un lucru care trebuie monitorizat si la care sa am grija la examenele urmatoare.

Elena, sa stii ca m-am gandit si eu ca o fi fost pulsul meu. Dar tinand cont ca l-a luat de 3 ori in 3 momente diferite, si ma gandesc ca stia ce face...cred ca il nimerise pe al lui. Dar la doua alte controale medicul meu a incercat sa ii ia pulsul cu un Doppler doar, nu ecograf, si nu a reusit nici cum. Gasise de vreo doua ori unul dar era prea mic ca sa fie al lui, era al meu. Dar acum ma gandesc, oare nu fusese al lui insa mic mic? Pana la urma a folosit ecograful dar s-a uitat doar daca bate inimioara, nu a masurat si pulsul.

Tigruta, la Regina Maria o sa nasti? Mi-am amintit acum de artificiile de ziceai ca au fost superbe. Noi am facut revelionul la Brasov cu socrii si am vrut sa mergem sa le vedem, dar eram cam obosita si taticul cam ingrijorat de petarde si alte "pericole" , asa ca am renuntat la idee...


Diana 22+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Deea, bine ca ai scris despre tine! Barbatii astia, cred ca ar muri prin luna a doua, asa, mai multe sanse nu le-as da daca ar fi ei insarcinati sau cu probleme de laparascopii, histeroscopii, etc de genul. Ce ti-a spus despre antibiotic, despre timpul de repaus? Ti-a mai dat alte sfaturi?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 17+


Pai i-am zis ca am luat Zinat si mi-a zis ca daca am inceput sa iau sa mai continui 2-3 zile, dar el nu recomanda antibiotic in general. Mi-a zis 2 zile sa nu ma ridic din pat decat sa merg la toaleta, sa iau 3 nospa pe zi 2-3 zile si 2 saptamani sa incerc fara efort deloc pana trece riscul. Daca ma doare ceva si nu trece cu nospa, fac febra, am sangerari, sa-l sun.
Cam asta mi-a zis.
Stai linistita ca mai grea e asteptarea rezultatului decat recoltarea in sine.
Spune-i sotului sa aibe grija la zdruncinaturi la intoarcere.

Fii curajoasa!

Deea 17+ cu piticut dulce-dragut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mirela, eu eram linistita in legatura cu procedura chiar si inainte de a scrie Deea, nu ma tem de ace, am lucrat la Cardiologie multi ani, deci sunt o persoana destul de puternica in legatura cu aparatura medicala, inclusiv acele si seringile.
Da, la drum ma gandeam si eu, dar o sa-i spun sotului sa mearga regulamentar.
Multumesc, Deea. Ce bine ca maine primesti rezultatul!
Diana, eu n-as zice ca TA a ta ar avea o influenta negativa asupra pulsului lui bb, desi ar putea fi o explicatie. Dar uite ca si eu am TA mica (90/60mmHg), iar bb avea la 12 saptamani pulsul normal varstei lui (o sa vedem si maine cum e). Eu beau cafea in fiecare zi, iar in primele luni beam pepsi destul de des, pentru ca imi mai calma greata. Altceva nu imi mai trece prin cap in privinta pulsului lui bb. Dar ma gandesc la tine si astept vesti luni sau marti, cand o sa faci eco din nou.
Intreba cineva aici cam cate ecografii am facut si cate suntem dispuse sa facem. Eu am facut prima ecografie la 6 saptamani, de confirmare a sarcinii. Apoi la 10 saptamani am avut o sangerare, asa ca am fost nevoita sa merg din nou la ginecolog, mi-a mai facut una sau vada daca totul e in regula. Apoi la 12 saptamani am facut dublu test. De atunci n-am mai fost la nici un control, dar voi mai face maine ecografie, la amniocenteza. Probabil, daca totul merge bine, voi mai face morfologia fetala la 21 de saptamani si apoi inca vreo doua controale pana nasc. E suficient, cred, poate chiar prea mult. Dar daca nu era cu sangerarea si cu amnio, saream peste doua.


Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DEEA ,ma bucur ca esti bine!Sa dea Dumnezeu sa fie la fel si rezultatele!Tinem pumnii in continuare si ne rugam pt tine si pt Anitta!

Virginia 21+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor tocmai ce am descoperit Kefir de la Danone...bun bun, mi-a adus aminte de copilarie,cand mancam la bunica cu mamaliga calda.

Elena 17+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Si mie mi s-a parut drumul dupa amniocenteza cel mai lung din viata mea...am venit de la Iasi la Roman cu 70 km pe ora(exceptand localitatile evident,prin care as fi mers pe jos daca s-ar fi putut),l-am disperat pe sotul meu...plus ca mi se parea ca tot drumul e plin de gropi,desi drumul e foarte bun,pe 4 benzi...offf,mi-era frica sa nu prapadesc botzul de aur...La Fish,cum am mai spus se analizeaza cromosomii 13,18,21 si cei sexuali(X si Y),deci daca e bine aici practic sunt excluse chestiile cele mai grave.Asta nu inseamna ca nu pot exista modificari la nivelul celorlati cromosomi(caci in total sunt 23 de perechi).Sau mutatii la nivel de gene ,care sunt mult mai greu de decelat si despre care nu se afla la cariotip.Si bineinteles veti afla la Fish si sexul bebelusului...ca si cum asta ar fi prima grija a bietei femei care trece prin amniocenteza....In total sunt cateva mii de sindroame genetice si practic nu avem cum sa le investigam pe toate.Incercam sa aflam despre cele care ar fi incompatibile cu supravietuirea lui bebe sau cele care ar putea interfera cu cresterea si dezvoltarea lui armonioasa,sau care ar da tuburari de reproducere,retard mintal...fereasca D-zeu!

Virginia 21+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Initial ne gandeam chiar sa dormim in Iasi, desi nici acum nu vad exclusa posibilitatea, mai ales ca M e la tara cu bunicii. Vedem noi, totusi poate venim acasa. Noi stam la etajul 4, cred ca o sa ajung sus mai pe seara, asa...
Diana, sigur o sa fac si Fish-ul, nu mai am nervi de asteptat inca doua saptamani, dupa ce am asteptat mai bine de cinci saptamani sa fac amniocenteza asta. V-am mai spus si cu alte ocazii, eu sunt aia care vrea sa se intample totul acum si aici, berbeaca fiind. Asa ca asteptarea asta e un extraordinar exercitiu de rabdare si calmare a coarnelor dosite sub blanita berbecoasa.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 17+

Mergi la inceput